IMG-20231102-WA0002

9. BOĞAZİÇİ ONUR YÜRÜYÜŞÜ DAVASINDA 2. DURUŞMA GÖRÜLDÜ

9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü Davasının ikinci duruşması Çağlayan Adliyesinde görüldü. Dava 23 Şubat 2024’e ertelendi.

20 Mayıs 2022’de öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde düzenlemek istediği 9. Onur Yürüyüşü’ne polis saldırmış ve öğrencileri darp ederek gözaltına almıştı. 70 kişi, “polise mukavemet” ve “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten”, ikisi ise ayrıca “görevi yaptırmamak için direnme” suçlaması ile yargılanıyor. Yargılananlar arasında bir akademisyen de bulunuyor.

Davanın ilk duruşması 29-30 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde görüldü.Bugün (2 Kasım) Çağlayan’da görülen ikinci duruşmayı, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, SPOD, ÜniKuir, İHD İstanbul Şube, MLSA, Yurttaşlık Derneği, EuroMed Rights, Almanya ve ABD İstanbul Başkonsolosluklarından temsilciler ile gazeteciler takip etti.

58. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açılan dava, geniş katılım olması nedeniyle daha büyük bir salon olan olan 30. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma, öğrencilerin savunmaları ile başladı.

Öğrenciler savunmalarında ilk duruşmada olduğu gibi yürüyüşün düzenlendiği gün yaşanan hukuksuzluğa, hak ihlallerine ve işkenceye dikkat çekti, asıl yargılanması gerekenlerin polisler olduğunu vurguladı. Kampüslerin kendilerini ifade edebilecekleri alanlar olduğunu, LGBTi+ların var oluşunu savunmanın hak olduğunu hatırlatan B.C. kayyumların bu hakları keyfi bir şekilde yasaklayamayacağını söyledi. G.S.Ö. savunmasında polislerin dağılma uyarısı yapmadan gözaltına aldığını, kötü koşullarda otobüste saatlerce bekletildiklerini ifade etti. Ablukada panik atak geçirdiğini ve gerekli tıbbi yardımın gelmediğini söyleyen N.S.Y. rahatsızlığına ve okul hekiminin tavsiyesine rağmen gözaltına alındığını belirtti.

Öğrencilerin ardından savunma yapan avukatlar ise suç unsurlarının oluşmadığını belirterek öğrencilerin derhal beraatini talep ettiler. Avukatların talebi üzerine hakim, yürüş gününe dair kamera kayıtlarının Boğaziçi Üniversitesinden istenmesine karar verdi. Dava 24 Şubat’a ertelendi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish