WhatsApp Image 2023-09-21 at 14.30.14

Staj Programımızın Aktivist Öğrencileri Belgrad Pride İnfo Center Deneyimini Anlatıyor-1

Öğrenci aktivistleri, insan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla buluşturmayı amaçladığımız staj programının 2. dönemi devam ediyor. Bu senenin ilk stajyerleri Mert ve Cansu 15 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında  Civil Rights Defenders Belgrad ofisinin  ev sahipliğinde; Pride İnfo Center’daki çalışmalarda yer aldılar.

Mert bizlere staja dair düşüncelerini ve deneyimlerini aktardı:

“Ben Mert Ali Yaman, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik son sınıf öğrencisiyim. 2021’den beri Boğaziçi TV gönüllüsüyüm ve kendimi bir öğrenci aktivist ve haberci olarak tanımlıyorum. 2023 yazında Sivil Alan Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen “Öğrenci Aktivistler için Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarında Staj” programına kabul aldım ve bu kapsamda Civil Rights Defenders’ın bir projesi olan Belgrad Pride İnfo Center’da 15 Ağustos-15 Eylül 2023 tarihleri arasında stajyer olarak bulundum.

Belgrad Pride İnfo Center stajyerleri olarak, 4-10 Eylül arasında düzenlenen 2023 Belgrad Onur Haftası etkinliklerinde görev aldık. Belgrad’daki LGBTIA+ topluluğu tarafından, Sırbistan’daki birçok derneğin desteği ile birlikte düzenlenen bu hafta içerisinde atölyeler, tartışmalar, tiyatro oyunları, drag şovlar, partiler, sergiler olmak üzere pek çok etkinlik yer alıyordu.

Ben “Feminist Exploration of Reggeaton”, “Breaking the Binary” ve “Portraits of queer Russians and Ukrainians in Serbia” sergilerinde, İnsan Hakları Konferansı’nda, Pride Forum’da ve Onur Yürüyüşü’nde gönüllü oldum. Sergilerin ziyaretçiler için hazırlanmasında ve ziyaretçilerin sorularında yardımcı oldum. İnsan Hakları Konferansı’nda ve Pride Forum’da izleyicilerin kayıtlarını aldım. Onur yürüyüşünde ise giriş noktalarından birinde gönüllüydüm ve insanların yürüyüş alanına alınmasında yardımcı oldum.

Bu staj deneyiminin benim için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Benim gibi, alan değiştirmeye çalışan, üniversitede sosyal bilimler, hukuk ya da iletişim bölümlerinde okumayan öğrenciler için çok fazla staj imkanı bulunmuyor. Bu da alan değiştirmeyi zorlaştırabiliyor. Ancak Sivil Alan Araştırmaları Derneği ve Civil Rights Defenders’ın sağladığı bu fırsat sayesinde sivil toplum alanında ilk deneyimimi kazandım ve bu alanda devam etmek konusunda özgüven topladım. Staja gitmeden önce, Sırbistan’da da, ne kadar ayrımcılığa karşı yasalar bulunsa da, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi devlet eliyle nefret söyleminin üretildiği ve gerici kurumların da buna katkısı olduğunun farkındaydım. Sırbistan’da olduğum süre boyunca Türkiye’deki yaşantımızı ve yaşadığımız zorlukları arkadaşlarımla paylaştım ve yaşadıklarımızın ne kadar benzer olduğunu fark ettik. Ve orada olduğum süre boyunca hak mücadelesine elimden gelebildiğimce katkı sunmaya çalıştım. Oradaki arkadaşlarımdan öğrendiklerim ve paylaşımlarımız için minnettarım. Bu staj sayesinde, bağlantılardan öte arkadaşlıklar kurduk ve bunları mücadelemizi sürdürürken bize destek olması için kenarda tutacağımıza eminim.

Ancak Türkiye ile farklılıklar da yok değildi. 2023 Türkiye’sinde, İstanbul’un en işlek caddelerinden birinde, herkesin önünden geçtiği Pride İnfo Center hayal etmemiz çok zor. Polisin saldırmadığı, her sene yüzlerce kişinin göz altına alınmadığı bir onur yürüyüşü düzenlemek de öyle… Ancak bunlara rağmen polisin onur yürüyüşü için bizi halktan izole etmesi, yasalar önünde korunma var olsa bile yaratılan bu mesafe, aslında hala mücadele edilmesi gereken çok fazla şey olduğunu gösteriyor. Bu mesafeyi kırmak için ana kurumlardan biri olan Pride İnfo Center’ın varlığı da bu yüzden çok önemli.”

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish