FFBo1xIXsAAW0X_

Boğaziçi Üniversitesi #BundanSonrasıBizde Eyleminin İlk Duruşması Görüldü

Boğaziçi Üniversitesinden 52 öğrencinin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesinde görüldü. 10.15’te 49. Asliye Ceza Mahkemesinde olan duruşma daha büyük bir salonda görülmek üzere saat 14.00’a alındı.

Duruşma öncesinde öğrencilere destek olmak için adliyede bulunan Boğaziçi Üniversitesinden akademisyenler, basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yapılan açıklamada öğrencilerinin “Anayasal haklarını kullandıklarını ve bu nedenle çeşitli cezalarla sindirilmeye çalışıldığını” ifade eden akademisyenler; Naci İnci’nin şikayeti üzerine Berke Gök ve Caner Perit’in de protesto haklarını kullandıkları için 51 gündür tutuklu olduklarına dikkat çektiler. Ayrıca “Tüm toplumumuzu bizimle birlikte gençlerimizin geleceğine sahip çıkmaya, davalarının takipçisi olmaya çağırıyoruz.dediler.

Akademisyenlerin ardından arkadaşlarıyla dayanışmak için adliyede bulunan öğrenciler ve mezunlar da basın açıklaması gerçekleştirdiler. Öğrencilerin açıklamalarında “Hesap soran 52 öğrenci. İşte özgür düşünceden, mücadeleden duyulan korku bu. Daha çok korkacaklar! Melih’e yaptıklarının hesabını sormak için toplandığımızda dedik ki, ‘Kayyumlar gidecek, biz kalacağız,’ Melih gitti, biz buradayız.” ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık da duruşmayı takip etti. Tanrıkulu, yargılanan öğrencilerle dayanışma mesajı gönderdi.

Öğrencilerin kimlik tespitleri ile başlayan duruşmada, 51 gündür başka bir dosyadan dolayı tutuklu bulunan Caner Perit Özen de tutuksuz sanık olarak bulunuyor. Duruşmaya katılan Özen’i arkadaşları “Hoşgeldin” diyerek karşıladı. Gazetecilerin ve arkadaşlarının izlediği duruşmada mağdur sıfatıyla yer alan memurlar şikayetçi olmadıklarını beyan ettiler.

Avukatların derhal beraat talebi reddedildi. Beyanda bulunan 22 öğrencinin adli kontrol kararlarının kaldırılmasına karar verildi. Dava, 29 Kasım’da devam edecek.

Ne Olmuştu?

Boğaziçi Direnişi protestoları kapsamında tutuklanan iki arkadaşlarıyla dayanışmak üzere öğrenciler 1 Şubat’ta #BundanSonrasıBizde diyerek eylem çağrısında bulundular. Saat 17:00’da başlayacak basın açıklaması öncesi Güney Kampüs önü çevik kuvvet ve keskin nişancılarla çevrildi. Okulun Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) ise kampüsün içindeki öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermeyerek çıkışlarını engelledi. Bu sırada pek çok üniversiteden Güney Kampüsteki açıklamaya destek olmak için gelen 108 öğrenci Etiler ve Bebek çevresinde darp edilerek gözaltına alındı. Kampüs içerisinden çıkmasına izin verilmeyen ve bu durumda eylemlerini kampüste gerçekleştireceklerini açıklayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de akşam saatlerinde polis müdahalesiyle kampüsten çıkarıldı. Müdahale esnasında 51 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı. Açıklanan rakamlarla 159 öğrenci 1 Şubat Günü gözaltına alındı.

Etiler ve Bebek çevresinde gözaltına alınan öğrencilerin ilk duruşması 26 Ekim’de görüldü. Bugün de Boğaziçi Kampüsü içerisinde gözaltına alınan 51 öğrencinin davası gerçekleşti. Öğrenciler “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamalarıyla yargılanıyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish