F9WtI5_XUAADlLK-1

Binlerce öğrenci ayakta: “Verdiğiniz yorganlar kefen oldu!”

İki gün önce Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi Zeren Ertaş, kaldığı Işıklı Güzelhisar Kız Yurdu’nda asansör bakımının bütün şikayetlere rağmen yapılmaması sebebiyle hayatını kaybetmişti. Valiliğin ve Bakanlığın yaptığı benzer açıklamalarda özetle 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiği, bu sebeple asansörün düştüğü iddia edilmişti. Ancak hem uzmanların yaptığı teknik açıklamalar bunun mümkün olmadığını ortaya koydu hem de öğrencilerin uzun zamandır asansörle ilgili şikayet ve taleplerini ilgili makamlara ilettiği ortaya çıktı. Bu sebeplerle Zeren Ertaş’ın ölümünü kaza değil ihmal olarak (ve hatta cinayet olarak) değerlendiren binlerce öğrenci adalet talebiyle dün onlarca farklı noktada eylem yaptı.

“Kaza değil cinayet!”, “Zeren için adalet”, “Katil KYK”, “Zeren bizim kızkdardeşimiz”, “Yurttayım anne, merak etme” ve “Yönetim istifa” gibi sloganların öne çıktığı eylemlerde en çok “Verdiğiniz yorganlar kefen oldu” sloganı atıldı. Binlerce öğrencinin katıldığı yürüyüş ve eylemler gece boyunca yayılarak devam etti.

Bugün de öğrenciler önce 12:55’te Zeren’in cenaze töreni için Kurtköy Merkez Camii’nde bulunacak, sonra üniversitelerdeki eylemlerde, 18:30’da Kadıköy İskele Meydanı’nda ve gece yine yurtlardaki eylemlerde bir araya gelecek.

Aydın’da meydanda oturma eylemi

Zeren’in ölüm haberinin duyulmasından sonra öğrenciler hemen Aydın’da kent meydanında toplanmıştı. Dün de gündüz saatlerinde meydanda toplanan binlerce öğrenciye aileler de destek verdi. Yapılan açıklamada bu ölümün kaza değil ihmalden kaynaklanan bir cinayet olduğuna vurgu yapan öğrenciler “Verdiğiniz yorgan kefen oldu” ve “Kaza değil ihmal” dövizleri açtı.

Bu eylemlerin ardından Zeren’in anısına karanfil bırakmak isteyen bir grup öğrenciye polis saldırdı ve 4 öğrenci gözaltına alındı.

Kent meydanlarında eylemler: İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir

Öğrenciler İstanbul, Ankara ve İzmir’de çeşitli noktalarda Zeren için sokağa çıktı. İzmir’de üniversitelerde yapılan eylemlerden sonra Bornova Küçükpark Meydan‘da bir araya gelen yüzlerce öğrenci “Ölmeye değil, okumaya geldik!” pankartıyla yürüdü. Öğrenciler karşılarına çekilen polis barikatına karşı “Öğrenciye değil, katillere barikat!” sloganı atarak açıklama yaptı.

Ankara’da da yürüyüş gerçekleştiren öğrenciler, KYK İl Müdürlüğü önünde oturma eylemi yaparak “Biz yaşayacağız, katil KYK” dedi. İstanbul’da kısa bir yürüyüş ardından Şişhane Meydanı‘nda oturma eylemi yapan Barınamıyoruz Hareketi’nden öğrenciler, telefonlarının ışıklarını yakarak aynı anda yurdun dört bir tarafındaki KYK yurtlarında başlayan eylemlere selam gönderdi. Öğrenciler “Biz birbirimizin hayatına ışık oluyoruz!” mesajı paylaştı.

Eskişehir’de de üniversite öğrencileri “Bu düzende geleceğimiz yok, yaşayacağız yaşatacağız” sloganıyla eylemdeydi. Yüzlerce öğrencinin katıldığı eylemin ardından geçtiğimiz günlerde öğrenci intiharlarıyla gündeme gelen yurdun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Ve yurtlarda eylemler başladı…

Dün gece onlarca KYK yurdun öğrenciler ayaktaydı. Cevizlibağ KYK Yurdu’nda başlayan eylemler, adeta bir saman alevi gibi her yeri sardı. Cevizlibağ KYK Yurdu’ndan kalan öğrenciler yurt kampüsü içinde gerçekleştirdikleri eylem sonrasında yurdun dışına doğru yürüyüş yapmak istedi ancak yürüyüşleri polis tarafından engellendi.

Dün gece eylem gerçekleştiren diğer yurtlar şöyle: İzmir Ege KYK Kız Yurdu, Fatih Sultan Mehmet KYK Yurdu, İstanbul Beşyol KYK Yurdu, Vezneciler KYK Kız Yurdu, Malatya İlhan Akıncı Erkek KYK Yurdu, Beşiktaş KYK Yurdu, Sinop Seyyid İbrahim Bilal Yurdu, İstanbul Gülbahar Kız KYK Yurdu, İzmir TOKİ Kız KYK Yurdu, Çanakkale Safiye Hüseyin Kız KYK Yurdu, Adana Sarıçam KYK Yurdu, Bursa Uludağ Kız KYK Yurdu, İstanbul Fatma Refet Angın Kız Yurdu, Çankırı Karatekin Kız Yurdu, Çanakkale 18 Mart Kız Yurdu, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi kampüsündeki Bezmi Alem, Akdeniz, ve Şehzade KYK yurtları, İstanbul Kadıköy Validebağ Kız Yurdu, Nevşehir Ayşe Humaşah Sultan Kız Yurdu, Mersin Kırkkaşık KYK Yurdu, Manisa Salihli KYK Yurdu, Manisa Muradiye Kız KYK Yurdu, Bursa Halime Hatun KYK Yurdu, Samsun Karadeniz Kız KYK Yurdu, Kars Murat Çobanoğlu Kız KYK Yurdu, Eskişehir Yunus Emre Kız KYK Yurdu, Kocaeli Semiha Ayverdi KYK Yurdu, Çankırı Kız KYK Yurdu, Ankara Başkent 1 Kız KYK Yurdu, Kocaeli Gazi Süleyman Paşa KYK Yurdu, Eskişehir Bala Hatun KYK Yurdu, İstanbul Darülaceze KYK Yurdu, balıkesir Kız KYK Yurdu, Eskişehir Yunus Emre Kız KYK Yurdu, Diyarbakır Süleyman Bin Halid KYK Yurdu… (Tümünü eylem görüntüleri Barınamıyoruz Hareketi‘nin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.)

Yurtlardaki eylemlerde neler oldu?

Yurtlardaki eylem dalgası yayıldıkça, çok önemli anlar da görünür oldu. Özellikle Cevizlibağ Kız KYK Yurdu’nda öğrencilerin attığı “Yurttayım anne, merak etme!” sloganı çok paylaşıldı.

Aydın’da Zeren Ertaş’ın öldüğü KYK yurdunda ilk gece gerçekleşen protesto eylemlerinde yetkililerin öğrencilere “Ölen kız kardeşiniz mi de ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz?” dediği duyulmuştu. Vezneciler Kız KYK Yurdu’nda dün gerçekleştirilen eylemlerde öğrenciler “KYK uyuma, kardeşine sahip çık!” sloganı atarak buna cevap oldu.

Beşiktaş KYK Yurdu önünde öğrencilerin eylemleri devam ederken, engellemek amacıyla önce kapılar kapatıldı. Ardından yurt kampüsünün dışında kalan öğrencilerin üzerine de dağıtmak amacıyla kamyon sürüldü.

Sinop’taki eylemde ise yurt yetkililerinden birinin yaptığı konuşma çok tepki çekti. Öğrenciler asansör sorununun bütün KYK’larda olduğunu belirterek şikayetlerini iletti. Ancak aldıkları cevap “Eğer korkuyorsan, asansörün çakılacağını düşünüyorsan binme asansöre!” şeklinde oldu.

Çanakkale’de ise yurt önlerinde yapılan eylemlerden sonra öğrencilerin birleşerek kent meydanına yürüdükleri görüntüler, dün gecenin öne çıkan önemli anlarından biri oldu.

İstanbul’da Zeren’in cenaze törenine binlerce öğrenci katıldı

Bugün (27 Ekim) Kurtköy Merkez Camii’nde Cuma namazının ardından cenaze namazı kılınarak defnedilen Zeren Ertaş’ın cenaze törenine yüzlerce genç katılarak ailesini ve arkadaşlarını yalnız bırakmadı.

Eylemler bugün de devam edecek

Eylemler bugün de üniversitelerde sürdü. İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri kampüslerinde ve çevresinde yürüyüşler gerçekleştirerek Zeren’in ölümüne sebep olan ihmali, barınma koşullarını ve yetkililerin sessizliğini protesto etti. 18:30’da ise İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda büyük bir eylem düzenlenecek. Gece yurtlarda da eylemlerin sürmesi bekleniyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish