kronoloji2twit (1)

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak, 2 Ocak’ta Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanmasından beri devam eden Boğaziçi Direnişinin hafızasına katkıda bulunmak için Direnişin kronolojisini hazırladık. Çeşitli platformlarda ve sosyal medya hesaplarında, hafızaya dair çalışmalara da yer vererek, sitemizde sürekli güncellenecek daimi bir arşiv oluşturmayı planlayarak yola çıktık. Kronoloji, Boğaziçi Direnişi ile alakalı her türlü içeriği barındırmaya çalışmaktadır.

 

 • Direnişe dair, sizin de hazırladığınız bir içerik,
 • Kronolojiye dahil edilmemiş ama edilmesinin önemli olduğunu düşündüğünüz bir eylem, bildiri, açık ders, toplantı, açıklama vb.,
 • Hatalı ya da eksik olduğunu fark ettiğiniz bir bilgi varsa,

 

Bize ilgili bilgi ve linkleri merhaba@civicspacestudies.org adresi üzerinden ulaştırabilirsiniz. Kronoloji her türlü katkınıza açıktık.

 

Hazırlanan benzer içeriklerle alakalı linkleri aşağıda görebilirsiniz.

 

 1. Boğaziçi Üniversitesinin içinde devam eden eylemler için Boğaziçi Dayanışması, günlük Direniş programı paylaşıyor. Bir örneği için burayı tıklayabilirsiniz.
 2. Düzenli olarak Gergedan Dergi bir kronoloji çalışması yürütüyor. Ocak ve Şubat için hazırladıkları içerikler için tıklayınız.
 3. Öğrenci Sendikası, hazırladığı Boğaziçi Üniversitesi-2021 Raporunda, 12 Şubat’a kadar olan süreci kronolojik bir şekilde aktardı. Rapora ve raporun içindeki kronolojiye buradan ulaşabilirsiniz.
 4. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümündeki bir grup öğrenciden oluşan İşletme Talks ekibi de, Direnişe dair aylık panorama bir şekilde video hazırlıyor. Ocak ve Şubat için hazırladığı videolar için tıklayabilirsiniz.
 5. Radyo Boğaziçinin Instagram hesabında, 8 Şubat’a kadar hazırlanan bir içerik mevcut.
 6. Boğaziçi Üniversitesinde akademisyen olan Can Candan’ın hazırladığı Boğaziçi Üniversitesinde akademisyenlerin tuttuğu nöbetin videolarına buradan ulaşabilirsiniz.
 7. Boğaziçi Direnişi isimli Youtube hesabından Güney Kampüste tutulan nöbetlerin sonunda yapılan basın açıklamalarına ve ilgili diğer videolara ulaşabilirsiniz.
 8. Fikritakip, Boğaziçi Direnişinin öne çıkanlarını kronolojik bir şekilde sıralamış.
 9. Boğaziçi İçin Mezunlar Girişimi (BUİM) üyeleri, Boğaziçi Direnişinin ilk gününden itibaren konuyla ilgili çıkan tüm yerli/yabancı haberleri, çeşitli mecralardaki yayınları, programları ve köşe yazılarını bir arşiv şeklinde paylaşıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

* Kapak görseli için çektiği fotoğrafı bizimle paylaşan Ata Murat Kalkan’a teşekkür ederiz.

Direniş Kronolojisi

2 Ocak 2021 Tarihli ve 31352 Sayılı Resmi Gazete’de çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle içinde Boğaziçi Üniversitesinin de bulunduğu 5 üniversiteye kayyum rektör atandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne eski AKP Milletvekili Aday Adayı Melih Bulu atandı.

Başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olmak üzere, diğer üniversitelerin öğrenciler, mezunlar ve destekçiler, #KayyumRektörİstemiyoruz diyerek atama kararına karşı çıktıklarını sosyal medyada paylaştı.Boğaziçi Dayanışması, destek olmak isteyen herkesi 4 Ocak Pazartesi günü saat 14:00’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde çağırdı. Buraya görsel 1

2 Ocak Cumartesi
2021

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri atanmış rektöre karşı ortak bir bildiri yayınladı.Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 4 Ocak Pazartesi günü derslere girmeme boykotu çağrısında bulundu.

3 Ocak Pazar
2021

Boğaziçi Dayanışması’nın çağrısı üzerine üniversite öğrencileri ve mezunlar, “Kayyum Rektöre Hayır!” eylemi için Boğaziçi Üniversitesi önünde buluştu.

Güney Kampüs kapısı önünde basın açıklaması yapıldı.Kuzey Kampüste kayyum rektör atamasına ilişkin açık forum düzenlendi.İlerleyen saatlerde, polis öğrencilere sert müdahalede bulundu.Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) ve polis, Güney Kampüs kapısına kelepçe taktı.

Eyleme katılan 2 öğrenci darp edilerek polis tarafından eylem yerinde alıkonuldu ve sonra serbest bırakıldı.

4 Ocak Pazartesi
2021
 

4 Ocak günü gerçekleştirilen “Kayyum Rektör İstemiyoruz!” eylemine katılan 17 öğrenci,  “2911 sayılı Kanun’a muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlarını işledikleri iddiasıyla sabah saatlerinde ev baskınlarıyla gözaltına alındı. 

 

Boğaziçi akademisyenleri de kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto etti. Saat 12:00’da üniversite kampüsünde yapılan devir teslim törenine cübbeleriyle katılan akademisyenler, Rektörlük binasına sırtlarını dönerek protesto etti. Akademisyenler, gözaltına alınan öğrencilerin derhal salıverilmesi çağrısında bulundu.

 

Boğaziçi Dayanışması saat 15:00’da bir araya gelerek, “Gözaltılar serbest bırakılsın!” eylemi düzenledi, basın açıklamasında bulundu.

Emniyet akşam saatlerinde açıklama yaparak gözaltına alınan kişi sayısının 22 olduğunu belirtti.

5 Ocak Salı
2021
Sabaha karşı “Kayyum Rektör İstemiyoruz!” eylemlerine katılanlara evlerine sabah saatlerinde ev baskınları düzendi ve 14 kişiyi daha gözaltına alındı. Toplam gözaltına alınan kişi sayısı 36’ya yükseldi.

Saat 07:30’da İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesinin bulunduğu ilçelerde toplantı,eylem ve gösteri yürüyüşlerinin 5 Şubat’a kadar yasakladı. Karardan sonra Boğaziçi Dayanışması destek vermek isteyen herkesi saat 16:00’da Kadıköy’e çağırdı. 

Öğrenciler, Rektörlük önünde, Melih Bulu’nun daha önce bir programda “Hard rock dinleyen, Metallica dinleyen bir rektörüm.” demesine atıfta bulunarak Metallica’nın “Master of Puppets” şarkısını dinledi.

İstanbul’la eş zamanlı olarak Ankara, Antalya, İzmir ve Denizli’de de öğrenciler eylem düzenledi. Ankara’da 4 öğrenci eylem sırasında polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler akşam saatlerinde salıverildi. ODTÜ’lü öğrenciler rektörlük binası önünde toplanarak basın açıklamasında gerçekleştirdi.

Akşam saatlerinde Melih Bulu öğrencilerin sorusunu yanıtlamak üzere odasından çıktı. Öğrenciler, iki saat süren konuşmada sorularına net cevap vermeyen Bulu’yu protesto etmek için sırtlarını dönerek Çarşamba günkü eylemlerini sonlandırdı.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, Boğaziçili öğrencilere destek vermek amaçlı “Biz De Kabul Etmiyoruz” isimli bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasında şu ana kadar 4958 imza toplandı. (son güncelleme: 02.03.2021)

6 Ocak Çarşamba
2021

“Kayyum Rektör İstemiyoruz!” eylemlerinde gözaltına alınan 24 öğrenci ifade vermek için Çağlayan Adliyesine sevk edildi. Öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak için Adliye önünde bir araya geldi. 24 öğrenciden 21’i adli takip kararıyla 1 öğrenci de direkt serbest bırakıldı. Hakimlik tutuklama talebiyle sevk edilen diğer 2 öğrencinin tutuklama talebini reddetti.

Adana Çukurova Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Eylemlerine destek mesajı vermek için bir basın açıklaması düzenledi.

7 Ocak Perşembe
2021
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Güney Kampüs içerisine seçim sandığı getirerek “Boğaziçi Üniversitesi rektörü demokratik bir seçimle belirlenmelidir.” oylaması gerçekleştirdi.

 

Boğaziçili öğrenciler, hazırladıkları törenle Rektörlük binasını “Kayyumluk” olarak değiştirdi.

BounSergi (Boğaziçi Üniversitesi’nde sanatla direnen bağımsız öğrenci kolektifi) adlı hesap gün içerisinde ilerleyen tarihlerde Güney Kampüs’te açılacak sanat sergisine eser gönderilmesi üzerine  herkese açık çağrıda bulundu.

Hacettepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri saat 14:30’da kendi üniversitelerinde Boğaziçi Direnişine destek vermek için eylem düzenleyip basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ankara’da Güvenpark’ta Boğaziçi Direnişine destek amaçlı basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis müdahalede bulundu. 30 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı. Öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı. 

Eylemlere katılmaları sebebiyle 5 Ocak’ta başlayan ev baskınlarıyla gözaltına alınan 45 öğrenciden 21’i ifadeleri alınmak üzere adliyeye sevk edildi. Öğrenciler, öğrenci avukatları ve destekçiler Çağlayan Adliyesi önünde dayanışma için saat 15.00’de toplandı. 21 öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Academic Solidarity Network (Akademik Dayanışma Ağı) ve Academics for Peace (Barış için akademisyenler) gibi akademisyenlerden oluşan 12 grup, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerine uluslararası destek verdiği açıkladı. İmzaya açılan metin için 4.844 imza toplandı

8 Ocak Cuma
2021
Yurtdışında olan Boğaziçi mezunları yaşadıkları şehirlerde dayanışma eylemi düzenledi. Fransa’daki Sorbonne Üniversitesi öğrencileri ile Almanya’daki Humboldt Üniversitesi öğrencileri saat 14:00’da eylem düzenledi. Boğaziçi Direnişi hesabı her iki eylemi de canlı yayınlanacağını duyurdu.

 

Yale, Oxford, Columbia ve Harvard Üniversitesi öğrencileri Boğaziçi Direnişine destek verdiklerini açıkladı.

 

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, “Boğaziçi Üniversitesi Konuşuyor” adlı YouTube kanalında “Boğaziçi Neden Rektör Seçimi İstiyor?” konulu bir yayın gerçekleştirdi.

9 Ocak Cumartesi
2021
Berlin, Bonn, Münih, Köln, Barselona, Brüksel, London, Rotterdam, New Jersey ve Toronto’da yaşayan mezunlar, Boğaziçi Direnişine destek mesajlarını iletti. paylaştı
10 Ocak Pazar
2021
İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Beyazıt Meydanında Boğaziçi Direnişine destek vermek için toplandı.  

 

İzmir’de Ege Üniversitesi öğrencileri kampüs önünde toplanarak Boğaziçi Direnişine destek oldu.

11 Ocak Pazartesi
2021
Boğaziçi öğrencileri, Güney Kapısına yaptıkları yürüyüş sonrasında Güney Kampüs’te saat 16:00’da başlayan ve çevrimiçi de yayımlanan “Resistance” açık dersi düzenledi. 

 

Ankara, Artvin, İzmir ve Bursa’daki üniversite öğrencileri eylem gerçekleştirerek basın açıklamasında bulundu.

12 Ocak Salı
2021
Boğaziçili öğrenciler, boykot ve eylemleri sebebiyle yargılanan BİMEKS işçilerine destek vermek için Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. Bimeks işçilerinin direnişi ile alakalı detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

 

İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri Boğaziçi öğrencilerine destek vermek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Bursa’da Üniversiteli Kadın Meclisleri Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek için eylem gerçekleştirdi.

 

Adana’da Adana Üniversite Dayanışması Boğaziçili öğrencilere destek eylemi düzenledi.

13 Ocak Çarşamba
2021
Boğaziçi Dayanışması, okulun bileşenlerinin bir araya geleceği Boğaziçi Üniversitesi Bileşenler Meclisi kurulması çağrısı çıktı. 

 

Yunanistan’daki üniversite öğrencileri Boğaziçi Direnişinin yanında olduklarını ve destek verdiklerini açıkladı.

 

Çorum’da Üniversiteli Kadın Meclisleri eylemlere destek verdikleri bir basın açıklamasında bulundu.

 

Kastamonu’da Boğaziçili öğrencilere destek vermek için eylem düzenledi.

14 Ocak Perşembe
2021
Akademisyenler nöbetlerinin 10. gününde rektörlüğe sırtlarını dönerek eylemlerini sürdürmeye devam etti. Her hafta cuma günü bir açıklama yaparak üniversite bileşenlerini ve kamuoyunu bilgilendireceklerini paylaştı.

 

Boğaziçi Üniversitesine alınmayan Boğaziçili mezunlar, Aşiyan Sahilde açıklama yaptı. Mezunların yanına daha sonra öğrenciler ve akademisyenler dahil oldu

 

Öğrenciler saat 16:00’da kütüphanede Boğaziçi Üniversitesi Bileşenler Meclisi forumu gerçekleştirip, üniversiteye yönelik taleplerini birbirleriyle paylaştı.

15 Ocak Cuma
2021
Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü koroları Mor ve Ötesi müzik grubunun Cambaz şarkısını “Kayyum” şeklinde coverlayarak sosyal medyada yayınladı. 

 

Boğaziçi Üniversitesi Konuşuyor YouTube kanalında “Boğaziçi Neden Rektör Seçimi İstiyor?” adlı programına üniversitenin akademisyenleri Cem Say ve Gönenç Yücel katılarak gündemi değerlendirdi. 

 

Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Direnişine destek verdikleri videoyu sosyal medyada paylaştı.

16 Ocak Cumartesi
2021
Boğaziçi Dayanışmasının çıktığı çağrı sonucunda öğrenciler ve öğrencilerin avukatları saat 12:30’da Çağlayan Adliyesi önünde toplanarak haksız gözaltılara karşı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi

 

Boğaziçili öğrenciler, saat 16:00’da Kuzey Kampüste akademisyenlerin de katıldığı bir forum düzenledi.

18 Ocak Pazartesi
2021
Boğaziçi Dayanışmasının çıktığı çağrı sonucunda öğrenciler ve öğrencilerin avukatları saat 12:30’da Çağlayan Adliyesi önünde toplanarak haksız gözaltılara karşı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi

 

Boğaziçili öğrenciler, saat 16:00’da Kuzey Kampüste akademisyenlerin de katıldığı bir forum düzenledi.

18 Ocak Pazartesi
2021
Güney Kampüste öğrenciler “Community Healing” etkinliği ve “Nefret söylemleriyle nasıl mücadele ederiz?” konulu forum düzenledi.

 

Öğrenciler Güney Kampüs’te akademisyenlerle bir araya gelerek öldürülüşünün 14. yılında Hrant Dink’i andı. Anma yürüyüşünün ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Boğaziçi Dayanışması, Boğaziçi Direnişine destek vermek isteyen herkesi 21 Ocak Perşembe günü saat 17:00’de Kadıköy’e çağırdı.

19 Ocak Salı
2021
Öğrenciler, Dr. İnan Özdemir Taştan’ın konuşmacı olduğu “Türkiye’de Akademik Özgürlük: OHAL ve Sonrası” açık dersini gerçekleştirdi. Açık dersin bitmesinden sonra saat 15:00’da “Eylem Alanındaki Eşitsizlikler” konulu forum düzenlendi.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve İstanbul’daki diğer üniversitelerinden öğrenciler, Boğaziçi Dayanışmasının eylem çağrısına yanıt verdi ve hepsi #17deKadıköye dedi.

 

İzmir ve Adana’daki öğrenciler de eş zamanlı olarak eylem yapacaklarını duyurdu.

20 Ocak Çarşamba
2021
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Güney Kampüste yılın ilk Onur Yürüyüşünü gerçekleştirdi. Kampüsün sadece üniversite öğrencilerine açık olması sebebiyle Onur Yürüyüşü canlı bir şekilde sosyal medyadan yayınlandı. Öğrenciler Yürüyüş sonrasında “Kayyumluk” önüne gelerek “Kayyumşah” şarkısını seslendirdi. Etkinliğin ardından basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, Kadıköy’deki eyleme doğru yola çıktı.

Eylemin başladığı saat 17:00’da Kadıköy Rıhtım Meydanı, Boğaziçi Direnişine destek vermek isteyen kalabalıkla doluydu. Eylem basın açıklamasının okunmasıyla son buldu.

21 Ocak Perşembe
2021
Bounsergi’nin 10 Ocak tarihinde çıktığı açık çağrı sonrasında Türkiye ve dünyadan yaklaşık 400 eser Güney Kampüs’te sergilendi.
22 Ocak Cuma
2021
“Kayyum Rektör İstemiyoruz! eylemlerine katılmaları sebebiyle gözaltına alınan ve çıplak aramaya maruz kalan Havin Özcan ve Yıldız İdil Şen, Öteki adlı YouTube kanalına yaşadıkları bu süreci anlattı.

 

Amerika, İsveç ve Almanyada yaşayan Boğaziçi mezunları eylem yaparak Boğaziçi Direnişine destek verdiler.

23 Ocak Cumartesi
2021
Yurt dışında yaşayan mezunlar Boğaziçi eylemlerine destek için bir araya geldi.
24 Ocak Pazar
2021
Saat 15:00’da Güney Çarşı’da toplanan öğrenci, emekçi ve akademisyenler, eylem yöntemleri ile Boğaziçi Bileşenlerinin tartışıldığı Açık Meclis Toplantısını gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, katledilişinin 28. yılında Uğur Mumcu’yu anmak için “Karanlığa bir mum yak!” diyerek saat 18:00 bir araya geldi.

25 Ocak Pazartesi
2021
Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübü (BÜLGBTİ+), kulüp odasına yapılan saldırıya dair bir açıklama metni yayınladı.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, eylemlere destek vermek için 29 Ocak Cuma günü bir araya gelecekleri eyleme çağrı yaptı.

26 Ocak Salı
2021
Boğaziçili öğrenciler, kampüste Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübünün (BÜLGBTİ+) odasının önünde, odaya yapılan saldırıya dair açıklamada bulundu.

Güney Kampüs’te Yunanistan’daki öğrenci hareketine destek için bir yürüyüş düzenlendi. Boğaziçili öğrenciler ayrıca Yunanistan’daki öğrencilere bir destek mesajı paylaştı.

27 Ocak Çarşamba
2021
Sabah saatlerinde öğrencilerin protestolarla nöbet tuttukları alan olan Rektörlük binasının önü şeritlerle çevrildi. Boğaziçi Dayanışma ve Boğaziçi Direnişi adlı Twitter öğrenci sayfaları alanın kapatılmasına karşı çıkan herkesi saat 13:00’da Güney Kampüse çağırdı.

Öğrenciler bir yandan sosyal medyada #BoğaziçiAblukada etiketi altında ablukaya tepki gösterirken diğer yandan Güney Kampüs önünde toplandı.

Üniversiteye bağlı Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) öğrencilerin kurduğu çadırları müdahale etti. ÖGB’nin müdahalesine karşı koyan öğrenciler, ablukayı dağıtıp çadırları yeniden kurdu.

Boğaziçi Dayanışması, direnişin savunulması adına 29 Ocak Cuma günü tüm öğrencileri saat 12:00’da Güney Meydanı’na çağırdı.

28 Ocak Perşembe
2021
Akademisyenler nöbetlerinin 20. gününde sırtlarını Rektörlük binasına dönerek eylemlerini gerçekleştirdi, daha sonrasında haftalık açıklamalarını okudular.

 

Öğrenciler saat 12:00’de Rektörlük binası önünde toplanarak alanın ablukaya alınmasına dair açıklamada bulundu. Açıklamanın ardından Feyzi Erçin ile “Eylemler ve Haklarımız” temalı açık ders gerçekleştirildi.

 

Boğaziçi mezunları ve öğrencileri saat 15:30’da Etiler’de bir araya gelerek eylem düzenledi.

 

Üniversitenin resmi öğrenci kulübü olan Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübünün (BİSAK), Güney Kampüste sergilenen eserlerden birini hedef göstermesinin ardından Yeni Şafak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu öğrencileri hedef gösteren paylaşımlarda bulundu.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çalışmayla ilgili halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suç isnadıyla re’sen soruşturma başlattı. Başsavcılık daha sonra açıklama yaparak soruşturma kapsamında 4 öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. 

 

Gözaltılar sonrasında Süleyman Soylu “LGBT sapkınları” ifadesini kullanarak sosyal medyada paylaşım yaptı. Yapılan paylaşım daha sonrasında Twitter tarafından “Nefret söylemi” barındırdığı gerekçesiyle korumalı kategorisine alındı. 

29 Ocak Cuma
2021
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri gözaltılara dair bir açıklamada bulundu.

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan ve ardından Savcılığa ifade vermek için Çağlayan Adliyesine götürülen 5 öğrencinin ikisi hakkında ev hapsi ve ikisi için ise tutuklama kararı verilirken, biri ise serbest bırakıldı

 

Gözaltılar sonrasında Yükseköğretim Kurulu ve İstanbul Valiliği konuya dair açıklamalarda bulundu.

30 Ocak Cumartesi
2021
Selahattin Can Uğuzeş ve Doğu Demirtaş’ın, haklarında Boğaziçi Eylemlerine katılmak sebebiyle verilen tutuklama kararı sonrasında “#BundanSonrasıSizde” dediği video paylaştı. 

 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri gözaltılar ve tutukluluklar için bir bildiri yayınladı.

 

Boğaziçili öğrenciler güncel olaylara dair bir açıklama yaptıkları videoyu sosyal medyada paylaştı.

 

Boğaziçi Dayanışması gözaltılar ve tutuklamalara karşı #BundanSonrasıBizde diyerek herkesi 1 Şubat Pazartesi günü saat 17:00’da Güney Kapısı önüne çağırdı. 

31 Ocak Pazar
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti. Nöbetlerinin ardından ise gözaltı ve tutuklamalara yönelik olarak basın açıklamalarını okudular.

 

Öğrenciler Güney Kampüste açık forum düzenlerken, Fizik bölümü öğrencileri Boğaziçindeki eylemlere yönelik olarak açıklamada bulundukları bir metni yayınladı.

 

Kampüsün dışına çıkmak isteyen öğrenciler, ÖGB ve polisin engellemesiyle karşılaştı. Polis ve Özel Harekat ekipleri, saat 17:00’da başlayacak eylem öncesinde Güney Kapısı önünde konuşlandı.

 

Güney Kampüsteki öğrenciler abluka sonrasında Rektörlük Binası önüne giderek odasında bulunan Melih Bulu’yu bekledikleri nöbete başladı. 

 

Polis, saat 17:00’da Güney Kampüs önünde başlayacak olan eyleme gelmek isteyen öğrencilere sert bir şekilde müdahalede bulundu. Beşiktaş ve Etiler’de toplanan öğrencilere müdahale eden polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Polis Güney Kampüs’ten sonra Etiler’de de abluka uyguladı.

 

Polis, yürüyüşleri sırasında eyleme katılan öğrencileri “Aşağı bak!” diyerek uyardı. Polisin bu uyarısı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. 

 

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Beyazıt Meydanında Boğaziçi eylemlerini, LGBTİ+’ları ve LGBTİ+ bayraklı Kabe kolajını protesto etmek için bir araya geldi. Tekbirlerle eylem yapan topluluk müdahale ile karşılaşmadan eylemini sonlandırdı.

 

Polis ablukası ve gözaltılar sonrasında Boğaziçili öğrenciler, bildiri yayınlayarak talepleri yerine getirilene kadar Rektörlük binası önünden ayrılmayacaklarını açıkladı. 

 

Güney Kampüs önünü ablukaya alan polis ve çevik kuvvet saat 21:40 civarı kampüse girdi. Kampüsün içerisini de ablukaya alan polis kampüsten, Rektörlük binası önünden ayrılmak istemeyen öğrencilere müdahale etti.

 

Kampüs içerisine giren polis ve çevik kuvvet, birçok öğrenciyi gözaltına alarak saat 22:30 gibi kampüsü terk etmeye başladı.Gün sonunda toplam 159 öğrencinin gözaltına alındığı açıklaması yapıldı.

 

Boğaziçi Dayanışması, gün içinde yaşananlara karşı dayanışmak için 2 Şubat Salı günü herkesi saat 18:00’da Kadıköy Rıhtım’a çağırdı.

1 Şubat Pazartesi
2021
1 Şubat’ı 2 Şubat’ bağlayan gece, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübünün (BÜLGBTİ+) aday kulüp statüsü de düşürülerek Melih Bulu’nun kararıyla kapatılması kararını sosyal medyada duyurdu.

 

Akademisyenler nöbetlerine, gözaltına alınan öğrencilerin sayısının “159” yazıldığı pankartlarla  devam etti. Nöbetin ardından Rektörlük binasına yürüyen akademisler, Bulu’yu istifaya çağırdı. 

 

Öğrenciler akademisyenlerle bir araya gelerek gözaltına alınanların derhal salıverilmesini talep etti.

 

Boğaziçi Üniversitesinden Müslüman öğrenciler eylemlerde gözaltına alınan öğrenci arkadaşları için bir açıklamada bulundu. 

 

Bu sırada Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü, polis ve çevik kuvvet tarafından kuşatıldı.

 

Eylemde gözaltına alınan Boğaziçi öğrencisi Şeyma Altundal’ın avukatı, yakalama işlemi sırasında Şeyma’nın maruz kaldığı şiddet ve kötü muamele ile ilgili görüşmesini sosyal medyada paylaştı.

 

Öğrenciler, saat 18:00’de Kadıköy Rıhtım’da düzenlenecek eylem için yürüyüşe geçtiler. Polisler eyleme gidecek öğrencilere birçok yerde müdahale etti. 

 • Polis, otobüs bekleyen öğrencileri nedensiz yere gözaltına alırken, üniversitenin bulunduğu Hisarüstü’nden Kadıköy’e gitmekte olan otobüsleri durdurup GBT sorarak öğrencileri araçlardan indirdi. Araçlardan indirilen öğrencilere “Kadıköy’e gidemezsiniz!” diyen polis, öğrencileri zor kullanarak gözaltına aldı. 
 • Öğrencilere benzer şekilde de Beşiktaş-Kadıköy vapur/motor iskelesinde kimlik kontrolü uygulaması yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kimlik kontrolü sonrasında vapur/motora alınmadı.

 

Öğrenciler, gözaltılar ve yıldırmalara rağmen saat 18:00’da Kadıköy’de eylem için toplandı. 

 

Ankara, İzmir, Mersin, Adana ve Eskişehir’deki öğrenciler, Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan öğrenciler için eylem çağrısında bulundu. 

 

Polis, Ankara’da eylem için toplanan öğrencilere ağır bir şekilde müdahele etti. Müdahale sırasında bir öğrencinin dişi kırıldı. Gözaltına alınan öğrenciler ters kelepçe ile araçlarda bekletildi.  Gözaltına alınan öğrencilere destek olmak isteyen öğrenciler de gözaltına alındı. En az 60 öğrenci gözaltına alındı.

 

Polis, İzmir’de toplanan öğrencilere ağır bir şekilde müdahale ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınan daha sonra serbest bırakıldı. Öğrenciler 3 Şubat Çarşamba günü için eylem çağrısında bulundu.

 

Milletvekili Ahmet Şık, Kadıköy eyleminde gözaltına alınan öğrencilerin 2 saat boyunca ters kelepçe ile araçlarda bekletildiği görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

 

İstanbul ve Ankara’da saat 21:00’da öğrencilere destek vermek için tencere tavalarla eylem yapıldı.

 

BounSergi, Güney Meydanda açılan sergi hakkında bir açıklamada bulundu.

 

Kadıköy’de düzenlenen eylemde, Hasan Doğan polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Kendisinden haber alınamaması sonucunda öğrenciler #HasanDoğanNerede diyerek paylaşım yapmaya başladı. Ters kelepçeyle tutulup şiddete maruz kalan Hasan Doğan saatler sonrasında bulundu.

2 Şubat Salı
2021
Öğrenciler, Güney Meydanda toplanıp gözaltına alınan arkadaşlarını “Burada!” diyerek destekledikleri bir eylem gerçekleştirdi. Eylem sonrasında ise “Kayyum İcraatları Sergisi”nde eserler sergilendi.

 

Öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşları için saat 16:00’da Çağlayan Adliyesi önünde destek eylemi çağrısında bulundu.

 

Gün içerisinde Boğaziçi Bileşenlerinden dayanışma bildiler yayınlandı. Mezun LGBTİ+’lar, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü, Tarih Bölümü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü, Felsefe bölümü, Kimya bölümü, Kimya Mühendisliği bölümü, Yabancı Diller Eğitimi Departmanı ve Atatürk Enstitüsü öğrencileri ve mezunları ile Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTOK) kamuoyu bildiri yayınladı.

 

Öğrenciler, saat 16:00’da gözaltına alınanlar için Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. 

 

Benzer saatlerde İzmir’de eylem için Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde buluşan öğrenciler, polisin müdahalesiyle karşılaştı

 

Malatya ve Konya’da da Boğaziçi’ne destek için bir araya gelindi. Trakya Üniversitesi Dayanışması ise üniversite bileşenlerini dayanışmaya çağırdığı bir bildiri yayınladı.

 

Polis Teşkilatı, gözaltı işlemi sırasında kötü muameleye maruz kalan Şeyma Altundal’a ters kelepçe uygulamasının ve başörtüsünün açılmasının gerçek olmadığına yönelik bir video paylaştı. Öğrenciler daha sonrasında #ŞeymanınYanındayız ve #ŞeymayaŞahidiz diyerek Şeyma’ya destek verdikleri videoları yayınladı.

 

1 Şubat Güney Kampüs eylemine katılmalarından dolayı 51 öğrencinin 12’si hakkında ev hapsi ve 9’u hakkında adli kontrol kararı verilirken 30 öğrenci ise tutuklama talebiyle Hakimliğe sevk edildi. 

Çağlayan Adliyesinde bulunan avukatlar, destek için meslektaşlarına çağrıda bulundu.

3 Şubat Çarşamba
2021
Hakimliğin sorgu işlemi Perşembe gününün gece yarısında bitti. Saat 02:00 civarlarında haklarındaki istemleri reddedilen öğrenciler serbest bırakıldı. Tutuklamayla Hakimliğe sevk edilen 30 öğrencinin hepsi serbest bırakılırken ev hapisleri de hakimlik tarafından reddedildi

 

1 Şubat Eyleminde gözaltına alınan tüm öğrenciler serbest bırakıldıktan sonra #SıraDoğuveSeloda etiketiyle tutuklu olan 2 öğrenciye destek kampanyası başlatıldı.

 

Polis, eyleme katılan öğrencileri evlerine şafak baskını yapıp gözaltına aldı. İçlerinde 1 Şubat’ta gözaltına alınıp serbest bırakılanların da olduğu 5 öğrenci, 2911 Sayılı Kanuna muhalefet ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik suç isnadıyla gözaltına alındı.

 

Güney Kampüste Boğaziçi bileşenleri bir araya gelerek gözaltılar ve tutuklamalar ile ilgili bir açıklamada bulundu.

 

Bursa’da Üniversiteli Kadın Meclisleri dayanışma eylemi düzenledi. Eylemde 17 öğrenci polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler akşam saat 10:00 civarlarında serbest bırakıldı.

 

Samsun’da Boğaziçi Direnişine destek vermek isteyen öğrencilerin eylemine polisin müdahalesiyle 19 öğrenci gözaltına alındı. 

 

Polis Çanakkale’de de eylem isteyen öğrencilere müdahale etti, 9 kişi gözaltına alındı.

 

İzmir’deki eylemlerde ters kelepçe ile gözaltına alınan 49 öğrenci ve 2 avukat serbest bırakıldı.

 

Trakya Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Direnişine destek için eylem düzenledi, basın açıklaması okudu.

 

Ankara’daki üniversite öğrencileri 5 Şubat Cuma günü gerçekleşecek eylem çağrısında bulundu.

 

“Kayyum Rektör İstemiyoruz!” protestolarına çeşitli liselerden destek mesajı geldi. Galatasaray Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Çapa Fen Lisesi, Cağaoğlu Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi ve Beşiktaş Anadolu Lisesi gibi liseler destek mesajları sosyal medyada paylaştı. 

 

Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü ile Matematik ve Fen Bilimleri bölümleri öğrencileri kamuoyu bildirisi yayınladı.

 

Öğrencilerin avukatları, Kadıköy eyleminde gözaltına alınıp Vatan Emniyet’e götürülenlerle görüşemediklerini paylaştı. Vatan Emniyet’e götürülen öğrencilerin kötü muameleye maruz kaldıkları belirtildi.

 

Öğrenciler, Kadıköy’deki eylemde gözaltına alınan kişiler için Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi önünde bir araya geldi

  • Eylemde gözaltına alınan 23 kişinin 13’ü adli kontrolle 10’u tutuklama talebiyle Hakimliğe sevk edildi. 
  • Avukatlar dayanışma için Anadolu Adliyesine gelinmesi çağrısında bulundu

 

 • İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından eyleme katılan 13 kişi hakkında adli kontrolle serbest bırakıldı. 13 kişiden 9’u hakkında ev hapsi, 4’ü hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi. Tutuklama talebiyle sevk edilen 10 kişinin ifadeleri bitmesine rağmen karar geç bir saatte açıklandı.

 

 

4 Şubat Perşembe
2021
4 Şubat Perşembe günü tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliklerine sevk edilen 10 öğrenci hakkında verilen kararın açıklanması, günün erken saatlerinde (02:00-03:00) gerçekleşti. Karar açıklanmadan önce Hakimlik önüne çevik polis geldi. Kararın açıklanması sonrasında polisler bekleyen avukatlara saldırdı. 

 

Tutuklama talebiyle sevk edilen 10 öğrenciden 2’si ev hapsi ve  6’sı yurt dışı yasağıyla serbest bırakılırken Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta tutuklandı. Anıl ve Şilan tutuklama sonrasında bir video paylaşarak öğrencilere seslendi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Direnişine ve Direnişin kayyum rektörlerin istifası talebine işaret ederek “Yürekleri yetse, ‘Cumhurbaşkanı istifa’ diyecekler” diyerek açıklamalarda bulundu.

 

Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti. Eylemin ardından akademisyenler, gözaltılar ve tutuklamalar ile ilgili bildiri okudu. Öğrenciler, Güney Kampüsten Güney Kapısına yürüyerek “LGBTİ+ vardır!” basın açıklamasını okudu.

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademisyenleri, Boğaziçi Bileşenlerine destek vermek için eylem düzenledi, gözaltı ve tutuklamalara karşı bildiri okudu.

 

Adana ve İzmir’deki öğrenciler gün içerisinde gerçekleşecek eylemler için çağrıda bulundu.

 

Ankara’da eylem için Tunalı’da toplanan öğrencileri ablukaya alan polis, öğrencilere biber gazıyla müdahale etti

 

Ankara’da Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileri de bir araya gelerek basın açıklaması okudu.

 

Polis, İzmir’de basın açıklaması için toplanan öğrencilere de müdahale etti.

 

Adana’da eylem yapmak isteyen öğrenciler, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis öğrencileri darp edip en az 9 kişiyi gözaltına aldı. 

Öğrenciler Bursa’da bir araya gelerek basın açıklaması okudu.

5 Şubat Cuma
2021
5 Şubat’ı 6 Şubat’a bağlayan saatlerde, Resmi Gazetede çeşitli üniversitelerde 16 yeni akademik departman açılacağı duyuruldu. Yayımlanan kararda birlikte Boğaziçi Üniversitesine Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi kurulması da yer aldı. Kararın yayınlanmasından sonra öğrenciler, #FakülteyiSarayaKur diyerek sosyal medyada tepkilerini gösterdi.

 

Boğaziçi öğrencileri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gündemdeki olaylara ilişkin bir açık mektup yayınladı. Açık mektup birçok öğrenci dayanışması tarafından desteklendi, imzalandı.

 

İzmir, Adana ve İstanbul’da eylemde gözaltına alınan öğrenciler ifade vermek için adliyeye getirildi. 

 • Adana’daki öğrencilerin hepsi yurt dışı yasağı ve adli kontrol ile serbest bırakıldı. 
 • İzmir’de de öğrencilerin hepsi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

İstanbul’daki eylemlerden dolayı ev baskınlarıyla gözaltına alınan 6 öğrenci sorgu işlemi için Anadolu Adliyesine getirildi. 

 • Haklarında tutuklama talep edilen 6 öğrenciden 2 si ev hapsiyle bırakılırken, Necmettin Erdem, Akın Karakuş, Ömer Şengel ve Murat Can Demirci tutuklandı. 
 • Kararın açıklanması sonrasında polislerle avukatlar arasında gerginlik yaşandı.

6 Şubat Cumartesi
2021
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Beyza Buldağ, eylemler ilgili bir Whatsapp grubu kurduğu gerekçesiyle sabah 05:00 sularında ev baskınıyla gözaltına alındı. İzmir’deki evinde gözaltına alınan Beyza, sorgu için İstanbul’a getirildi. Savcılığın istemi sonrasında Hakimliğin kararıyla Beyza tutuklandı.

 

Polis, Muhammed Ünal’ı da sabah baskınıyla gözaltına aldı. Kendisine ait olmayan bir Twitter hesabın bahane gösterilerek gözaltına alınan Muhammed, ifadesi sonrasında Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

 

Öğrenciler #BeyzayıSerbestBırakın ve #MuhammediSerbestBırakın diyerek sosyal medyada kampanya başlattı.

7 Şubat Pazar
2021
Öğrenciler, Güney Meydanda bir araya gelerek tutuklanan arkadaşlarını andı ve yürüyüş gerçekleştirerek Güney Kapısı önünde basın açıklamasını okudu.

 

Bilgi Üniversitesinde öğrenciler bir araya eylem düzenledi ve basın açıklaması yaptı. Daha sonrasında akademisyenlerle birlikte açık forum düzenlendi. 

 

Tunceli’de dayanışma eylemi düzenlemek isteyen öğrencilere polis müdahale etti.

 

Hakkari’de Üniversiteli Kadın Meclisleri eylem düzenledi.

8 Şubat Pazartesi
2021
4 günlük gözaltı süresinden sonra serbest bırakılan Hasan Koral Hacıbeyoğlu ile Ali Hasan Akgül tekrar gözaltına alındı.

 

Kayyum rektör Melih Bulu’nun Rektör Yardımcısı görevini kabul eden Naci İnci, öğrencilerle bir araya geldi, soruları cevapsız bıraktı.

 

Eylemlerde muhabirlik yapan Ozan Acıdere gözaltına alınarak tutuklama istemiyle Hakimliğe sevk edildi. Hakimlik Ozan için ev hapsi kararı verdi.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

 

Hopa’da Boğaziçi’ne destek eylemi düzenleyen öğrencilere polis müdahale etti. Müdahaleye rağmen basın açıklaması gerçekleştirildi. 

 

İstanbul Sarıgazi’de öğrenciler bir araya gelerek polisin müdahalesine rağmen eylem düzenledi.

 

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, meclise Boğaziçi Direnişinde yaşananları, yapılan gözaltı ve tutuklamaları taşıdı.

 

Boğaziçi öğrencileri Pols302 adlı hesaptan #ÜlkemAdınaÇokÜzgünüm diyerek bir video yayınladı.

9 Şubat Salı
2021
Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri de bir araya gelerek basın açıklaması okudu.

 

Hasan Koral Hacıbeyoğlu tutuklama talebiyle Hakimlik karşısına çıkarıldı. Karar sonucunda Koral tutuklandı. Tutuklama kararı sonrasında öğrenciler, #KoralıSerbestBırakın diyerek sosyal medyada kampanya başlattı.

 

İzmir’de üç öğrenci ozalit yapıştırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Öğrenciler sorgu sonrasında serbest bırakıldı.

 

Samsun’da gözaltılara ve tutuklamalara karşı eylem düzenlemek isteyen öğrencilere polis müdahale etti, gözaltına aldı.

 

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğretim üyeleri polis baskısına rağmen Beyazıt Meydanında yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

10 Şubat Çarşamba
2021
Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciler bir araya gelerek Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübünün (BÜLGBTİ+) kapatılmasını protesto ederek yürüyüş gerçekleştirdiler.

 

Kocaeli’nde dayanışma eylemi düzenleyen öğrencilere polis müdahale etti. En az 20 öğrenci gözaltına alındı.

 

Eskişehir Valiliği 15 gün süreyle gösteri, yürüyüş, toplantı ve basın açıklaması yasağı getirdi.

 

Bursa’daki öğrenciler 12 Şubat Cuma günü saat 13:00’da Setbaşı’nda eylem çağrısında bulundu.

 

Çağlayan Adliyesi önünde destek için toplanan öğrencilere polis müdahale etti ve 9 kişi gözaltına alındı.

 

Boğaziçi Avukat Koordinasyonu, polisin şiddetli ve orantısız güç kullanımına dair bir açıklamada bulundu.

11 Şubat Perşembe
2021
Akademisyenler nöbetlerinin 30. gününde rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam devam etti. Eylemin ardından kamuoyu açıklaması okundu.

 

Marmara Üniversitesi öğretim üyeleri Boğaziçi Direnişinde yaşananlara dair basın açıklamasında bulundu. 

 

Bursa’da çağrı üzerine toplanan ve eylem düzenleyen öğrencilere polis müdahale etti, 4 kişi gözaltına alındı.

 

11 Şubat Perşembe günü Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınan 9 kişi ifadeleri alınmak üzere Savcılığa sevk edildi. Öğrenciler ev hapsi verildi. 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri bir araya gelerek dayanışma için yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Tutuklu bulunan Beyza Buldağ ile Muhammed Ünal serbest bırakıldı. Toplam tutuklu öğrenci sayısı 11’den 9’a indi.

12 Şubat Cuma
2021
Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığına Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Selami Kuran atandı.

 

Öğrrenciler sosyal medyada #NeKayyumNeKadınÜniversitesi diyerek atanmış rektörlere ve kadın üniversitelerine karşı çıktı.

13 Şubat Cumartesi
2021
Türkiye ve Yunanistan’dan 125 öğrenci topluluğu, öğrenci hareketine dair ortak bir bildiri yayınladı.

 

Öğrenciler #ÜniversiteTutuklanamaz diyerek tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyor.

14 Şubat Pazar
2021
Öğrenciler Güney Kampüste bir araya geldi, Rektörlük önünde toplanarak kayyum rektör Melih Bulu’ya seslendi.

 

Öğrencilerin avukatları, tutuklu bulunan öğrenciler için yaptıkları itirazların geri çevrildiklerini paylaştı

 

15 Şubat Pazartesi
2021
Öğrenciler direnişlerinin 44. gününde Güney Kapısı önünde bir araya gelerek basın açıklaması okudu.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kadın+ Hakları Dayanışması kuruldu.

16 Şubat Salı
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti. #KarKışDemeden etiketiyle bir sosyal medya çalışması yapıldı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde Eryaman Davasının son duruşmasına ilişkin yürütülen kampanya için Pembe Hayat tarafından hazırlanan “Yıllar Affetmez” belgeselinin gösterimi yapıldı.

 

Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz’ün tutukluluğuna dair yapılan itirazlar reddedilerek, tutukluluk haline devam kararı verildi.

Bilgi Dayanışması, Bilgi Üniversitesi öğrencisi Koral Hacıbeyoğlu’nun tutuklanması sürecinde yaşanan hukuksuzlukları anlatan bir çalışma yaptı.

 

252 müzisyen, Boğaziçi direnişi ile dayanışma göstermek ve demokratik-özerk üniversite talebine ses vermek için ortak bir açıklama yayınladı.

17 Şubat Çarşamba
2021
Boğaziçi Üniversitesi içinde süren nöbetin 46. gününde öğrenciler rektörlük binası önünde toplandı ve kampüs içerisinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Ankara’da üç öğrenci evlerinin önünden GBT yapma bahanesiyle polis tarafından araçlara bindirilerek kaçırıldı. Boğaziçi Direnişine verdikleri destekten ötürü tehdit edilen öğrenciler birkaç saat sonra Ankara’nın uzak muhitlerine bırakıldılar. Ankara’da üniversite öğrencileri kaçırılan öğrencilerle ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Boğaziçi Avukatları, kaçırılma gibi ihtimallerle ilgili bir bilgilendirme metni yayınladı.

18 Şubat Perşembe
2021
Bir grup Boğaziçi öğrencisi ve mezunu tarafından hayata geçirilen Boğaziçi TV test yayınıyla, yayın hayatına başladı.

 

Özyeğin Üniversitesinden akademisyenler Boğaziçi direnişi ile dayanışma içinde olduklarını belirten bir bildiri yayınladı.

 

Öğrenciler, dünyanın çeşitli yerlerinden direniş ile dayanışma gösteren mezunlarla online bir etkinlikte buluştu.

 

“Gücümüz yerinde, yüreğimiz yetiyor!” başlıklı basın açıklaması okundu.

 

Ankara’da kaçırılıp kötü muameleye maruz kalan ve bir süre sonra salınan 3 üniversite öğrencisi ile hukukçular kaçırılma, işkence ve kötü muameleye karşı savcılığa suç duyurusunda bulundu ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Hukuk örgütleri, Boğaziçi direnişinin savunmanlığını üstlendiklerini, tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması gerektiğini ve öğrencilerin taleplerini desteklediklerini belirten bir açıklama yayınladı.

 

Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümünden inisiyatif alan öğrencilerin oluşturduğu isletmetalks Boğaziçi Protestoları Ocak Ayı Panoraması” adlı bir video yayımladı.  

19 Şubat Cuma
2021
Türkiye ve dünyadan 900 üniversitenin imzaladığı Magna Charta akademik özgürlük ve özerklik anlaşması gözlem merkezi, Boğaziçi Üniversitesinde yaşananlarla ilgili YÖK’e bir metin gönderdi.

 

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları İsviçre’de Birleşmiş Milletler Binası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

20 Şubat Cumartesi
2021
Boğaziçi tutuklularından Anıl Akyüz’ün ALES’e elleri kelepçeli ve 10-12 silahlı güvenlik görevlisi ile götürüldüğü öğrenildi. Öğrenciler Anıl Akyüz için özgürlük talep etti.

 

Hacettepe Üniversitesinden akademisyenler Boğaziçi öğrencileri ile dayanışma için bir bildiri yayınladı.

 

Boğaziçi Dayanışması, İçişleri Süleyman Soylu’nun açıklamalarına cevaben bir metin yayınladı. 

21 Şubat Pazar
2021
“#BundanSonrasıHepimizde” diyerek bir araya gelen üniversite dayanışmaları, İstanbul Tabipler Odasında bir araya gelerek bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Dayanışmalar, ortak bir kampanyaya başladıklarını duyurdu.

 

Tutuklu 9 öğrenciden biri olan Şilan Delipalta’nın mektubunu dağıttıkları gerekçesiyle 2 öğrenci evi basılarak, öğrenciler gözaltına alındı. Tutuklamaya sevk edilen öğrenciler hakkında ev hapsi kararı verildi. Ev hapsi sayısı 27 oldu. 

Boğaziçi Kadın+ Hakları Dayanışması, 8 Mart yaklaşırken #KadınlarEveSığmaz etiketiyle ev hapsi cezası alan kadınlarla dayanışma çağrısı yaptı.

22 Şubat Pazartesi
2021
4 yıl önce KHK ile işinden atılan Noemi Levy için nöbet tutan Boğaziçi öğrencileri, Boğaziçi direnişiyle ilgili bir açıklama yayınladı.

 

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ bileşenlerinin Boğaziçi direnişi ile ilgili “Üniversitelerimizi Savunuyoruz!” diyerek bir bildiri yayınladı.

23 Şubat Salı
2021
Ankara’da “Bundan Sonrası Hepimizde” kampanyası için pankart asan iki öğrenci gözaltına alındı.

 

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Boğaziçi Eylemlerine katılmaları sebebiyle gözaltına alınan öğrencilerin işkenceye maruz kaldıkları iddialarını meclise soru önergesi olarak sundu. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, soru önergesini kullanılan dil ve ithamlar sebebiyle reddetti.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Bulu ile görüşmek için Rektörlük önünde bekleyen 51 öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı.

 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Şebnem Korur Fincancı ile “Türkiye’de Akademi ve İnsan Hakları” açık dersi ve Judith Butler ile “Transregional Solidarities” açık dersini gerçekleştirdi. Açık dersler daha sonra sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

 

Boğaziçi öğrencileri, Yunanistan’da direnen öğrencilerle dayanışma mesajı veren bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Tarafından Rektör Atanmasına Yönelik İtiraz Sürecinde Yaşanan Hak İhlallerine Dair Ön Değerlendirme Raporu hazırladı

24 Şubat Çarşamba
2021
Boğaziçi Dayanışması, Yunanistan’da devam eden eylemlerdeki öğrencilerle dayanışma mesajı yayınladı. Dayanışma mesajı, kampüste de okundu.

 

Önceki gün basın ve sosyal medyada hedef gösterilen belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan ile “Benim Çocuğum” belgeseli üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

 

Marmara Üniversitesi öğrencileri, Melih Bulu’ya istifa dilekçesi örnekleri gönderdi.

Boğaziçi Dayanışmasının da içinde bulunduğu İstanbul’da kurulan üniversite dayanışmaları Maltepe Belediyesinde devam eden grevi ziyaret ederek dayanışma dileklerini iletti.

25 Şubat Perşembe
2021
Akademisyenler nöbetlerinin 40. gününde rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti ve bildirilerini okudu.

 

18 Şubat’ta Ankara’da polis tarafından kaçırılan üç üniversite öğrencisi ile ilgili Ankara Valiliği ile görüşme yapmaya ve dilekçe vermeye giden üniversite öğrencilerinin bulunduğu araç polis tarafından zorla durdurularak engellendi.

 

Direniş kapsamında düzenlenen resim sergisi sebebiyle suçlanarak tutuklanan Doğu ve Selahattin ve 7 öğrenci için hazırlanan iddianamede ise “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi. Selahattin’in ve Doğu’nun cezaevinden yazdığı mektuplar yayınlandı.

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasına yönelik itiraz sürecinde yaşanan hak ihlallerine dair ön değerlendirme raporu yayınlandı. 

 

Boğaziçi Dayanışması hesabını kullandığı iddia edilen Beyza Buldağ hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Buldağ’ın 8 yıla kadar hapis cezası istendi.

26 Şubat Cuma
2021
Boğaziçi Kadın+ Hakları Dayanışması ve Boğaziçi Dayanışması, E.B. isimli öğrencinin Boğaziçi eylemlerine katıldığı için 25 Şubat’tan bu yana ailesi tarafından zorla alıkonulduğunu duyurdu. Öğrenciler, #EBNerede ve #ArkadaşımızAlıkonuluyor etiketleriyle sosyal medyada duruma tepki gösterdi.

Boğaziçi’nden Müslüman Öğrenciler, “28 Şubat’tan Bugüne Kayyum Düzenine” ilişkin “Vesayet Bitecek, Üniversiteler Özgürleşecek” isimli bir bildiri yayınladı.

28 Şubat Pazar
2021
Boğaziçi Direnişine katıldığı gerekçesiyle 9 öğrenci tutuklu ve 27 kişi ev hapsinde. 

 

Uluslararası Af Örgütü “Tutuklu Boğaziçi Üniversitesi protestocularını serbest bırakın!” talebiyle bir imza kampanyası başlattı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne Melih Bulu’nun yardımcılığını kabul eden Naci İnci atandı. Öğrenciler Naci İnci’nin akademisyen olarak görev yaptığı fizik bölümünden iki öğrencinin tutuklu olmasına rağmen görevi kabul etmesine tepki gösterdi.

1 Mart Pazartesi
2021
Rektörün bulunduğu binanın kapısındaki tabelayı protestoların ilk gününden beri “Kayyumluk” yazısıyla değiştiren öğrenciler Özel Güvenlik Birimleri tarafından kayıt altına alınarak tehdit edildi. 

 

Ev hapsinde olan öğrencileri ziyaret eden dayanışmalar, öğrencilerin evlerinin önünde dans gösterileri gerçekleştirdi.

 

İşletme Talks, Boğaziçi eylemlerinin Şubat ayı panoramasını paylaştı.

2 Mart Salı
2021
Önceki gün öğrencileri tehdit eden Özel Güvenlik Birimleri, “Kayyumluk” yazısının asıldığı tabelanın altına öğrenci disiplin yönetmeliğini astı. Öğrenciler buna karşılık, Anayasa’nın toplantı ve gösteri yürüyüşlerini düzenleyen 34. maddesini asarak durumu protesto etti.

 

Boğaziçi tutuklularından Şilan Delipalta ile görüşen Eren Keskin, Şilan’ın 27 gündür tecritte tutulduğunu duyurdu.

 

Öğrenciler hakkında soruşturma açılan arkadaşlarıyla dayanışma göstermek için dilekçe verdi. Bu dilekçeyle işlendiği iddia edilen suça katıldıklarını ifade eden öğrenciler “Hepimiz oradaydık!” dedi.

 

262 tiyatro oyuncusu, direnen öğrenci ve akademisyenlerle dayanışma içinde olduklarını belirten bir bildiri yayınladı.

3 Mart Çarşamba
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

 

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Havin, Boğaziçi eylemleriyle ilgili yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. İlerleyen saatlerde serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Lisansüstü Öğrencileri, #AtananlarınAtadıklarınıTanımıyoruz diyerek Naci İnci’nin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne atanmasını protesto etti.

5 Mart Cuma
2021
Boğaziçi tutuklularından Murat Can Demirci tahliye edildi.

 

Üniversitelerden Kadın+ Dayanışmaları, Kadıköy’de düzenlenen büyük kadın buluşmasına katıldı.
Boğaziçi tutuklusu Şilan Delipalta ile ilgili dövizler, polis tarafından yasaklı olduğu iddia edilerek engellenmeye çalışıldı.

 

Ankara Üniversitesinde kayyum rektör eylemleri sırasında atılan “Cinsiyetçi, kayyum rektör istemiyoruz!” sloganları sebebiyle öğrencilere soruşturma açıldı.

 

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan akademisyenler Boğaziçi ile dayanışma mektubu yayınladı.

6 Mart Cumartesi
2021
Kampüs içerisinde bir feminist yürüyüş düzenlendi.

 

Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle ev hapsine maruz bırakılan Hivda Selen ve Gamze Toprak, ev hapsini tanımadıklarını ve kabul etmediklerini ifade ederek Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldı.

8 Mart Pazartesi
2021
Sosyal medyada #MücadelemizEveSığmaz kampanyası yürütülerek ev hapsinde olan öğrencilere destek olundu.
9 Mart Salı
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti. Kadın akademisyenler nöbet sonrasında kendilerine Rektörlükten 8 Mart vesilesiyle gönderilen hediyeleri geri iade etti.

 

Boğaziçi Eylemlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında ev hapsi kararı bulunan Melis Akyürek yaşadığı süreci Mentalese Podcast programına anlattı.

10 Mart Çarşamba
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

 

Boğaziçili öğrenciler, Boğaziçi Dayanışması’nın çağrısı üzerine öldürülüşünün 7. yılında Berkin Elvan’ı mezarı başında anmak için Berkin’in ailesiyle İstanbul Feriköy Mezarlığında bir araya geldi.

 

Güney Kampüste öğrenciler gün içerisinde etkinliklerine devam edip Güney Kapısına yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Boğaziçi Direnişini destekleyen tiyatrocular bir bildiri yayımladı.

11 Mart Perşembe
2021
Akademisyenler nöbetlerinin 50. gününde Rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti. Ardından her cuma günü yaptıkları gibi bildirilerini okudular.

 

Özel Güvenlik Birimi, rektörlük önünde bulunan çadırlara saldırdı.Öğrenciler çadırların korunması için ÖGB’nin müdahalesine karşı çıkmak için rektörlük önünde bir araya geldi.

12 Mart Cuma
2021
Hafta sonu sosyal medyada hukuksuz gözaltılara, soruşturmalara ve tutukluluklara karşı #BizSiziSoruşturuyoruz  etiketi açıldı.
13 Mart Cumartesi-14 Mart Pazar
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtlarını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

 

Boğaziçi Dayanışması, 16 Mart Salı günü Beyazıt ve Halepçe Katliamının yıl dönümünü anmak için toplanma çağrısında bulundu.

 

Ankara’da öğrenciler, tutuklu bulunan Selo ve Doğu’nun 17 Mart tarihli ilk duruşması için Seğmenler Parkında etkinlik düzenledi.

15 Mart Pazartesi
2021
Boğaziçi Dayanışması, tutuklu öğrenciler Doğu ve Selo dahil 7 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması için 17 Mart’a dayanışma çağrısı yaptı.

 

Beyazıt ve Halepçe katliamlarının yıldönümü sebebiyle İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde gerçekleştirilen anmaya Boğaziçi Dayanışması ve İstanbul’da bulunan birçok dayanışma katıldı.

16 Mart Salı
2021
Öğrencilerin buluşma saati olan 13:00 öncesinde Çağlayan Adliyesi’nin önünde yer alan meydan tamamen polis barikatlarıyla çevrildi. 

 

Boğaziçi eylemlerine katıldığı için hakkında ev hapsi kararı verilen öğrencilerden Aze Deniz Akşar, Hasan Doğan, Muhammet Hizmetçi ve Yunus Emre Karaca ev hapsini tanımadıklarını ifade ederek Çağlayan Adliyesi önündeki buluşmaya katıldı. LGBTİ+ aktivisti Yıldız İdil Şen de ev hapsini tanımadığını ifade ederek açıklamaya katıldı.

 

Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

BOUN Sanat Kolektifi tarafından düzenlenen sergiye gönderilen anonim bir eser sebebiyle tutuklu bulunan Doğu ve Selo serbest bırakıldı.

17 Mart Çarşamba
2021
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kampüste bir forum gerçekleştirerek direnişin geleceğini konuştu.
18 Mart Perşembe
2021
Serbest bırakılan öğrenciler kampüse, direniş alanına geldi.

 

4 Şubat’ta Kadıköy’de gerçekleştirilen Boğaziçi ile dayanışma eylemi sebebiyle gözaltına alınan ve 4’ü tutuklu bulunan 7 öğrenci hakkında 11 yıl hapis istemiyle dava iddianamesi hazırlandı.

19 Mart Cuma
2021
Boğaziçi Dayanışması ve İstanbul’da bulunan çeşitli öğrenci dayanışmaları Newroz mitingine ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemlere katıldı.
20 Mart Cumartesi
2021
Boğaziçi Dayanışması, tutuklu bulunan 6 öğrenci için 22 Mart itibariyle 6 gün boyunca boykotta olacaklarını duyurdu.

 

Öğrenciler #BundanSonrasıHepimizde kampanyası kapsamında online bir forumda buluştu.

21 Mart Pazar
2021
Öğrenciler boykota başladı. Boykot 29 Mart’a kadar sürecek.
22 Mart Pazartesi
2021
Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısının üzerine çıkarak, polis şiddetini protesto etmek için LGBTİ+ bayrağı açan öğrenciye disiplin soruşturması açıldı.

Kampüste online olarak HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu ile buluşan öğrenciler, HDP’ye yönelik baskıları değerlendirdi ve bu uygulamalara karşı HDP’nin yanında olduklarını ifade etti.

Boykotun ikinci gününde öğrenciler “Nasıl bir üniversite istiyoruz?” sorusuna cevap arayan tartışmalar yürütttü.

23 Mart Salı
2021

Boğaziçili öğrenciler, Feyzin Erçin ile Filmlerde Müzikler atölyesi düzenledi.

Bir öğrenciye, “Üniversiteler AKP teşkilatı değildir” yazılı afiş astığı için Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından disiplin soruşturması açıldı.

Boğaziçi LGBTİ+ Kulübü, eylemler sırasında LGBTİ+ bayrağı açması sebebiyle hakkında açılan disiplin soruşturması kapsamında ifadesi 25 Mart günü alınacak olan öğrenciye destek çağrısında bulundu.

24 Mart Çarşamba
2021

Boğaziçili 4 öğrenci kampüsler arası geçiş yaparken LGBTİ+ bayrağı taşıdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Öğrenciler gözaltına tepki göstermek için Kuzey Kampüs önünde toplandı. Gözaltı sayısı ilk olarak 6’ya daha sonra 9’a ve 12’ye yükseldi. Boğaziçi Dayanışması, polisin müdahalesi karşısında LGBTİ+fobiye, kayyuma, polis ablukasına karşı duran tüm Boğaziçi Üniversiteli öğrencileri Kuzey Kampüse çağırdı.

Boğaziçili öğrenciler 12 gözaltı sonrasında arkadaşları serbest bırakılana kadar kampüsten ayrılmama kararı aldı

Polis, gözaltına alınan öğrenciler için dayanışmaya gelen 12 gençlik örgütü üyesi Boğaziçi Üniversitesi Bebek kapısı önünde darp ederek gözaltına alındı.

25 Mart Perşembe
2021

Boğaziçili öğrenciler, 25 Mart günü gözaltına alınan ve gün içerisinde ifade vermek için Savcılığa sevk edilecek 24 kişiye destek vermek amacıyla saat 14:00’da Çağlayan Adliyesinde basın açıklaması çağrısında bulundu.

Polis, Çağlayan Adliyesi önünde toplanan öğrencilere müdahale etti. LGBTİ+ bayrağı taşıdığı için gözaltına alınan öğrenciler ve bu öğrencilerle dayanışmaya gelip gözaltına alınanlar için dayanışmaya gelen kişilerden 52’si Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alındı.

Bir önceki gün Kuzey Kampüs önünde gözaltına alınan ve destek için Bebek’e gelip gözaltına alınanların hepsi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Boğaziçili öğrenciler, okul yönetiminin kütüphane ve derslik kapatmasına rağmen Kuzey Kampüs’te forum gerçekleştirdi. 

Boğaziçi Dayanışması, 27 Mart Cumartesi günü dayanışmayı büyütmek adına destek veren herkesi saat 13:00’da Kadıköy Rıhtım’a çağırdı.

26 Mart Cuma
2021

Öğrenciler ve Boğaziçi Direnişine destek verenler saat 13:00’da Kadıköy Rıhtım’da toplandı. Basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Günün ilerleyen saatlerinde, tutuklama talebiyle Mahkeme’ye sevk edilen içlerinde Ata ve Ubeyd’in de bulunduğu öğrencilerin hepsi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

27 Mart Cumartesi
2021

Direniş Festivali Kapsamında Fidan Ataselim ile birlikte İstanbul Sözleşmesi konuşuldu.

1 Nisan’da Kadıköy’de gerçekleşecek boykot için çağrıda bulunuldu.

28 Mart Pazar
2021

Boğaziçi akademisyenleri, Bulu’nun atanmasından sonra Hukuk ve İletişim Fakültelerinin kurulmasını Danıştay’a taşıdı.

Tutuklu bulunan Ömer Şengel tahliye edildi.

29 Mart Pazartesi
2021

Öğrenciler Pınar Dinç’le “Üzülmeden Özür Olur mu? Devlet Söyleminde Dersim 37-38” konulu açık dersi düzenledi.

30 Mart Salı
2021

Boğaziçili öğrenciler, Mentalese ekibinin  hazırladığı “40 Paralık İnsan” podcast serisi kapsamında, bir önceki hafta LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle başlayan gözaltı süreçlerini anlattı.

31 Mart Çarşamba
2021

İstanbul Valiliği,  Boğaziçi Dayanışmasının Kadıköy eylemi çağrısı üzerine Kadıköy’de toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını açıkladı.

Valiliğin açıklaması üzerine Boğaziçi Dayanışması sosyal mesafe kurallarına uygun bir eylemin gerçekleşeceğini duyurarak eylemin gerçekleştirileceğini duyurdu.

Eylem için Kadıköy’de buluşanlara polis ağır bir şekilde müdahale etti. Birçok öğrenci ters kelepçeyle gözaltına alındı, darp ve şiddete maruz kaldı.

Eylemde 40’a yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltılar için emniyete gelen avukatlar, polisin engellemesi ile karşılaştı. Gözaltına alınanlar günün ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı.

Boğaziçi Dayanışması, tutuklu bulunan Anıl ve Şilan için çağrıda bulundu. Bir sonraki gün davanın karar duruşması olması sebebiyle, Anıl ve Şilan’a özgürlük diyen herkesi saat 09:30’da Kartal Adliyesi önüne çağırdı.

1 Nisan Perşembe
2021

Saat 09:30’da Kartal Adliyesi önünde dayanışma için toplanıldı.  Duruşma salonuna izleyici alınmadığını belirten Boğaziçihukuk hesabı, milletvekillerinin duruşmaya alınmaması sonucu arbede çıktığını paylaştı.

Şilan ve Anıl, savcının tahliye istemi sonrasında serbest bırakıldı, ev hapislerine son verildi.

Gün içerisinde ise Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, Cinsel Tacizi Önleme Komisyonunu çalışmalarını fiilen durdurdu.

2 Nisan Cuma
2021

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Kulübü, Cinsel Tacizi Önleme Komisyonunun çalışmalarının durdurulması üzerine bir kamuoyu duyurusu yayınladı.

KONDA Araştırma ve Danışmanlık, “Toplumun Boğaziçi Üniversitesi Olaylarına Bakışı” adlı raporu yayınladı.

3 Nisan Cumartesi
2021

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü Cinsel Tacizi Önleme Komisyonuna dair açıklamasını paylaştı.

Saat 14:00’da birçok farklı katılımcının yer aldığı “Siyasetten Korkmuyoruz” etkinliği gerçekleştirildi.

4 Nisan Pazar
2021
Boğaziçili öğrenciler, SGDF afişi astığı için hakkında soruşturma başlatılan öğrenciye destek vermek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, bir öğrencisine Boğaziçi Direnişine destek veren paylaşımda bulunduğu için soruşturma başlattı.

5 Nisan Pazartesi
2021

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu fiilen durdurulması üzerine bir açıklamada bulundu.

Boğaziçi öğrenciler Rektörlük binası önünde bir araya geldi. Özel Güvenlik Birimlerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu, 5 yıllık faaliyet raporlarını yayınladı.

1 Nisan Kadıköy eyleminde gözaltına alınan bir kişinin maruz kaldığı darp sonucunda kaburgalarında ezilme ve iç kanaması olduğu duyuruldu.

Ankara’da #BundanSonrasıHepimizde afiş çalışması yapan 4 kişi gözaltına alındı.

6 Nisan Salı
2021
Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan bir öğrencinin, gözaltı sırasında gördüğü işkence sebebiyle iç kanama geçirdiği bilgisi paylaşıldı. Yine gözaltından sonra bir öğrencinin de Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

5000 mezunun imzasıyla kayyum rektörü istifaya çağıran dilekçe Güney Meydan’da sergilendi.

7 Nisan Çarşamba
2021
Boğaziçi Üniversitesi kapısı üzerinde LGBTİ+ bayrağı salladığı için hakkında disiplin soruşturması açılan Nazlı’yla dayanışmak için saat 14:00’te öğrencilere toplanma çağrısı yapıldı. Disiplin soruşturması işlemleri “hava muhalefeti” sebebiyle ertelendi.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencisi Ulaş, Boğaziçi eylemlerine katıldığı için hakkında çıkarılan yakalama kararı sebebiyle gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesinde gökkuşağı renklerinde boyanmış merdivenler ve kampüste sergilenen bir sanat eserinin üstü boyandı.

8 Nisan Perşembe
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.
9 Nisan Cuma
2021
Direniş sürecinde ortaya çıkmış alternatif basın, akademi ve sanat pratiklerini ortaya koyan topluluklar ve kişiler online bir etkinlikte buluştu.
10 Nisan Cumartesi
2021
Akademisyenler rektörlüğe sırtını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

Boğaziçi Direnişi bir video yayınlayarak bütün öğrencileri direnişin 100. gününde kampüse çağırdı.

12 Nisan Pazartesi
2021
Akademisyenlerin rektörlük binasına sırtlarını dönerek gerçekleştirdikleri nöbete öğrenciler ve diğer bileşenler de katıldı.

Direniş kitaplığı ve direniş fotoğraflarından oluşan bir sergi kuruldu.

Güvenlik, İİBF’ye asılan Boğaziçi Dayanışması imzalı “Tüm Kayyumları Göndereceğiz” pankartına el koydu. Pankart öğrencilerin direnmesiyle geri alındı.

Akademisyenler ve öğrenciler kayyum rektöre karşı ortak bir konser gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü (BÜKAK) CİTÖK ile ilgili kayyum rektör tarafından yapılan düzenlemelere karşı öğrencilerin imzasına açık bir dilekçe oluşturduğunu duyurdu.

13 Nisan Salı
2021
ODTÜ’de öğrenciler tarafından gökkuşağı renklerinde boyanan merdivenlerin üniversite yönetimi tarafından griye boyanmasının ardından başlayan eylem sürüyor. Öğrenciler rektörlüğün renkli merdivenlerin üzerini her kapatmasının ardından tekrar çağrı yaparak merdivenleri renklendiriyor.
14 Nisan Çarşamba
2021

Akademisyenler rektörlüğe sırtını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

Gazeteci Onur Dalar, Boğaziçi Direnişi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıplak aramaya maruz kalan öğrencilerin haberini yaptığı için, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “kamu görevlisine hakaret” suçları isnadıyla ifadeye çağrıldı.

15 Nisan Perşembe
2021

Akademisyenler nöbetlerinin 75. gününde rektörlüğe sırtını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti. Eylemin ardından kamuoyu açıklaması okundu.

Boğaziçili öğrenciler, Prof. Dr. Zuhal Okuyan ve Fatih M. Maçoğlu’nun konuşmacı olduğu “Halkçı Yönetim Nedir?” başlıklı etkinlik düzenledi.

16 Nisan Cuma
2021

Boğaziçili öğrenciler, CİTÖK’ün faaliyetinin durdurulması üzerine bir metin yayınladı.

17 Nisan Cumartesi
2021

Boun Sanat Kolektifi,  Haziran ayından itibaren çeşitli platform ve mekanlarda sergilenecek “Otonomi, hürriyet ve sansürsüz sanat ” temalı sergi için sergi için çağrıya çıktı.

Boğaziçi Nöbeti, bir bildiri yayınlayarak yaşadıkları süreci ve sürecin ortaya çıkış amacını anlattı.

18 Nisan Pazar
2021

Boğaziçili öğrenciler, eylemler esnasında LGBTİ+ bayrağı taşıdığı gerekçesiyle hakkında okul yönetimi tarafından disiplin soruşturması başlatılan öğrenciye destek vermek için Eğitim Fakültesi önünde toplandı. Öğrencinin savunmasının alınması ertelendi.

19 Nisan Pazartesi
2021

Melih Bulu, yeni açılacak İletişim Fakültesinin dekanı olarak kendisini atadı.

Bir öğrenci adli kontrol için gittiği Armutlu Karakolunda polis tarafından darp edildiğini paylaştı

20 Nisan Salı
2021

Akademisyenler rektörlüğe sırtını dönerek nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

Boğaziçili öğrenciler, Direniş Festivali kapsamında düzenlemeyi planladıkları fakat gözaltılar sebebiyle ertelemek zorunda kaldıkları etkinliklerini gerçekleştirdi.

Öğrenciler aynı zamanda kayyum atamalarına dair bir bildiri yayınladı.

ODTÜ’lü öğrenciler okul yönetimi tarafından griye boyanan merdivenleri gökkuşağı renklerine boyamak için 4. kez toplandı. Eylemin ardından yönetim, dışarıdan öğrenci soktukları gerekçesiyle soruşturma başlattı.

21 Nisan Çarşamba
2021

Akademisyenlerin rektörlüğe sırtlarını döndükleri nöbet devam etti.

21 Nisan akşamı gerçekleşen senato toplantısında vekaleten birden fazla göreve sahip olan  rektörlük yönetiminin toplantıda pozisyonları sayesinde birden fazla oy kullanma hakkına sahip olması ve Hukuk Fakültesi Dekanı’nın hukuksuz bir şekilde atanması sebebiyle senatörler toplantıyı terkettiklerini ifade ettiler. Nöbet sonunda demokratik işleyiş için önemli olan senato toplantısında yaşanan antidemokratik yönteme dair ele aldıkları bildiriyi okudular. 

 Boğaziçi Üniversitesi Mezunları akademisyenlerin yayınladığı bildiriye destek açıklamasında bulundu.

22 Nisan Perşembe
2021

Öğrenciler akademisyenlerin yayınladıkları bildiriye 23 nisan vesilesi ile “Boğaziçi’nden Çocuklara Söz!” diyerek paylaştıkları video ile destek verdiler.

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle öğrenciler etkinliklerini zoom üzerinden gerçekleştirdiler.

23 Nisan Cuma
2021

Melih Bulunu’nun rektör olarak atanmasının ardından, Ocak ayında açılan  güvenlik kamerası ihalesi sonucunda  kampüsün pek çok yerine yeni kamera yerleştirildi. Sosyal medya üzerinden “fişleme değil güvenli alanlarımızda özgürlüğümüzü istiyoruz” paylaşımı yapıldı.

24 Nisan Cumartesi
2021

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü (BÜKAK)“Bir Diyeceğimiz Var” adlı video performans ile “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!” dedi. BÜKAK, video performansta “Selam olsun gökyüzünün ferahlığında heyecanla buluşan seslerimize…” diyerek hikâyelerini paylaştı.

25 Nisan Pazar
2021
Öğrencilerin ve akademisyenlerin nöbeti devam etti.

Direnişin 100. gününde kurulan kitaplık öğrenciler üniversitede yokken kırılıp kaldırıldı.

26 Nisan Pazartesi
2021

Akademisyenlerin nöbeti devam etti. 

Geçen hafta adli kontrol şartı için imza vermeye Armutlu Karakoluna giden bir öğrencinin polis şiddetine ve ölüm tehdidine maruz kalması üzerine, Boğaziçili öğrenciler de arkadaşlarıyla dayanışmak için karakolun önünde açıklama yaptı.

 

27 Nisan Salı
2021

Direniş, nöbet ve etkinliklerle devam etti.

Haklarında “Kayyumluk” tabelası ve “izinsiz afiş” asma gerekçesiyle daha önce soruşturma açılan öğrencilerin savunmalarına güvenlik müdür tarafından güvenlik görevlisi çağrıltıldı. Öğrenciler “Öğrenci düşmanı, işbirlikçi güvenlik istemiyoruz.” dedi.

28 Nisan Çarşamba
2021

Tam kapanmadan önce direniş çadırının kurulması ve “kayyumluk” tabelasının asılmasıyla direniş 116. gününde devam etti.

Akademisyenler nöbetlerinde kayyum atanmasından bu yana yaşanan hukuksuzluklara dikkat çektikleri dövizleri taşıdılar.

Melih Bulu ve Boğaziçi Mezunu olan  Getir’in CEO’su Nazım Salur’un 1 Mayıs günü Boğaziçi Yöneticiler Vakfının girişimcilik zirvesinde konuşacak olmasına öğrenciler sosyal medya üzerinden #KayyumuGETİRme diyerek  tepki gösterdi.

29 Nisan Perşembe
2021

 Akademisyenlerin nöbeti sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle online devam etti.

30 Nisan Cuma
2021

Dayanışmalar sosyal medya hesaplarından kayyumsuz, özgür üniversite talepleri  ile #Üniversite1Mayısa hashtaginde 1 Mayıs paylaşımları yaptılar.

Gün içinde farklı yerlerden, 1 Mayıs için Taksim’e çıkmak isteyen üniversite öğrencileri gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı; polisin görüntülerinin alınmasının engellendiği genelge ile gün içerisinde yaşanan polis şiddetini çekmek isteyen çok sayıda gazetecinin görüntü alması engellendi. Sosyal medya hesaplarından öğrenciler Boğaziçi Direnişi boyunca uygulanan polis şiddetinin görüntülerini hatırlatarak  genelgeye tepki gösterdiler.

Boğaziçi bileşenleri, “Kapanma Değil Tecrit: Salgın Yönetiminin İşçilere Bedeli” adlı 1 Mayıs panelini gerçekleştirdi.

 Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin Boğaziçi protestolarının 100. gününde kurdukları müzik grubu Bulu’suzluk Özlemi, 1 Mayıs Marşını söyledi.

1 Mayıs Cumartesi
2021

Boğaziçi Dayanışması 1 Mayıs’ta gözaltına alınan 8 öğrencinin serbest bırakıldığını, öğrencilerden dördünün işkenceye maruz bırakıldığını duyurdu.

 

2 Mayıs Pazar
2021

Direnişin 120. günü, bileşenlerin etkinlikleriyle online olarak devam etti.

Akademisyenler 85. nöbetlerini  online olarak gerçekleştirdi.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinden; basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalara ve özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan son genelgeye,  #BuradayızKayıttayız  #basınbelada etiketleriyle tepki gösterildi. Boğaziçi Direnişinin sosyal medya hesapları da protestoların başından bu yana uygulanan polis şiddetine dikkat çekerek paylaşımda bulundu. 

3 Mayıs Pazartesi
2021

 Akademisyenlerin nöbeti devam etti.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak yayınladığımız “Haberlerde Üniversite” raporlar serisinin “Boğaziçi Üniversitesi Eylemleri 2021” başlıklı ilk raporunun İngilizce hali paylaşıldı.

4 Mayıs Salı
2021

Nöbet ve etkinlikler online ortamda devam etti. 

Direniş boyunca yapılan etkinliklere  bir süreklilik kazandırmak ve alternatif bir akış oluşturmak amacıyla  düzenlenen ilk sürekli etkinlik; “Yaratıcı Eylemlilik ve Okuma Atölyesi” gerçekleşti. 

Boğaziçi Direnişinin 122. gününde akademisyenler 40 madde ile derledikleri; 2 Ocak 2021’de Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanmasıyla başlayan süreç boyunca üniversitede yaşanan ihlalleri #BoğaziçiHasarRaporu olarak paylaştılar. Başlatılan kampanya sosyal medya üzerinden, diğer üniversitelerin bileşenleri ve dayanışmaları tarafından da  destek gördü.

ODTÜ merdivenleri gökkuşağı renklerini kaybetmesin öğrencilerin sürdürdüğü nöbet 15. gününde. Öğrenciler nöbet için kurdukları çadırlarda eylemlerine devam ediyor.

5 Mayıs Çarşamba
2021

Türkiye’nin tamamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından  dolayı Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenlerinin nöbeti hafta içi her gün  Boğaziçi Akademi Youtube kanalından 12.15-12.30 saatleri arasında gerçekleşmeye devam ediyor.

Boğaziçi bileşenlerinin düzenledikleri açık ders ve atölyeler çevrimiçi bir şekilde gerçekleşti.

 

6 Mayıs Perşembe
2021

Akademisyenler çevrimiçi bir şekilde sürdürdükleri nöbetlerinde, haftalık olarak yayınladıkları açıklamalarını paylaştılar ve salgın kısıtlamaları sona erdiğinde yine Güney Meydanda olacaklarını ifade ettiler.

Özgür İktisat’ın gerçekleştirdiği Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerinden Demirhan Burak Çelik’in konuk olduğu programda, Tanzimat’tan günümüze Türkiye’de Anayasacılık açık dersi gerçekleşti.

7 Mayıs Cuma
2021

Öğrenci portalında açılan anketin son sorusunda yönetimden beklentilerin sorulması üzerine öğrenciler, #BeklentimVar etiketiyle yaptıkları paylaşımlarda kayyum yönetime tepkilerini dile getirdikleri cevaplarla yanıt verdiler. 

8 Mayıs Cumartesi
2021
 

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları ilk nöbetlerini başlattı. 150 kişinin katıldığı ve çevrimiçi gerçekleşen nöbetin her Pazar günü yapılacağı duyuruldu. Direnişin genişleyip birlikteliğin hatırlatılmasını hedefledikleri ilk nöbette; yayınladıkları açıklama ile “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruzdediler. 

 

9 Mayıs Pazar
2021

Boğaziçi Üniversitesinin direnişin başında kilitlenen kapısına daha uzun parmaklıklar yerleştirildi. Öğrenciler, yerleştirilen parmaklılara açık cezaevi benzetmesi ile tepki gösterdiler. 

Öğrencilerin etkinleri serbest yazın söyleşisi ve Boğaziçi TV canlı yayını ile devam etti. 

 

10 Mayıs Pazartesi
2021

Boğaziçi Direnişinin 128. günü.

Akademisyenlerin nöbeti çevrimiçi bir şekilde gerçekleşti.

İstanbul Sözleşmesinin imzalanmasının 10. yılı dolayısıyla sosyal medya üzerinden yürütülen #İstanbulSözleşmesi10Yaşında hashtag çalışmasına destek verildi.

 

11 Mayıs Salı
2021
Öğrencilerin programı forum ve panellerle devam etti.
12 Mayıs Çarşamba
2021

Kayyum Rektör Melih Bulu’nun yayınladığı mesaj ile Ramazan Bayramını kutlamasının ardından. Boğaziçi bileşenleri, #BayramGidişinleGelecek etiketiyle üniversiteye ve demokratik işleyişe verilen hasarı hatırlatarak Bulu’nun istifasını talep etti.

13 Mayıs Perşembe
2021

Melih Bulu’nun, kayyum atanmasına tepki gösteren emekli profesörlerin yarı zamanlı ders verebilmeleri için gerekli evrakları imzalamadığı öğrenildi. Tepki gösteren akademisyenlerin ders vermelerinin ve kampüse alınmalarının engellenmesine Boğaziçi Bileşenleri tepki gösterdi. 

Boğaziçi Dayanışması protesto hakkını kullanan öğrencilere peş peşe açılan soruşturmalara dair açıklama yayınladı. Açıklamada: “Protesto hakkını kullanmak, kampüs içerisinde politik şiar yükseltmek meşrudur, yasaklanamaz. Başta Melih Bulu ve bütün kayyumlara karşı ilk günden beri savunduğumuz taleplerimizden ve kampüs içerisindeki haklarımızdan vazgeçmiyoruz.” denildi. 

Direniş Serbest Yazın’ın ve Özgür İktisat’ın çevrimiçi olarak düzenlediği etkinlikler ile devam etti. 

14 Mayıs Cuma
2021

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlarının ikinci nöbeti gerçekleşti. Nöbette rektör atanmasına ve hukuksuz bir şekilde kurulan iki fakülteye dair akademisyenlerin açtığı davanın takipçisi olacaklarını ifade ettiler. 

 

16 Mayıs Pazar
2021

Direnişin 134., akademisyenlerin 90. nöbeti, sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle Güney Kampüste gerçekleşti. 

Akademisyenlerin nöbetinin ardından Rektörlük Binasına tekrar “Kayyumluk” tabelası asıldı ve basın açıklaması okundu.

Karabük Üniversitesinde A haberin çekim yaptığı esnada “Kayyum rektör istemiyoruz” diyen öğrenci hukuksuz bir şekilde alıkonuldu.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi  ve İnterfobi karşıtlığı gününde BÜKAK ve Boğaziçi LGBTİ+ çalışmaları kulübü sosyal medya hesaplarından “Alışın buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz” paylaşımı yaptılar.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak öğrenci aktivizmine dair haberleri taradığımız ve analizini yaptığımız medya gözlem raporlarının ikincisi yayınlandı. İkinci raporumuzda LGBTİ+ öğrencilerin hükümet yanlısı yayın organlarında nasıl temsil edildiklerini ve ele alındıklarını inceledik.

 

17 Mayıs Pazartesi
2021

135. gün akademisyenlerin nöbeti ve öğrencilerin direniş çadırını kurması ve “Kayyumluk” tabelasının asılması ile başladı.

Boğaziçi Direnişinde direnişteki öğrencilere çikolata dağıtmaya çalışan ve kendisini Melih Bulu’nun arkadaşı olarak tanıtan Huawei Türkiye Servis Satış ve Pazarlama Direktörü Volkan Gazioğlu, Rektör Danışmanı olarak atandı. 

Melih Bulu’ya itibar suikastı yapılıyor diyen ve direnişteki öğrenci ve akademisyenlere sosyal medya üzerinden nefret söylemi içeren paylaşımlar yapan Gazioğlunun atanmasına Boğaziçi bileşenleri tepki gösterdi. 

18 Mayıs Salı
2021
 

Direniş öğrencilerinin nöbeti, kayyumluk tabelasının asılması ve basın açıklamasının okunmasıyla devam etti.

19 Mayıs Çarşamba
2021
 

 

Protestolar akademisyenlerin eylemi ve öğrencilerin nöbetleri ile sürdü.Öğrenciler direnişin 137. gününde taleplerini yineledi #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz dedi.

Nöbetin ardından serbest yazın atölyesi ve Özgür İktisat açık dersi yapıldı.

20 Mayıs Perşembe
2021

Sabah saatlerinde Boğaziçi Direnişine katılan bazı öğrencilerin evlerine polis baskın yaparak ifadeye çağırdı.

Arkadaşlarının evlerine yapılan baskına dair Boğaziçi Dayanışması “Bizler kampüslerden sokaklara, sokaklardan adliyelere meşru olan protesto haklarımızı korkmadan kullandık, kullanacağız” dedi. 

21 Mayıs Cuma
2021

21 Mayıs’ta başlayan ev baskınları ile yapılan gözaltılar bugün de devam etti. Yaklaşık 10 adrese baskın düzenlendi. 4 öğrenci ifade eksikliği nedeniyle gözaltına alınırken, bazı öğrencilere de GBT yapıldı. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Çağlar Karabulut ile birlikte gözaltına alınan 4 öğrenciye, Melih Bulu’nun atanmasıyla birlikte yerleştirilen kameraların kablolarını kesmek ve kamu malına zarar vermek suçlaması yöneltildi.

22 Mayıs Cumartesi
2021
 

Öğrenciler gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için #ArkadaşlarımızıSerbestBırakın etiketiyle sosyal medya üzerinden eylem yaptı.

Öğrenciler, Melih Bulu’nun atanması ile üniversiteye yerleştirilen kameralara da #BuluBiziGözetliyor etiketiyle tepkilerini gösterdiler.

22 Mayıs’ta gözaltına alınani öğrenciler, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişiminin her Pazar yapmayı sürdürdüğü çevrimiçi nöbet bugün de gerçekleştirildi. 

23 Mayıs Pazar
2021

Direniş; nöbet, kayyumluk tabelasının asılması ve basın açıklamasının okunmasıyla devam etti.

BUİM Akademinin düzenlediği İnan Özdemir ile “Ricat, Kapanma, Yozlaşma:OHalde Üniversitelerin Durumu” başlıklı söyleşi gerçekleşti.

 

24 Mayıs Pazartesi
2021

25-27 Mayıs günleri sürecek olan 11. Emek Haftası, Boğaziçi Mezunlarının Emek Haftası Tarihi aktarımı ile başladı.

Dernek olarak hazırladığımız “Sivil Alan Olarak Kampüsler:Türkiye’deki Üniversitelerde Üç Temel Hak ve Özgürlük” adlı kampüslerdeki ifade, örgütlenme ve barışçıl gösteri yürüyüşü hakkının ihlallerini, öğrencilerin deneyimleri üzerinden aktardığımız raporumuz çıktı.

 

25 Mayıs Salı
2021

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri İmdat Polis 101 etkinliğinde; gözaltıları, tutuklamaları, baskıları ve tüm bunların onları neden yıldıramadığını konuştu.

Boğaziçi LGBTİ+ 31 Mayıs-11 Haziran arasında Onur Haftasını gerçekleştireceklerini duyurdu.

26 Mayıs Çarşamba
2021

11. Emek Haftasının son gününde “Direnenler Buluşuyor” başlıklı oturum gerçekleşti.

Öğrenciler, akademisyenlerin açtığı hukuk ve iletişim fakültelerinin açılmasının iptali davasına müdahil olma çağrısı yaptı.

27 Mayıs Perşembe
2021

Direnişin 145. gününde öğrenciler “anılarda direniş” etkinliğinde buluşup, direnişin kronolojik akışında yaşadıklarını, anılarını ve duygularını paylaştı.

BÜLGBTİ+ ve gönüllü öğrenci inisiyatiflerinin gerçekleştirdiği 8. Boğaziçi LGBTİ+ Onur Haftası programı açıklandı.

Melih Bulu’nun bir canlı yayın videosunda “Biz Boğaziçi Üniversitesini Türkiye’nin girişimci fabrikası olarak görüyoruz” sözlerine karşılık üniversite bileşenlerinden “Böyle üniversite vizyonu olmaz” tepkisi geldi.

Melih Bulu’nun Medeniyet Üniversitesi kadrosuna dahil olmasının ardından Medeniyet Üniversitesi öğrencileri yayınladıkları metin ile Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri ile dayanışma içinde olduklarını, kayyumlar gidene kadar birlikte mücadele edeceklerini açıkladılar.

28 Mayıs Cuma
2021

Rektör yardımcı Naci İnci tarafından gönderilen yazıda 2021/202 Akademik yarı yılında açılacak zorunlu derslerin tam zamanlı öğretim üyeleri tarafından verilmesi, akademisyenlerin verdikleri derslerin değerlendirmeye tabi tutulmasına ve mümkün olduğunca yarı zamanlı ve emekli hocalara ders verilmemesine dair gönderdiği yazı sosyal medyada eleştirildi.

29 Mayıs Cumartesi
2021

Rektör Yardımcı Naci İnci’nin kendisini Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğüne görevlendirilmesine sosyal medya üzerinden tepki gösterildi.

Güney Kampüsün ardından Kuzey Kampüse de demir parmaklıklar yerleştirildi.

Mezunlar çevrimiçi nöbetlerini gerçekleştirdiler.

Boğaziçi Üniversitesinde 8 senedir yarı zamanlı olarak ders veren Feyzi Erçin’in yaz okulunda vereceği dersler Naci İnci tarafından onaylanmadı. Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri #FeyziHocaYalnızDeğildir etiketiyle Feyzi Erçin’in yanında olduklarını sosyal medya üzerinden dayanışma mesajlarıyla ifade ettiler.

Boğaziçi Müzikle Direniyor etkinliği çevrimiçi olarak gerçekleşti. Mezun, akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla Boğaziçi Nöbetinin 100. gününde gerçekleşen konserde ders vermesi Naci İnci tarafından onaylanmayan Feyzi Erçin de konser veren sanatçılar arasındaydı.

30 Mayıs Pazar
2021

Öğrenciler Feyzi Erçin hocalarıyla dayanışmak için Güney Meydanda bir araya gelerek akademisyenlerin nöbetine katıldılar. Gezi Direnişinin 8. yılı dolayısıyla “Boğaziçi Direnişinden Gezi Direnişine Selam Olsun” pankartı asıldı.

Onur Haftası etkinlikleri Direnişin 148. gününde başladı.

Öğrenciler, Feyzi hoca ile dayanışmak ve “Gezi direnişinin 8. yılında akademiye yönelik tüm saldırılara karşı bu gece bir arada çadır nöbetindeyiz” diyerek üniversitede gece nöbette olacaklarını açıkladılar. Öğrenciler çadırlarını Özel Güvenlik Biriminin (ÖGB) engellemelerine rağmen kurdular.

Öğrenciler kampüs içinde nöbetlerini müzik ve forumla sürdürürken akşam saatlerinde kampüs girişine çok sayıda polis ve gözaltı aracı getirildi. #ÇetelerSerbestBoğaziçiAblukada etiketiyle sosyal medya üzerinden öğrencilerle dayanışma mesajları gönderilirken Hisarüstü’nde de tencere ve tava ile ses çıkarma eylemi yapıldı.

Gece saatlerinde sivil polis ve ÖGB nöbetteki öğrencilere müdahale ederek zorla kampüsten çıkarıldı. Gruplar halinde Etiler kampüsünden çıkan öğrencilerden gözaltına alınan olmadı.

31 Mayıs Pazartesi
2021

Gece kampüslerinden çıkarılan öğrenciler, gündüz Güney Kampüse alınmadı. Kampüse girmek isteyen öğrenciler özel güvenlik ve polis tarafından darp edildi, iki öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı. Kampüsün kapısına aylar sonra tekrar kilit vuruldu. Öğrencilerin ve hocaların kampüse girmesinin engellenmesi üzerine kapı önünde bekleyen öğrencilerin çabaları sonrasında kapı tekrar açıldı. 

Feyzi Erçin vereceği açık ders için öğrenciler nöbet çadırında bir araya geldi

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterliğine Melih Bulu tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi Nedim Malkoç atandı.

İzmir Üniversite Dayanışması, Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri ile dayanışma göstermek için Alsancak’ta polis engeline rağmen basın açıklaması yaptı

1 Haziran Salı
2021

Gece geç saatlerde, sabah ÖGB tarafından darp edilen öğrencilerin evlerine Etiler Karakolunda ifadeleri alınmak üzere polis baskını yapıldı. Öğrenciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Boğaziçi Dayanışması ve BÜLGBTİ+‘nın da aralarında bulunduğu inisiyatifler  baskılara karşı bütün üniversite bileşenlerine kayyum Melih Bulu gidene kadar akademik hayatı durdurma çağrısı yaptı.

Günay Anlaş’ın Mühendislik Fakültesi Dekanlığına seçilmesine rağmen göreve başlamaya “uygun bulunmadığı” gerekçesiyle, onun yerine Bulu’nun yardımcısı Fazıl Sönmez atandı.

Boğaziçi LGBTİ+, arkadaşlarının 3 Haziran’da görülecek davası için Çağlayan Adliyesine #ÇağlayanRengarenk diyerek çağrı yaptı.

2 Haziran Çarşamba
2021

25 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi önünde gökkuşağı bayrağı açtığı gerekçesiyle yargılanan12 öğrencinin davasının ilk duruşmasında, öğrencilerin imza zorunlulukları kaldırıldı fakatyurt dışına çıkış yasaklarının devamına karar verildi. Davanın  bir sonraki duruşması 28 Haziran’da görülecek.

Kağıthane Kaymakamlığının almış olduğu toplanma yasağına karşın arkadaşlarıyla dayanışmak üzere adliye önünde biraraya gelen öğrenciler polis ablukasıyla karşılaştı.Polisin baskılarına rağmen öğrenciler basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler açıklamada “LGBTİ+’lar susturulamaz ve yargılanamaz” dedi.

3 Haziran Perşembe
2021
 

Direnişin 152. gününde hocalar haftalık bildirilerinde okurken Fizik Bölümü öğrencileri de açtıkları pankartla nöbete eşlik ettiler. Fizik Bölümünden öğrenciler “Fizik Öğrencileri Ayakta Direniş İçin Bir Adım Öteye Bölüm Bölüm Mücadeleye” pankartı açarak direnişe sahip çıkmaya çağırdı.

4 Haziran Cuma
2021
 

 

Kampüste Onur Ayı etkinlikleri sürmeye devam etti.

5 Haziran Cumartesi
2021
Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişiminin her Pazar günü yapmayı sürdürdüğü çevrimiçi nöbet gerçekleştirildi.

Feyzi Erçin’in ardından, Ecmal Ayral Hocanın da ders vermesi rektörlük tarafından engellendi.

 

 

 

6 Haziran Pazar
2021
Onur Haftası etkinlikleri devam etti.

 

 

7 Haziran Pazartesi
2021
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP grup toplantısında Melih Bulu’ya seslenmiş, hocalık yapamayacağı bir üniversiteye rektör atanmasını eleştirmiş ve istifasını istemişti. Bunun üzerine Melih Bulu sosyal medyadan Boğaziçi İşletme Bölümünde ders verdiğini ifade etti. Öğrenciler ise Melih Bulu’ya sosyal medya üzerinden tepki göstererek antidemokratik bir şekilde gelen kayyum ve onun icraatlarına karşı olduklarını ifade ettiler.

 

 

8 Haziran Salı
2021
Yıldız Teknik Üniversitesinde” Millet Bahçesi İstemiyoruz” diyerek direniş başlatan öğrenciler, Bounsergi ile birlikte festival alanında sergi gerçekleştirdi. 
9 Haziran Çarşamba
2021
Koç Üniversitesinden Disturbedzone Kolektifi @bounsergi‘ye destek amacıyla sansürsüz ve queer bir sergi olan 216.1’in açılışını yaptı.
10 Haziran Perşembe
2021

Direnişin 159. gününde, Fizik Bölümü öğrencilerinin çağrısı üzerine,toplamda 16 bölüm, fakülte ve enstitüden öğrenciler pankartlarıyla kampüsteydi.

BoğaziçiÜniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü her yıl olduğu gibi 8. Boğaziçi Onur Yürüyüşünü gerçekleşti. Öğrenciler gökkuşağı bayraklarıyla Güney Kampüste bir araya gelerek yürüyüşlerini gerçekleştirdi. 

11 Haziran Cuma
2021
19. Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü, rektör atamasını aylardır protesto eden Boğaziçi bileşenlerine ve tutuklu HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na verildi.
12 Haziran Cumartesi
2021

Mezunlar çevrimiçi nöbetlerini gerçekleştirdiler ve“Gayrimeşru tüm atamalar ve kararlar geri alınana kadar bu direnişten vazgeçmeyeceğiz” dediler.

Boğaziçi Tv’nin yaptığı Büyüteç programının bu haftaki bölümünde Boğaziçi, Yıldız Teknik ve ODTÜ’den konuklarla kayyum tecrübesi ve kampüslerde son zamanlarda yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

13 Haziran Pazar
2021
Öğrencilerin direnişi, kayyumluk tabelasının asılması ve basın açıklamasının okunmasıyla devam etti.
14 Haziran Pazartesi
2021

Boğaziçi Nöbeti; Feyzi Hoca’ya, Ecmel Hoca’ya ve başta Barış Akademisyenleri olmak üzere haksızlığa ses çıkaran, kayyum iktidarlar tarafından hedef gösterilen tüm akademisyenlere adayacakları bir Sevgi Duvarı oluşturacağını açıkladı.

Ders açması engellenen Feyzi Erçinin son dersi için Güney Kampüste buluşuldu.Tarkovsky sinemasındaki ses ve müzik evrenini incelendi.

15 Haziran Salı
2021
 

Hocalar ile dayanışmak için oluşturulan Sevgi Duvarı sosyal medya üzerinden de  #SevgiDuvarı hastagi ile gün boyu devam etti.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri senato toplantısı öncesi seçilmiş senatörlere destek vermek için #SeçilmişSenatörlerimizinYanındayız etiketi ile bir kampanya başlattı.

Senato toplantısı sonrasında yapılan açıklamada senatonun gasp edildiğini belirten akademisyenler“ Boğaziçi Üniversitesi halkın malı olan kamusal bir değerdir; üniversitemizin siyasi saiklerle yeniden yapılandırılma çabalarını, senatomuzun işlevsizleştirilmeye çalışılmasını kabul etmiyoruz, özgür ve özerk üniversite idealimizden, 2012 yılında senatomuzun kabul ettiği etik ve akademik ilkelerimizden vazgeçmiyoruzdedi.

16 Haziran Çarşamba
2021
 

BounSergi ekibinin hazırladığı 216.1 serisi gün boyu devam etti

17 Haziran Perşembe
2021

Melih Bulu’nun tezlerinde unuttuğu tırnak işaretini hatırlatmak için Almanya’daki mezunlar tırnak işareti hazırlayarak kampüse ulaştırdı. Akademisyenler nöbet esnasında bu tırnak işaretini de taşıdı.

Boğaziçi Dayanışması Direnişin 166. günü basın açıklamasında “Bir Deniz Gider Bin Deniz Gelir” ve “HDP’yi Kapattırma” pankartları taşıyarak, HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz anıldı, HDP ile dayanışma içerisinde oldukları belirtildi.

18 Haziran Cuma
2021
 

Öğrencilerin kampüse girişi engellenirken özel güvenlik ve sivil polislerin kampüs içerisinde mangal yakmasına öğrenciler tepki gösterdi. Kampüslerindeki polis varlığının sona erdirilmesini istediler.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci İşlerinde memur olarak çalışan HÜSNÜ KEREM ALTIPARMAK, Bebek Havuz’da birçok kadını süresi bilinmeyen  bir zaman zarfında taciz ettiği belirtilerek ifşa edildi.

19 Haziran Cumartesi
2021
Hormonlu Domates Eğitim kategorisinin kazananı BÜLGBTİ+’yi kapatan Boğaziçi Rektörlüğü oldu.

 

20 Haziran Pazar
2021
 

Direnişe katılan ve destek veren öğrencilerin KYK Burs ve Kredileri kesildi. 

Heybeliada’da yapılması planlanan yasaklanması üzerine Maçka’da yapılan İstanbul Onur Haftası Pikniğine polis saldırısı gerçekleşti. Saldırı esnasında “ Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübünden bir aktivistin kolu kırıldı.

22 Haziran Salı
2021

Kayyum rektör Melih Bulu’nun kampüs girişindeki turnikelere kamera taktırmasına öğrenciler tepki gösterdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Boğaziçi Direnişine destek verdikleri için burs ve kredileri kesilen öğrencilere burs vereceklerini açıkladı.

Boğaziçi Direnişi sürerken Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) koordinatörünün ücretsiz izne çıkarılması ve CİTOK’ün faaliyetinin bu yolla engellenmesiyle de gündeme gelen Cinsel Taciz Önleme Birimlerine dair videomuz yayında! Videoda “Cinsel saldırı, taciz ve şiddete karşı, Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Destek Birimleri (CTS) bulunan üniversitelerde, CTS’lere başvuru #HakkınVar!” diyoruz.

23 Haziran Çarşamba
2021
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleir; Senato toplantısında atanmış Yönetimi,n Senatoda oy çokluğunu sağlamak amacıyla mükerrer oy kullanarak Senatonun gasp edilmesine karşı basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

24 Haziran Perşembe
2021

Fizik bölümü öğrencilerinin başlattığı pankart eylemine diğer bölümlerden öğrencilerin  desteği sürüyor.

Akademisyenler nöbetlerinde okudukları bildiride CİTÖK’ün işlevsizleştirilmesine ve Senato toplantısında yapılan usulsüzlüklere değinerek Melih Bulu’nun istifasını istediler.

Öğrenciler Güney Kampüs Kapısının önünde oturma eylemi yaparak ÖGB’nin uyguladığı şiddetini protesto ettiler.

25 Haziran Cuma
2021
Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü’ne Naci İnci’nin ardından ,Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden Birgül Kutlu Bayraktar atandı.
26 Haziran Cumartesi
2021
Boğaziçili Öğrenciler Kuzey Kampüs önünde gökkuşağı bayrağı taşıdığı için gözaltına alınan  ve duruşmaları 28 Hazirana ertelenen arkadaşları için Çağlayan Adliyesine destek olmaya ve #GökkuşağıYargılanamaz demeye çağırdılar.
27 Haziran Pazar
2021

25 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs önünde gökkuşağı bayrağı açtığı gerekçesiyle yargılanan 12 öğrencinin bulunduğu davanın ikinci duruşması görüldü. Sosyal medya üzerinden davaya destek çağrısı yapılırken Kağıthane Kaymakamlığı bir günlük toplanma yasağı ilan etti.

Davada avukatların derhal beraat talebi reddedildi. Adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı kaldırıldı. Bir sonraki duruşma 13 Ekim‘de gerçekleşecek.

Boğaziçi LGBTİ+ Onur Yürüyüşünde darp edilen ve gözaltına alınanlar için Güney Kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

28 Haziran Pazartesi
2021

Farklı üniversitelerde de açılan BounSergi’nin İTÜ’deki eserlerine  güvenlik saldırdı.

Akademisyenlerin nöbetinde öğrenciler ve akademisyenler pankart açarak İstanbul Sözleşmesinden de CİTÖK’ten de vazgeçmiyoruz diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

29 Haziran Salı
2021
6. ayını dolduran Direniş için 2 Temmuz Cuma gününe kampüste toplanma çağrısı yapıldı.
30 Haziran Çarşamba
2021

Direnişin 180. günü 6. ayı. 

Akademisyenler Kayyumluk önündeki eylemlerinden önce Kuzey kampüsten Güney Kampüse yürüdüler.

BÜFOK, Onur Haftası için düzenlemek istedikleri serginin engellenmesi üzerine bildiri okudu.

Öğrenciler sosyal medya üzerinden de gün içerisinde #Boğaziçi6AydırDireniyor etiketiyle eylem yaptılar.

Boğaziçi Nöbeti, 

“ Kayyum, mücadelemizi hafife alıp en fazla 6 ay direnebileceğimizi söylüyordu.

Direnişimizin 6. ayının bir kez daha ilan ediyoruz:

Tüm taleplerimizi alana kadar asla geri adım atmayacağız, ilk günkü cesaret ve kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz! “ paylaşımı yaptı.

#Boğaziçi6AydırDireniyor

Basın açıklamasının ardından çadırlarını kuran öğrenciler geceyi kampüste müzikler eşliğinde geçirdi.

2 Temmuz Cuma
2021

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü  kampüste oluşan ve güvenlik sağlık riskleri gerekçesiyle 5 Temmuz’a kadar kampüse girişleri yasakladı.

Öğrencilerin Güney Meydandaki eylem sürerken kampüsün içerisine personel ve öğrenci alınmadı. 

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, sosyal medyada #BoğaziçiKilitAltında etiketiyle eylem başlattı ve saat 19.00’a Güney Kapıya kampüs içerisinde kilitli kalan arkadaşlarıyla dayanışmak için oturma eylemi çağrısı yaptı.

Güney Kapı önünde destek için  öğrenci, akademisyen, avukat ve  milletvekilleri toplandı.   İçerideki arkadaşlarını almadan gitmeyen öğrencilere dışarıda polis içerideki arkadaşlarına ise Özel Güvenlik saldırdı. İçerideki öğrenciler darp edilerek dışarı çıkarıldı. İçeride eşyası kalan öğrencilerin eşyalarını almaları engellendi. 

3 Temmuz Cumartesi
2021
Üniversite öğretim Üyeleri Derneği (ÜnivDer) yaptığı açıklamada : Akademisyenlerin ve öğrencilerin üniversiteye alınmamaları eğitim/öğretim, araştırma hakkının ihlalidir ve anayasal bir suçtur. Boğaziçi Üniversitesi atanmış rektörü bir kez daha yasalar karşısında suç işlemektedir.” diyerek Melih Bulu’yu istifaya çağırdı.

 

Pazartesi görülecek BounSergi davasının 2. duruşması için dayanışma çağrısı yapıldı.

 

4 Temmuz Pazar
2021
7 öğrencinin “halkı kin ve alenen tahrik etme” suçlamasıyla yargılandığı Boğaziçi Sergi Davasının 2. duruşması Çağlayan Adliyesinde görüldü. Avukatların reddi hakim talebi bir üst mahkemede değerlendirilecek. Bir sonraki duruşma 17 Kasım’da görülecek.

 

5 Temmuz Pazartesi
2021
Öğrenciler ve akademisyenler olası bir müdahaleye karşı nöbet çadırını birlikte kurdular
6 Temmuz Salı
2021

Melih Bulu’nun atanmasıyla takılan parmaklıklar yükseltilmeye devam etti. Kuzey Kampüs A Kapısının parmaklıkları yükseltildi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan bir heyet, TBMM’de siyasi parti temsilcileri ile görüştü. Heyet “Polis baskısı ve adli ya da disiplin soruşturmaları tehdidi altında bir yükseköğretim istemiyoruz. Akademik yönetim ve idari kadroların düne kadar hep yararını gördüğümüz Boğaziçi teamüllerine uygun biçimde belirlenmesini, üst düzey akademik ve idari görevlere üniversite dışından atama yapılmamasını istiyoruz” talebini dile getirdi.

Bu seneki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülünü Boğaziçi Demokratik Direniş Bileşenleri ve TTB paylaştı.

7 Temmuz Çarşamba
2021

Rektörlük binasına “kayyumluk” tabelası asma eylemi Feyzi Erçin’in katılımı ile gerçekleşti.

Bursları kesilen 36 öğrenciye Boğaziçi Nöbeti ve BU için Mezunlar işbirliğiyle burs sağlandı.

8 Temmuz Perşembe
2021
Güney Meydanda haftalık bülteni okuyan akademisyenler bu hafta sıklıkla karşılaşılan güvenlik şiddetine dair “işkencenin zaman aşımı yoktur” hatırlatması yaptı.
9 Temmuz Cuma
2021
Ders değerlendirme anketleri bahane edilerek akademisyenlerin ders vermesini engelleyen Boğaziçi yönetimini de öğrenciler değerlendirdi. 340 öğrencinin katıldığı anket ile kayyum rektörün ve kadrosunun icraatları değerlendirildi.
10 Temmuz Cumartesi
2021

Mezunlar her pazar günü gerçekleştirdikleri çevrimiçi nöbette buluştu. Milletvekillerinden özgür ve özerk üniversitelere kavuşmak için gereken düzenlemelerin yapılmasını talep ettiler.

Melih Bulu’yu protesto ettikleri için haklarında soruşturma açılan öğrenciler yurt dışında kabul edildikleri okullara gidemiyor. Öğrenciler yaşadıkları durumu Bianet’e anlattı.

11 Temmuz Pazar
2021

3 Temmuz Cumartesi günü kampüse alınmayan akademisyenler, haklarının gasp edildiğini ifade ederek suç duyurusunda bulundular.

BUiçinMezunlar #İntihalDosyasınıAçtık diyerek Melih Bulu’nun intihal iddialarıyla ilgili şikayetleri YÖK’e gönderdi.

13 Temmuz Salı
2021
Akademisyen Esra Mungan kayyumluk tabelası asma eylemini gerçekleştirdi.
14 Temmuz Çarşamba
2021

Bir gece yarısı kararnamesi ile atanan ve Boğaziçi Direnişi için “en fazla 6 ayda biter” diyen Melih Bulu; Direnişin 6. ayını tamamladığı bugünlerde yine bir gece yarısı kararnamesi ile görevden alındı. YÖK, Boğaziçi Rektörlüğü için aday başvurusu açtı. Başvurular 2 Ağustos’a kadar devam edecek. Melih Bulu’nun rektör yardımcısı olarak atadığı Naci İnci yeni aday belirlenene kadar vekaleten rektörlüğe atandı.

 Boğaziçi bileşenleri yeni bir kayyumu kabul etmeyeceklerini ve talepleri kabul edilene dek direnişe devam edeceklerini açıkladılar.

“Kayyumluk” tabelası bu sefer de (vekaleten) eklenerek asıldı.

Öğrenciler tüm bileşenlerin dahil olduğu demokratik bir seçim talebini yineledi. Öğrenciler demokratik hakları gasp edilen tüm kesimleri, 16 Temmuz saat 19.00’da Kadıköy’e birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Direnerek Melih Bulu’yu gönderen bileşenler #BoğaziçiSeçimİstiyor etiketiyle sosyal medya üzerinden çağrıda bulundu.

15 Temmuz Perşembe
2021

Boğaziçili akademisyenler Üniversitemiz bünyesinde, Boğaziçi Üniversitesi’nin etik ilkelerine bağlılığını beyan eden adaylarla yapılacak demokratik bir aday belirleme sürecinin bugün itibariyle başladığını ilan ediyoruz.” dedi.

Vekaleten rektörlük yapan Naci İnci; direnişin başından beri her gün öğrencilerle, akademisyenlerle yanyana olan, direnişin gün gün hafızasının oluşmasına katkı sunan Can Candan hocanın üniversitedeki görevine bölüm ve fakültenin görüşünü almadan son verdi. Tüm bileşenler karara #CanCandanYalnızDeğildir diyerek tepki gösterdi.

Boğaziçi Dayanışmasının çağrısıyla Rıhtım’da bir araya gelen kesimler yaptıkları basın açıklamasıyla “piyonu değil şahı istiyoruz”, “yalnızca Boğaziçi’ndekiler değil, TÜM KAYYUMLAR GİDENE DEK, mücadelemize devam edeceğiz!dedi.

Boğaziçi Üniversitesine kararname ile açılan Hukuk Fakültesine öğretim üyesi kadrosu açıldı.

16 Temmuz Cuma
2021

Boğaziçi Dayanışması tüm kesimlerin katıldığı demokratik bir seçim talebini yinelediği bir açıklama yayınladı. Açıklamada akademisyenlere tepede yapılan pazarlıklara karşı direnişin iradesinin savunulması çağrısı yapıldı.

Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre Melih Bulu’nun atadığı Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü vekili Aparslan Çepni’nin güvenlik görevlilerine öğrencilere daha sert müdahalede bulunmaları için para dağıttığı iddia edildi.

17 Temmuz Cumartesi
2021

Direniş sürecinde gönüllü inisiyatif ve eğitmenlerin desteğiyle oluşturulan alternatif yaz okulunun ders listesi yayınlandı.

İzmir’de Melih Bulu protestolarında gözaltına alınan 23 öğrenci hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi.

Mezunların çevrimiçi nöbeti gerçekleşti.

Boğaziçi Nöbeti tüm bileşenlerin katıldığı seçim talebine dair açıklama yayınladı.

18 Temmuz Pazar
2021

Öğrenciler direnişin ilk haftasında açılan Boğaziçi sandığını hatırlatarak tüm bileşenlerin katıldığı demokratik seçim talebini yineledi.

Suruç Katliamının 6. yılı nedeniyle Güney Kampüste öğrenciler anma gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri yayınladıkları açıklama ile Can Candan ve Feyzi Erçin Hocaların görevlerine son verilmesinin hukuksuz olduğunu, uygulamayı kabul etmediklerini ve hocaların yanında olduklarını belirttiler.

19 Temmuz Pazartesi
2021
Alternatif yaz okulu derslerinin içerikleri yayınlandı.
20 Temmuz Salı
2021

Direnişin 200. günü. Öğrenciler tüm kesimlerin katıldığı seçim talebini yineledi.

Boğaziçi Seçiyor isimli sosyal medya hesabı oluşturuldu.

Üniversitelerde rektörlerin tüm bileşenlerin gerçekleştirdiği bir seçimle göreve gelmesi gerektiğini ifade eden grup; öğrenciler,mezunlar, akademisyenler ve tüm emekçilerden gönüllülerin oluşturduğu bir inisiyatif. “Altı ayı aşkın bir süredir süren direnişimizin temel taleplerinden biri olan “demokratik rektör seçimleri”nin ilk adımını birlikte atmak için oy ver! “ çağrısıyla Boğaziçi bileşenlerini seçimde oy kullanmaya çağırıyor. Oylamaya katılmak için http://bogaziciseciyor.org adresinden kayıt olmak gerekiyor. Seçimde bileşenler destek ya da veto oyu verecek.

22 Temmuz Perşembe
2021
Boğaziçi Dayanışması demokratik ve katılımcı üniversite talebinde ısrar ederek tüm bileşenleri talep ve ilkleri kabul eden rektör adayı etrafında birleşmeye çağırdı.
23 Temmuz Cuma
2021

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri tarafından ortaya atılan güvenoyu sistemine karşı Boğaziçi LGBTİ+’da “güvenoyu” sistemini direniş ilkeleriyle bağdaşmaz gördüğünü açıkladı. 

Uluslararası alandan sinemacı ve akademisyenler yayınladıkları mektupla Can Candan’a desteğini açıkladı.

24 Temmuz Cumartesi
2021

Rektör seçimlerinde ilk adaylar belli oldu.Aday olacak akademisyenler; Mine Eder, Ünal Zenginobuz, Cem Say ve Ali Tekcan. Naci İnci de önceden aday olacağını açıklamıştı.

Öğrencilerin çadırının yanına akademisyenler de masa kurdu.

Akademisyenler nöbetlerinde, Can Candan ve Feyzi Erçin Hocaların görevlerine son verilmesine tepkilerini dile getirdiler. İşe iadelerini talep ettiler.

26 Temmuz Pazartesi
2021