E3SER-qWQAAZ5IA

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri Açılışı Gerçekleştirilen Millet Bahçesine Karşı Eylem Gerçekleştirdi

5 Haziran cumartesi günü açılışı gerçekleştirilen “Yıldız Teknik Üniversitesi Millet Bahçesi”projesine karşı,Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri “Yıldız’da Millet Bahçesi İstemiyoruz” pankartı açarak kampüs içerisinde yürüyüş gerçekleştirdi.

2019 yılında ilan edilen Davutpaşa Millet Bahçesi projesine öğrenciler ve üniversite bileşenleri tepki göstermiş, projenin iptaline ilişkin dilekçe vermişlerdi. Forumlar ve eylemler ile tepkilerini gösteren öğrencilerin dilekçelerine de yönetim tarafından bir geri dönüş sağlanmamıştı.

5 Haziran cumartesi günü yapımı tamamlanan diğer Millet Bahçeleri ile birlikte Davutpaşa Kampüsü’nün büyük bir bölümünü kaplayan Millet Bahçesi projesinin açılışı da gerçekleştirildi. Bunun üzerine hafta sonu boyunca öğrenciler; #DirenYTÜ, #YıldızMilletBahçesiOlmasın,  #YıldızaSesVer etiketleri ile kampüslerinde millet bahçesi istemediklerini, kendi yaşam alanlarında üniversite bileşenlerine sorulmadan alınan kararları kabul etmediklerini ifade ederek sosyal medya üzerinden eylem gerçekleştirdiler. Sosyal medya üzerinden bugün saat 15.00’da Orta Bahçede toplanma çağrısı yaptılar.

Yapılan çağrı üzerine bugün bir araya gelen öğrenciler, pankartlar ve sloganlar ile kampüs içerisinde yürüyüş gerçekleştirdiler .Yürüyüşün ardından rektörlük önünde basın açıklaması okundu. Açıklamada “nasıl ki Yıldız Kampüsü’nü külliyeye çevirmek isteyenlere karşı savunduysak bugün de bir araya gelişimizle Davutpaşa Kampüsü’nü bu saldırılara bırakmayacağız” diyen öğrenciler; hangi saatlerde ve kimlerin girip giremeyeceğinden bağımsız olarak okullarında hiçbir şekilde Millet Bahçesi istemediklerinin altını çizdiler.

Yönetimin bu bölgenin Millet Bahçesi olmadığını ve yapılan alanın kampüsün parçası olduğunu açıklamasını talep eden öğrenciler, basın açıklamasının ardından foruma geçtiler.Foruma katılan Rektör Tamer Yılmaz, bu alanın rant ve siyasi amaçlı kullanılmasını istemediklerini söyleyen öğrencilere “burası peyzaj sökelim mi?” “sizin hiç bir probleminiz yok, size yansıyan bir problem yok” diyerek cevap verdi.

Forum devam ediyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish