bogazici-ogrencileri-cadir-nobeti-baslatti-guney-kampus-kapisinda-polis-ablukasi-882401-5

Boğaziçi Üniversitesinde Çadır Nöbetindeki Öğrencilere Gece Polis Saldırısı

Boğaziçi Üniversitesi gece saatlerinde polis tarafından ablukaya alındı. Pazartesi günü, Boğaziçi Üniversitesinde 8 senedir ders veren Feyzi Erçin hocaları ile dayanışmak için bir araya gelen ve ÖGB tarafından çadır kurmaları engellenen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “Gezi direnişinin 8. yılında akademiye yönelik tüm saldırılara karşı bu gece bir arada çadır nöbetindeyiz” diyerek üniversitede gece nöbette olacaklarını açıklamışlardı.

8. Boğaziçi Onur Haftasının başladığı Direnişin 148. gününde kayyum karşıtı protestolarda başından beri yer alan ve gerektiğinde öğrencilere hukuki destek veren akademisyen ve avukat Feyzi Erçin’in yaz okulunda vereceği dersin onaylanmaması üzerine öğrenciler #FeyziHocaYalnızDeğildir diyerek bir araya geldiler. Akademiye ve yaşam alanlarına yapılan saldırılara karşı Güney Meydanda bir araya gelen öğrenciler akademisyenlerin tuttukları nöbete katıldılar.

Öğrenciler müzik ve forumlarla nöbetlerini sürdürürken akşam saatlerinde Güney Kampüsü girişine çok sayıda polis ve gözaltı aracı getirildi. Boğaziçi Dayanışması “ Çadır nöbetimiz kampüs kapısındaki polis ablukası ve ÖGB’nin baskısıyla engellenmeye çalışılıyor. Hepinizi mücadelemize destek olmak için #ÇetelerSerbestBoğaziçiAblukada diyerek ses çıkarmaya çağırıyoruz” dedi. #ÇetelerSerbestBoğaziçiAblukada etiketiyle sosyal medyada eylem yapıldı. Bu sırada nöbetteki öğrencilerle dayanışmak ve polis ablukasına karşı ses çıkarmak için Hisarüstü’nde pencerelerden, tencere tava ile ses çıkarma eylemi yapıldı.

Öğrenciler kampüs içinde nöbetlerini sürdürürken polisin üniversiteye girmesini engellemek için HDP milletvekilleri Züleyha Güllüm ve Musa Piroğlu kampüsün girişine öğrencilerle dayanışmaya geldi.

İlerleyen saatlerde ÖGB ve sivil polis çadır nöbetindeki öğrencilere sokağa çıkma yasağını da gerekçe olarak göstererek saldırdı. Öğrenciler polis ve Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) zoruyla üniversiteden gruplar halinde çıkarıldı.

Öğrenciler bugün de “Hocama Dokunma!” demek için Feyzi Erçin ve Boğaziçili müzisyenlerin katılacağı resitalde bir araya geleceklerini açıkladı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish