kapak

25 Kasım’da Üniversiteliler de Sokaklarda İsyanda!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde ülkenin dört bir yanında kadınlar sokağa çıktı. Kadın ve LGBTİ+’lara yöneltilen erkek-devlet şiddetine karşı, eşit ve özgür bir yaşam için kadınlar bir aradaydılar. Meydanlardan “bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek seslendiler. 

“İstanbul Sözleşmesinden de kazanılmış haklarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” diyen kadınlar; savaşa, yoksulluğa ve şiddete karşı pankartlarla, sloganlarla, müziklerle yürüdüler. Öz savunma hakkına da dikkat çekilen eylemlerde “Gülistan Doku Nerede” pankartları da taşındı. İstanbul’da Taksim Tünel’de buluşan kadınların yürüyüşüne bir süre sonra polis müdahalesi gerçekleşti. Barikatları yıkan kadınlar tekrar bir araya geldiler. 

Coşkulu ve kalabalık geçen yürüyüşlerde üniversiteli kadınlar da talepleriyle alanlardaydılar. Üniversiteli kadın ve LGBTİ+’lar: “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”, “güvenli kampüsler ve üniversitelerde Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimlerinin açılmasını istiyoruz”, “Kadın Üniversitesi değil; eşit üniversiteler istiyoruz”, “geceleri de sokakları da meydanları da kampüsleri de terk etmiyoruz” dediler. 

Üniversiteli kadın ve LGBTİ+’ların taleplerine birlikte bakalım:

İstanbul

Taksim Tünel’de biraraya gelindi. Bir süre sonra eyleme polis müdahalesi gerçekleşti ancak kadınlar barikatları aşarak tekrar biraraya geldiler. Üniversiteli kadınlar Gülistan Doku Nerede? diye sormaya devam ediyor.

İtü Kadın+ Dayanışması kampüslerinden Taksim Tünel’e çağrı yaptı.

Bilgi Kadın+ Topluluğu da Taksim’deydi.

Kampüs Cadıları Taksim’de!

Ekmek ve Gül Taksim’den Kareler

Ankara

Ankara’da kadınlar Sakarya Caddesinde eylem gerçekleştirdi.

Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu pankartlarıyla alandaydı.

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması  da Sakarya Caddesindeydi.

Bilkent Kadın Çalışmaları Topluluğu da “patriyarkayla uzlaşmıyoruz” diyor.

İzmir

İzmir’de Alsancak’ta bir araya gelen binlerce kadın yürüyüş gerçekleştirdi.

Aydın

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi LGBTİQA+ Dayanışma Ağı da eylemdeydi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish