dididi

Susmuyoruz ve Tekrar Ediyoruz: Osman Kavala’yı Serbest Bırakın!

25.11.2021

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından diğer insanları insan hakları savunuculuğundan ve sivil toplum faaliyetlerinden uzaklaştırmak için “bir STK aktivisti ve insan hakları savunucusu olarak susturulmak amacıyla” tutuklandığına hükmedilen Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 52 kişinin yargılandığı davanın bir sonraki duruşması yarın görülecek.

İnsan Hakları Ortak Platformu ve İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı üyesi örgütler olarak susmuyoruz ve tekrar ediyoruz:

18 Şubat 2020 günü, tutuklanmasının üzerinden 840 gün, derhal serbest bırakılmasına dair AİHM kararının üzerinden 70 gün geçen Osman Kavala, verilen beraat kararının ardından serbest bırakılmadan tekrar gözaltına alındı. Kavala gözaltındayken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı, “Bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar.” açıklamasının ardından tekrar tutuklandı ve beraat veren hakimler hakkında soruşturma açıldı. Bu tutuklama kararı Kavala’nın, AİHM’in işaret ettiği gibi siyasi sebeplerle tutuklandığını doğruladı.

Bu yargılama silsilesi, hiçbir somut delile dayanmayan suçlamalar, birbiriyle bağlantısız olayların nedensellik bağı kurulmadan sıralandığı iddianameler ve hukuka aykırı kararlar nedeniyle hukukun reddi niteliğindedir. Ceza Muhakemesi Kanununda istisnai bir tedbir olarak tanımlanan tutuklama uygulamasının uzunluğu nedeniyle Osman Kavala’yı cezalandırmaya dönüşmesi, masumiyet karinesinin ve özgürlük hakkının ihlalidir. Bu durum davanın siyasi amaçlarla sürdürüldüğüne ilişkin yaygın kanaati destekleyici niteliktedir ve hukuksuzdur.

Türkiye’nin uygulamakla yükümlü olduğu AİHM kararı ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi çağrılarının gereği yapılarak 1486 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala derhal serbest bırakılmalıdır. Tutukluluğu uzatmak amacıyla birleştirilen dosyalar ayrılmalı ve Kavala dahil tüm yargılananlar hakkındaki mesnetsiz, hukuksuz ve somut bir delile dayanmayan tüm suçlamalar düşürülmelidir. Hukukun baskı ve yıldırma aracı olarak kullanılmasına son verilmeli ve hukukun üstünlüğünü sağlamalıdır.

Sivil toplumu ve insan hakları savunucularını susturmayı amaçlayan bu yargılamayı izlemek üzere insan hakları örgütleri temsilcileri 26 Kasım 2021 günü saat 10:00’da Çağlayan Adliyesi’nde olacaktır.

İMZACI ÖRGÜTLER:

Civil Rights Defenders, Eşit Haklar için İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Hak inisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, Research Institute on Turkey, Rosa Kadın Derneği, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Türkiye-Almanya Kültür Forumu, Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish