E1hMxXDXMAUPPuK

Yüz Yüze Sınav Kararına Karşı Öğrenciler Sesleniyor: #yökriskalmaonlineyap

Pandemi koşulları sürerken üniversitelerde öğrenim sürecinin ve sınavların nasıl gerçekleşeceği konusunda yaşanan sıkıntılar da devam ediyor. Birçok üniversitede çevrimiçi olarak gerçekleşen öğrenim, bazı uygulamalı bölümlerde hibrit bir şekilde devam ediyor. Bir yılı aşkın bir süredir eğitime uzaktan devam eden öğrencilerin sınavlara ilişkin yaşadığı mağduriyet de sık sık gündeme geliyor.

Vizelerini erteleyen Atılım Üniversitesi 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasından sonra vize ve finalleri ard arda ve yüze yüze yapacağını duyurdu. Atılım Üniversitesinden sonra Biruni, Haliç, Bolu Abant İzzet Baysal ve KTO Karatay üniversiteleri de yıl sonu sınavlarının yüz yüze yapılacağını açıkladı. Yüz yüze sınav uygulamasının riskli olduğunu, sınavlar için birçok öğrencinin yer değiştirmesi gerektiğini, yeterli önlemlerin alınmadığını ifade eden öğrenciler birçok üniversitede olduğu gibi sınavların çevrimiçi yapılmasını talep ettiler.  #yökriskalmaonlineyap etiketiyle yüz yüze sınavlara, sağlıksız ve eşit olmayan koşullara tepkilerini dile getirdiler.

Sınavlara dair yaşadıkları sıkıntıyı medya aracılığı ile gündeme getirmek isteyen öğrenciler Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) eşit bir karar çıkmasını istedikleri bir metin kaleme aldılar.

Biruni Üniversitesi öğrencilerinden kazanım 

Biruni Üniversitesi öğrencileri başlattıkları imza kampanyası ve verilen tepkiler neticesinde yönetime kısmen geri adım attırdı. Her fakültenin kendi açıkladığı takvime göre sınav yapacağının  belirtildiği açıklamayla birlikte bazı fakültelerde teorik derslerin çevrimiçi yapılacağı duyuruldu. 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish