kelepçe2

10 Öğrenci İçin İddianameler Hazırlandı: 3 ve 8 Yıla Kadar Hapis İsteniyor

Boğaziçi direnişiyle bağlantılı olarak gözaltına alınan 10 öğrenci hakkında iddianame hazırlandı. Boğaziçi Dayanışması hesabını kullandığı iddia edilen Beyza Buldağ hakkında 8 yıla kadar, sergiyi düzenleyen öğrenciler hakkında ise 3 yıla kadar hapis isteniyor.

Boğaziçi Üniversitesine Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlerde, 2 öğrenci düzenlenen resim sergisi gerekçesiyle, 7 öğrenci eylemlere katıldıkları gerekçesiyle ve 2 öğrenci de sosyal medya paylaşımları sebebiyle tutuklanmıştı. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle tutuklanan Beyza Buldağ ve Muhammet Ünal serbest bırakılmıştı.

Beyza Buldağ için 8 yıla kadar hapis istemi: Cumhurbaşkanına mektup suçlamaların ilk sırasında

Boğaziçi Dayanışması hesabını kullandığı tespit edilen numaranın son iki hanesi ile kendi numarası arasında benzerlik olduğu için önce tutuklanan, ardından serbest bırakılan Beyza Buldağ hakkında 1 Mart’ta iddianame hazırlandı. Buldağ’ın yirmi Twitter paylaşımı nedeniyle “Suç İşlemeye Tahrik” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik” suçlamasıyla 18 aydan 8 yıla kadar hapsi isteniyor.

Beyza Buldağ’a yönelik hazırlanan iddianamede suç olarak gösterilen tweetlerden bazıları ise şöyle:

“Kayyum düzenine karşı Boğaziçi’yle dayanışma sesleri Yunanistan‘dan yükseliyor! Yaşasın ögrenci dayanışması! #YuregimizYetiyor”

“Bizim yüreğimiz yetiyor, senin istifa etmeye yüreğin var mi? #YüregimizYetiyor”


“ODTÜ’de akademisyenler Bogaziçi direnişi icin “Ögrencime dokunma!” diyerek açıklama yaptılar. Özerk ve demokratik üniversite talebimizde ısrarcıyız! #UzerimizeVazife”


“#AnilveSilanaOzgürlük Boğaziçi direnişini büyütmek icin çıktıkları yoldan; Anıl’la, Şilan‘la beraber direndik, beraber kazanacağız! Boğaziçi Özgürleşecek, tutuklu dort arkadaşımız özgür kalacak! Yaşasın Ögrenci Dayanışması!”

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre; iddianamede Cuhurbaşkanına yazılan açık mektubun, suçlamalarda ilk sırada gösteriliyor ve mektupla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

“12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup’ başlıklı paylaşımda ‘LGBTi+’ olarak anılan bir sosyal kesime dair ve yakın tarihte gerçekleşen bir takım olaylar üzerinden gayri muayyen kişileri tahrik edici ibareler kullanıldığı, diğer paylaşımlarda kullanılan görseller ve yazıların, gayri muayyen kişileri aleni biçimde 2911 sayılı Kanuna Muhalefet etme suçuna teşvik edici ve halkın sosyal sınıf bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eder mahiyette olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızca bahse konu eylemler nedeniyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı kanaatine varıldığı, paylaşımların soyut saygısızlık ve reddin ötesinde, bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tür tavırları pekiştirmeye objektif olarak elverişli olduğu, şüphelinin subjektif olarak da bu amacı güttüğü ve halkın bir kesimini yoğun bir biçimde kin ve nefrete tahrik ettiği, şüphelinin adet ve şahıs olarak gayri muayyen toplum kesimi üzerinde kin ve nefret duygularının oluşumuna veya mevcut duyguların pekişmesine etkide bulunduğu…”

Doğu, Selo ve 7 öğrenci için 3 yıla kadar hapis istemi: Görsel soyut saygısızlığın üzerindeymiş

Direniş kapsamında düzenlenen resim sergisi sebebiyle suçlanarak tutuklanan Doğu ve Selahattin ve 7 öğrenci için 26 Şubat’ta hazırlanan iddianamede ise “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis isteniyor.

İddianamede, “Metnin de suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik amacını destekler ve şüphelilerin kastını yoğunlaştırır mahiyette olduğu, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı, olayın kamuoyunda ciddi tepki çektiğinin müşahade edildiği, eylemin soyut bir saygısızlık ve reddin ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tavırları pekiştirmeye elverişli olduğu” belirtildi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish