haber – website (1)

KYK’da İhmal Can Aldı

m.güneş

Aydın’ın Efeler ilçesinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu Aydın – Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda arızalanan asansör düştü. Dün (25 Eylül) akşam gerçekleşen olayda resmî açıklamaya göre 1 öğrenci hayatını kaybetti. Facianın ardından öğrenciler yurt önünde eylem gerçekleştirdi.

Olayla ilgili konuşan yurt sakinlerinin açıklamalarına göre mevzubahis asansörün bozuk olduğu biliniyor, öğrencilerin talebine rağmen gerekli yenileme/bakım işlemi yapılmıyordu. Dün gece ilgili asansör açıklanan rakamlara göre içinde 16 öğrenci varken düştü. 1 kişi hayatını kaybederken 15 kişi yaralandı. “Çok uyardık bir türlü asansör” yapılmadı diyen öğrenciler olayı haber aldıktan sonra eylem yaptı.  Hem yurt çevresinde hem Aydın Kent Meydanı’nda protestolar sürerken öğrenciler olayı bir yandan da sosyal medyada gündem etmeye çalıştılar.

Öğrencilerin sokağa çıkmasıyla birlikte bölgeye kolluk kuvvetleri sevk edildi. Çevik Kuvvet ve Jandarma, ihmal sonucu yaşanan faciayı protesto eden öğrencilere saldırdı. Gözaltına alınanlar oldu.

Aydın Valisi Yakup Canpolat yurda geldiğinde öğrenciler tarafından protesto edildi. Vali yaptığı ilk açıklamada 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiğini dile getirdi. Asansörün arızalı olduğu bilgisine ve yönetimin ihmaline yer verilmediği açıklaması tepki topladı. Vali, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını da açıkladı. İlerleyen saatlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı bir açıklama ile ilgi yurdun müdürünün açığa alındığı duyurdu. Yine, aynı açıklamada, müfettiş görevlendirileceği, yapılacak inceleme sonucu “varsa ihmali tespit edilen sorumlular hakkında gereği yapılacak” denildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Mardin vekili Beritan Güneş konuyla alakalı olarak sosyal medyada bir açıklama yaptı:

İktidar ve ortakları şimdi çıkıp bu cinayete “siyaset üstüdür” diyecek. Bilakis genç ölümlerinin, gençlerin niteliksiz ve zor koşullarda barınmak zorunda bırakılmasının kendisinin siyasetin esas konusu olduğunu, kendi sorumluluklarında olduğunu bile bile…

Gençlerin barınma krizini görmezden gelen, yokmuş gibi davranan devlet yurtlarında “bir yatağa on öğrencinin düşmesine” rağmen nitelikli yaşanılabilir, ücretsiz yurt yapımı gibi bir çabası hiç olmayan iktidarın gençlere yaşattığı bu zulmün, genç ölümlerinin hesabını kim verecek?

@gencliksporbak

Beritan Güneş (@BeritanGns) 26 Ekim 2023
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish