BOĞAZİÇİkadıköydavatwitter

Boğaziçi Direnişi Kadıköy Prostestoları Davasının İlk Duruşması Görüldü

Boğaziçi Üniversitesine Melih Bulu’nun atanmasının ardından başlayan eylemler kapsamında 2 Şubat’ta Kadıköy’de yapılan protestolar gerekçesiyle 9 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Anadolu Adliyesinde görüldü.

2 Şubat’ta yapılan protestolarda yaklaşık 93 kişi gözaltına alınmıştı. Eylemlerden birkaç gün sonra gözaltına alınan Akın Karakuş, Necmettin Erdem, Ömer Şengel, Murat Can Demirci ve Hasan Koral Hacıbeyoğlu tutuklanmış ve iki öğrenciye de ev hapsi cezası verilmişti. Daha sonrasında da iki öğrencinin ev hapsi cezası kaldırılmış; Murat Can Demirci 5 Mart’ta serbest bırakılmış; Akın, Necmettin, Koral ve Ömer ise yaklaşık iki ay tutuklu kalmıştı. Öğrencilere yöneltilen iddianamede “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu malına zarar verme”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “toplantı ve yürüyüşlere silahlı veya kendilerini tanınmayacak hale getirerek katılma” suçlamaları yer alıyor.

Bugün görülen davanın ilk duruşmasında 7 öğrenci avukatlarıyla birlikte salonda yer aldılar. Duruşma başlangıcında Avukat Baran Kaya derhal beraat ve iddianamenin iadesini talep etti. Mahkeme talepleri reddetti. Ardından öğrencilerin beyanlarına geçildi. Öğrenciler beyanlarında suçlamaları reddettiler. İddianamede yer alan kamu malına zarar vermek suçlamasına dair avukatlar, polis araçlarının çöp konteynırını önüne alarak kitlenin üzerine sürdüğü görüntüleri mahkeme heyetine gösterdiler.

Dava hakkında derneğimize değerlendirmede bulunan Bilgi Üniversitesi öğrencisi Koral: “Mahkemede de söylediğim gibi ben bu davanın adli bir dava değil, toplumun bir kısmına siyasi bir mesaj vermek için açılmış bir dava olduğunu düşünüyorum. Bu davanın bu sürecin olmaması gerekir. Bir mesaj vermek için yapıldı; ancak o mesajı da veremediklerini düşünüyorum. Neden öyle düşünüyorum çünkü tutuklamalar bizleri yıldıramadı bizim tahliyemizin yaklaşık 2 ay sonrasında Melih Bulu görevden alındı. Şimdilik bir kayyumu göndermiş olduk ancak mücadelemiz tek bir kayyuma karşı değil tüm kayyumlara karşı. Tüm kayyumları gönderene kadar mücadelemiz sürecek!” dedi.

Duruşmanın neticesinde tüm öğrencilerin yurt dışı yasakları kalktı. Bir sonraki duruşma ise 11 Mayıs’ta görülecek.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish