FCm95dkXMAAgNS3

Boğaziçi Direnişi #bundansonrasıbizde Eylemleri Davasının İlk Duruşması Bugün Görülüyor

Boğaziçi Direnişi’nde Doğu ve Selo’nun tutuklanmasının ardından düzenlenen #bundansonrasıbizde eylemleri davasının ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülmeye başlandı.

1 Şubat günü  gözaltına alınan 159 öğrencinin; Etiler ve Bebek’te gözaltına alınan 97’si hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlamasıyla açılan davaya üniversite dayanışmaları Çağlayan Adliyesine toplanma çağrısı yaptı. Saat 9.30’da gerçekleştirilen basın açıklamasında öğrenciler ortaya koydukları dayanışma ve birliğin yargılanmak istendiğini ancak dayanışmanın yargılanamayacağını; o gün aşağı bakmadıklarını, gözaltıların da tutuklamaların da direnişlerini yenemediğini ifade ettiler. Yapılan açıklamada: “Davalarla yıldırmaya çalışsanız da kayyum Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de göndereceğiz. Arkadaşlarımızı alacağız, Naci seni de göndereceğiz” denildi. Öğrenciler ayrıca arkadaşları Berke ve Perit’in serbest bırakılmasını istediler.

Öğrencilerin kimlik tespitinden önce avukatlar derhal beraat talep etti. Hakim kimlik tespitinden sonra değerlendireceğini söyledi.

Duruşma öğrencilerin beyanlarıyla devam ediyor. Söz alan öğrenciler; polisin ihtarda bulunmadan ters kelepçe takarak gözaltına aldığını söylediler ve suçlamaları reddettiler. 

Davayı takip ediyoruz.

Ne Olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Melih Bulu’nun istifasını istemek ve tutuklanan arkadaşları Doğu ve Selo ile dayanışmak üzere 1 Şubat’ta #bundansonrasıbizde çağrısıyla basın açıklaması yapacaklarını duyurdular. Bunun üzerine Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerinde pandemi gerekçesiyle; toplanma ve eylem yasağı ilan edildi .Güney Kampüs önünde bir araya gelmek isteyen öğrencilere müdahale edildi çok sayıda gözaltı yaşandı. Eyleme destek olmak için giden çok sayıda öğrenci de Etiler ve Bebek’te gözaltına alındı. 

Açıklanan rakamlarla 1 Şubat Günü kampüs içinde 51, kampüs çevresinde ise 108 öğrenci gözaltına alındı.

Kampüs çevresinde gözaltına alınan 97 kişi hakkında İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Öğrenciler hakkında hazırlanan iddianamede “Cinsiyetçi Eğitime Karşı Ayağa Kalk “, “Kayyum Rektörlere Karşı Ayağa Kalk” , “Akademiye Kelepçe İşlemez”, “Özgür Özerk Üniversite İçin Ayağa Kalk” yazılı pankart ve dövizler de delil olarak gösterildi.

İddianamede öğrencilerin avukatı Ezgi Önalan’a da “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlaması yöneltiliyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish