FCAZ8buXoAQd_oH

“İTÜ Yurdu İstiyoruz” Diyen Öğrencilere ÖGB Saldırdı! Öğrenciler Bugün Dayanışmaya Çağırıyor!

İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) “İTÜ Yurdu istiyoruz” diyerek MED binasında bir araya gelen öğrencilere dün gece geç saatlerde özel güvenlik birimleri (ÖGB) saldırdı.

Yeni dönemde İTÜ’de pek çok öğrenci yurtlara yerleşemedi, yurt fiyatlarına zam yapıldı. Yıllardır üniversitenin kontenjanın artmasına karşın yurt kapasitesinin değişmemesi sorunun nedenlerinden bir tanesi.

Öğrenciler; barınamama sorunlarının çözülmesi için taleplerini kampüste forumlarla, bildirilerle, pankartlarla ifade etmişler ve yetkilileri çözüme çağırmışlardı. Üniversite açılmasına rağmen öğrencilerin taleplerinin göz ardı edilmesiyle öğrenciler fahiş fiyatlarda özel yurt ve evlere mecbur bırakıldı. İTÜ Dayanışması sorunun aciliyetini vurgulamak için Merkezi Derslik (MED) binasında sabahlama eylemi çağrısında bulundu. Dün saat 18.00’da barınma hakları için sabahlamak üzere bir araya gelen öğrencilere, ilerleyen saatlerde ÖGB saldırdı. Camı kırarak içeri giren güvenliğin saldırısı neticesinde pek çok öğrenci yaralandı. İTÜ Dayanışması, bugün saat 16.00’da öğrencileri dayanışma eylemine çağırıyor.

Biz de İTÜ’de yaşanan bu saldırıyı ve öğrencilerin taleplerinin neler olduğunu İTÜ Dayanışması’ndan bir öğrenci ile konuştuk.

 

Sivil Alan Araştırmaları Derneği: İTÜ’de bir süredir barınma hakkınız için eylemler yapıyorsunuz. Bu süreç nasıl başladı, talepleriniz neler?

 İTÜ Dayanışması: İTÜ Dayanışması olarak bu dönemin başlamasından itibaren şu anda öğrencilerin en büyük krizi olan barınma krizinde; ev ya da yurt bulamadığı için okula gelemeyen veya kütüphanede, mescitte barınmak zorunda kalan, akrabasının yanında barınmak zorunda kalan, fahiş fiyatlı özel yurtlarda ya da evlerde barınmak zorunda kalan sıra arkadaşlarımız için iki hafta boyunca düzenli eylemler gerçekleştirdik. İTÜ yurdu çıkmadığı için yedek sıralarında sonuçsuzca bekleyen 2000 küsur arkadaşlarımız ve İTÜ yurtlarında insanlık dışı koşullarda yaşayıp fahiş aidatlar ödeyen arkadaşlarımız için 4 temel talep belirledik ve bu talepleri rektörlüğün tanıması için Merkezi derslik A (MED A) binasına, biz barınamıyorsak üniversitemiz bizim evimizdir meşrutiyeti ile bir sabahlama eylemi çağrısında bulunduk. Taleplerimiz:

1) Yeni yurtların yapımına derhal başlanması,
2) Yurt yapılana kadar açıkta kalan tüm yedeklerin yerleştirilmesi,
3) Öğrenci üzerinden kar elde eden bütün İTÜ vakıflarının üniversiteden kovulması,
4) Yurt zamlarının geri çekilmesi ve yurt niteliklerinin arttırılması.

CSSA: Dün akşam gerçekleştirdiğiniz merkezi derslik binasında sabahlama eylemine özel güvenlik birimlerinin bir saldırısı oldu. Saldırı öncesinde eylem alanında atmosfer nasıldı, neler yaşandı?

İTÜ Dayanışması: Eylemimiz akşam saat 6’da başladı ve geceyarısına kadar şarkılar söyleyerek, oyunlar oynayarak barışçıl bir şekilde sürdürdük. Geceyarısı olmasıyla özel güvenlik bize binayı boşaltmamızı ikaz etti. Biz rektör taleplerimizi duyduğuna ve gerekli çalışmaların başlatıldığına dair resmi kanallardan açıklama yapana kadar burada kalmanın meşru bir hak olduğunu ısrarla belirttik. 100 küsur özel güvenlik personelini karşımıza yığmalarına rağmen tek talebimiz rektörün ya da İTÜ’nün resmi kanallardan bu taleplerimizi tanıdıklarına dair bir açıklama yapmalarını istemekti. Barışçıl başlayan eylemimizi bu talebimiz karşılanırsa barışçıl bir şekilde sonlandırabileceğimizi ve güvenlik ile karşı karşıya gelmek istemediğimizi belirtmemize rağmen, talimatla üniversitemize çevik kuvvet, TOMA, gözaltı araçları soktular. Tek isteğimiz sokakta kalan arkadaşlarımızın barınma krizlerinin çözülmesiydi ve 2 hafta boyunca yaptığımız çalışmalara rağmen bizi görmezden gelen İsmail Koyuncu’nun konuya dair açıklama yapmasıydı. Fakat rektör yardımcısı olduğunu iddia eden ama idari kadroda ismi bile bulunmayan bir şahıs tarafından oyalanmaya, aklımız ile oynanmaya çalışıldı. Muhatabımız İTÜ rektörlüğü ve rektördür, diyerek İsmail Koyuncu’ya seslenmek istediğimizi belirttik. Bunun üzerine özel güvenlik hiç hakkı olmayarak çok şiddetli bir şekilde üzerimize saldırarak bizi kapıya doğru sıkıştırdı. Bu aşamada yere düşürülenler, ezilenler, yerde tekmelenenler, yumruklananlar ve yerde sürüklenenler oldu. Videolarda da duyulan “vur, vur at dışarı” vahşiliği ile yumruklanarak kapının eşiğine itildik. Bizi ittikleri sürgülü kapı tam açık değildi ve sırtımızda kapının camları parçalandı. Çok ciddi bir yaralanma tehlikesi atlattık. Civarda bulunan İTÜ öğrencilerinin yardıma koşması ile daha ciddi yaralanmalar önlenebildi fakat MED binasının dışında güvenliğin saldırıları devam etti. Yaralanan 10 küsur arkadaşımızı darp raporu almak için hastaneye ulaştırdık. Gecenin bir vakti atıldığımız için kalacak yeri olmayan arkadaşlarımıza İTÜ öğrencileri evlerini açmayı teklif ettiler.

CSSA: Yaşadığınız özel güvenlik şiddeti hakkında ne söylemek istersin?

İTÜ Dayanışması: Kayyum rektörden aldıkları güç ile kendi üniversitemizde bizi barındırmak istemeyen ve bu noktada kaba kuvvet kullanmaktan çekinmeyen özel güvenlik şiddeti, üniversitelerde yaratılmak istenen istibdat yönetiminin sadece basit bir örneği. Biz İTÜ’nün elinde mevcut olduğunu bildiğimiz kaynakları; kamu-özel işbirliklerine, kolejlere, Teknokente, reklam filmlerine değil sokakta yatan öğrencisi için yurt yapmaya harcasın dedik diye birilerinin gözüne battık. Şiddet ile eylemimiz sindirilmeye çalışıldı.

CSSA: Son olarak söylemek istediğin bir şey ve ya bir çağrınız var mı?

İTÜ Dayanışması: Bugün yine MED A binasında saat 16.00’da yapacağımız toplanmada eylemlerimizin bitmediğini ve barınma krizi çözülene dek süreceğini bildireceğiz. Rektörlük bizi muhattap alana ve taleplerimizi karşılayacağının sözünü verene kadar bize üniversitemiz ev olacak!

*Koç Dayanışması ile barınmaya dair yaşadıkları sorunları ve eylemlerini konuştuğumuz röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish