E16A4gBXIAIxz-u

Boğaziçi Protestolarına Katılan Öğrencilere Gece Yarısı Baskını

Boğaziçi protestolarına katılan öğrencilerin kaldıkları adreslere geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri gece saatlerinde “ifade eksikliği” nedeniyle polis tarafından baskın düzenlendi.

21 Mayıs günü sabah saatlerinde Boğaziçi Direnişine katılan bazı öğrencilerin evine polis tarafından baskın düzenlenmiş, polislerin elinde liste olduğu ifade edilmişti. Bunun üzerine Boğaziçi Dayanışması meşru protesto haklarını kullandıklarını ve kullanmaya devam edeceklerini açıkladı.

22 Mayıs günü gece yarısında da süren baskınlarla yaklaşık 10 adrese baskın düzenlendiği öğrenildi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Çağlar Karabulut da gece saatlerinde ifade eksikliği gerekçesiyle evinden gözaltına alınarak Etiler Polis Karakoluna götürüldü. Karabulut ile birlikte gözaltına alınan dört öğrenciye de Melih Bulu’nun atanmasıyla birlikte yerleştirilen kameraların kablolarını kesmek, kamu malına zarar vermek suçlaması yöneltildi.

Öğrenciler gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle #ArkadaşlarımızıSerbestBırakın etiketi ile sosyal medya üzerinden hashtag eylemi yaptı.

Gözaltındaki öğrenciler ifadeleri tamamlandıktan sonra serbest bırakıldı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish