sivilalangezistaj

Uluslararası Gezi ve Staj Başvuruları Başladı!

Gezi Hakkında

Öğrenci hakları ve kampüste ifade ve toplanma özgürlüğü alanında çalışmalarını sürdüren Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak düzenlediğimiz uluslararası gezide öğrenci aktivistleri uluslararası sivil toplumla buluşturuyoruz. 
Düzenlenecek gezide öğrenciler, Avrupa Konseyi ve Parlamentosu, uluslararası hak örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin Brüksel ve Strazburg’daki temsilcileriyle buluşacak. Uluslararası dayanışma ve deneyim aktarımına aracı olması hedeflenen beş günlük gezinin 2024 Sonbahar aylarında düzenlenmesi planlanmaktadır.

Gezide aktivist öğrencilere: 

  • Avrupa Birliği kurumlarının ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin yapısına, çalışmalarının kapsamına, yetki alanlarına ve yükümlülüklerine; küresel çapta ifade özgürlüğünün önündeki engellere ve bunlarla baş etme yollarına; uluslararası dayanışma örmenin yollarına dair deneyim aktarımına yer verilecektir.
  • Öğrencilerin tüm masraflarının karşılanacağı uluslararası gezi için 10 katılımcı seçilecektir. 

Başvurmak için aşağıda yer alan formu doldurup, Türkçe motivasyon mektubunuzu info@civicspacestudies.org mail adresine 14 Haziran 2024 saat 24:00’a kadar göndermeniz gerekmektedir. En fazla iki sayfa olmasını rica ettiğimiz motivasyon mektubunuzda geziye neden katılmak istediğinizi, gezinin içeriğiyle ilgili olabilecek geçmiş deneyimlerinizi, genç bir aktivist olarak gelecekte bu geziden edineceğiniz deneyimleri nasıl kullanacağınızı anlatmanız beklenmektedir.

Başvuruların değerlendirilme süreci bağımsız kurul tarafından gerçekleştirilecek olup kısa listeye giren adaylarla mülakat yapılacak ve seçilen adaylar Haziran ayı sonunda  e-posta ile bilgilendirilecektir. 

Katılım 18 yaşından büyük tüm öğrencilere açıktır. Sınıf, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, etnik köken, dini inanış ve dil gibi farklı nedenlerle ayrımcılığa ya da eşitsizliğe maruz bırakılan adayların katılımı desteklenmektedir.     

Gezi boyunca ziyaret edilecek kurum ve kişilere dair ayrıntılı bilgi katılımcılar seçildikten sonra duyurulacaktır.

Formu doldurmak için tıklayınız.

Staj Hakkında

Freedom House iş birliği ile genç öğrenci aktivistleri uluslararası sivil toplumla buluşturduğumuz staj programımızda başvuranlar arasından seçilecek 4 öğrenciye 1 ay boyunca masraflarının tamamının karşılandığı staj imkanı sunulacaktır. Öğrenciler, farklı Avrupa ülkelerindeki sivil toplum örgütlerinin ofislerinde hak odaklı çalışmalar gerçekleştireceklerdir.

Katılım 18 yaşından büyük tüm üniversite öğrencilerine açıktır. Sınıf, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, etnik köken, dini inanış ve dil gibi farklı nedenlerle ayrımcılığa ya da eşitsizliğe maruz bırakılan adayların katılımı desteklenmektedir.

Staj programına başvurmak için; 14 Haziran saat 24.00’a kadar aşağıdaki formu doldurmanız ve ingilizce motivasyon mektubunuzu info@civicspacestudies.org adresine mail göndermeniz gerekmektedir.. Motivasyon mektubunuzda stajı neden yapmak istediğinizi, öğrenci hak mücadelesi ile ilgili geçmiş deneyimlerinizi, genç bir aktivist olarak gelecekte bu stajdan edineceğiniz deneyimleri nasıl kullanacağınızı anlatmanız beklenmektedir. Öğrencilerin ülkedeki hak savunucularının gündemini takip etmeleri ve küresel ölçekteki aktivizm gündemine dair fikir sahibi olması aranan kriterler arasındadır. Bağımsız bir kurul tarafından kısa listeye seçilen adaylarla Türkçe mülakatın ardından İngilizce mülakat yapılacak ve sonuçlar e-posta ile açıklanacaktır.

 Formu doldurmak için tıklayınız.

2023 yılı gezi ve staja katılanların deneyimlerini okumak isterseniz:

1- Uluslararası Çalışma Gezimizin İkincisi Gerçekleşti

2-Staj Programımızın Aktivist Öğrencileri Belgrad Pride İnfo Center Deneyimini Anlatıyor-1

3- Staj Programımızın Aktivist Öğrencileri Belgrad Pride İnfo Center Deneyimini Anlatıyor-2

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish