boğaziçidavatwitter (2)

Gökkuşağı Bayrağı Açma Davasında İkinci Duruşma Gerçekleşti

Gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için yargılanan 12 öğrencinin davasının ikinci duruşması bugün görüldü. 25 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs önünde gökkuşağı bayrağı açtığı gerekçesiyle yargılanan 12 öğrencinin 3 Haziran’daki ilk davalarında, öğrencilerin imza zorunlulukları kaldırılmış; fakat yurt dışına çıkış yasaklarının devamına karar verilmişti. Davanın bir sonraki duruşması ise 28 Haziran’a ertelenmişti.

Bugün görülen davada avukatların derhal beraat talebi reddedildi.  Adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı kaldırıldı. Bir sonraki duruşma 13 Ekim‘de gerçekleşecek.

10.30 ‘da başlayan duruşmada öğrenciler sırayla savunmalarını gerçekleştirdi. Duruşmaya gökkuşağı maskeleriyle katılan avukatlar gökkuşağı bayrağını, tarihsel arka planını ve LGBTİ+’yı anlattı.

Duruşma öncesince, sosyal medya üzerinden “Gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için gözaltına alınan arkadaşlarımızı yalnız bırakmadığımızı göstermek, #GökkuşağıYargılanamaz demek için yarın saat 11.00’de Çağlayan’dayız!” diyerek çağrı yapıldı.

Bunun üzerine Kağıthane Kaymakamlığı bir günlük toplanma ve gösteri yasağı ilan etti.  Arkadaşlarıyla dayanışmak üzere adliye önünde biraraya gelen öğrenciler polis ablukasına rağmen basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrencilerin okuduğu açıklamada “…Bugün bayrak açmamızı engelleyenlere karşı örgütlediğimiz kitlesek mücadalemiz, yarın 2014 Onur Yürüyüşü’ndeki gibi yüzbinlerce bir kalabalığı görünür kılacak, buna güvenimiz tam. Tüm şiddetinize karşı daha güçlü olacağımız günlerinde inancında ve izinde kalacağız” ifadeleri yer aldı.

Ne Olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesinde süren kayyum rektör karşıtı protestolarda bir öğrencinin LGBTİ+ bayrağı açması üzerine hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştı. 25 Mart’ta Boğaziçi Dayanışmasının, hakkında disiplin soruşturması başlatılan öğrenciyle dayanışmak üzere yaptığı çağrıya katılmak üzere kampüse giden öğrencilerden 4’ü, LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. “Arkadaşlarımızı serbest bırakın!” diyen öğrenciler, gözaltı işleminin yapıldığı noktadan ayrılmayacaklarını duyurmuş ve toplamda 12 öğrenci gözaltına alınmıştı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish