berkeperitduruşması14

Boğaziçi Direnişi #BundanSonrasıBizde Eylemleri Davasının 2. Duruşması Bugün Görüldü

Boğaziçi Direnişi’nde Doğu ve Selo’nun tutuklanmasının ardından düzenlenen #bundansonrasıbizde eylemlerinde gözaltına alınan öğrencilerin 97’si hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın 2. duruşması bugün Çağlayan Adliyesinde görüldü.

Duruşmada; savunması tespit edilen öğrencilerin duruşmalardan vareste tutulmalarına, derhal beraat talebinin reddine, CD’lerin izlenmesi talebinin değerlendirilmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 1 Haziran’da görülecek.

Ne Olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Melih Bulu’nun istifasını istemek ve tutuklanan arkadaşları Doğu ve Selo ile dayanışmak üzere 1 Şubat’ta #bundansonrasıbizde çağrısıyla basın açıklaması yapacaklarını duyurdular. Bunun üzerine Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerinde pandemi gerekçesiyle; toplanma ve eylem yasağı ilan edildi. Güney Kampüs önünde bir araya gelmek isteyen öğrencilere müdahale edildi çok sayıda gözaltı yaşandı. Eyleme destek olmak için giden çok sayıda öğrenci de Etiler ve Bebek’te gözaltına alındı.

Açıklanan rakamlarla 1 Şubat Günü kampüs içinde 51, kampüs çevresinde ise 108 öğrenci gözaltına alındı. Kampüs çevresinde gözaltına alınan 97 kişi hakkında İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Öğrenciler hakkında hazırlanan iddianamede “Cinsiyetçi Eğitime Karşı Ayağa Kalk “, “Kayyum Rektörlere Karşı Ayağa Kalk” , “Akademiye Kelepçe İşlemez”, “Özgür Özerk Üniversite İçin Ayağa Kalk” yazılı pankart ve dövizler de delil olarak gösterildi.

İddianamede öğrencilerin avukatı Ezgi Önalan’a da “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlaması yöneltildi. İlk duruşma 26-27 Ekim’de görüldü.

  • Kapak Fotoğrafı: Dilara Tan
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish