1402091421280381528924984

Küresel Öğrenci İntifadası

7 Ekim’den bu yana İsrail’in Filistin’e yönelik işgal ve soykırım politikaları sürüyor. Dünyanın her yerinden meydanlarda ve kampüslerde Filistin halkının direnişine destek eylemleri yükseliyor. Filistin halkıyla dayanışmalarını kampüslerden yükselten üniversite öğrencileri üniversitelerinin İsrail’le ilişkilerinin kesilmesi talebiyle işgaller ve akademik boykotlar örgütleyerek küresel öğrenci intifadasını örüyorlar.  Yaşasın küresel öğrenci intifadası!

Torino Üniversitesi

Torino Politeknik Üniversitesi öğrencileri “Politeknik Filistin’deki soykırımın suç ortağıdır” yazılı pankartla öğrenci intifadasına ses verdi.

Utrecht Üniversitesi

Utrecht Üniversitesi öğrencileri Nakba’nın 76. yıldönümünde Filistin’le dayanışma eylemi düzenledi ve üniversitelerinin İsrail’le akademik ilişkilerini kesmesi talebiyle üniversiteyi işgal etti.

Barcelona Üniversitesi

Barselona Üniversitesi öğrencileri Filistin’le dayanışma için üniversitelerinde çadır kurup nöbet tuttular. Üniversite senatosu öğrencilerin taleplerine cevap olarak İsrail’le akademik ilişkileri kesme kararı aldı.

Şili Üniversitesi

Şili Üniversitesi öğrencileri üniversitenin merkez kampüsünde Nakba’nın 76. yıldönümünde eylem düzenledi.

Cambridge Üniversitesi 

Cambridge Üniversitesi öğrencileri Nakba’dan bu yana 76 yıldır süren kolonizasyona karşı direnen Filistin halkıyla dayanışmak için üniversite yönetiminin soykırıma suç ortaklığı yaptığını belirten pankartlarıyla Senato binasının bahçesine çadır kurdu.

Melbourne Üniversitesi

Öğrenciler katledilen Filistinlilerin isimlerini kampüslerinde yaşatmaya devam ediyor. Melbourne Üniversitesi öğrencileri üniversitenin Arts West binasının adını üniversitelerinde bu sene eğitimine başlayamadan katledilen Mahmoud Alnaouq anısına Mahmoud’s Hall olarak değiştirdi. Öğrenciler okul yönetiminin tehditlerine rağmen Mahmoud’s Hall binasında işgallerini sürdürüyor.

Atina Üniversitesi

Atina Üniversitesi öğrencileri “Bu soykırım ABD, AB, İsrail izi taşıyor” yazılı pankartla Filistin direnişine destek eylemi düzenlediler. Yunanistan’ın bu soykırıma ortak olmaması gerektiğini belirten öğrenciler “Özgür Filistin” şiarını üniversitelerinden yükselttiler.

IPSI Manouba

Tunus’ta gazetecilik öğrencileri 2022 yılında İsrail’in Cenin’e düzenlediği saldırıyı haber yaparken katledilen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile anısına çadır kurdu. Öğrenciler üniversitelerinden Filistin’deki katliama suç ortaklığı yapan Avrupa ve Almanya’daki kurumlarla ortaklık anlaşmalarını bitirmelerini talep etti.

Tokyo Üniversitesi

Tokyo Üniversitesi öğrencileri üniversitelerinde Filistin’le dayanışma çadırı kurdu.

Puerto Rico Üniversitesi

Filistin için üniversitede dayanışma çadırı kuran Puerto Rico Üniversitesi öğrencileri üniversite binasındaki ABD bayrağını indirip yerine Filistin bayrağını açarak Filistin direnişine dayanışmalarını gösterdiler. 

Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesinin, Gazze’ye saldıran İsrail ile ilişkilerini sonlandırması talebiyle bir süredir tepkilerini dile getiren Filistin destekçisi öğrenciler, sosyal medyadan yaptıkları açıklamada, okul yönetimiyle anlaşmaya vardıklarını ve kampüste kurdukları Gazze dayanışma kampını boşaltma kararı aldıklarını ifade etti.

Oxford Üniversitesi

Oxford’da öğrenciler, günlerdir sürdürdükleri Filistin’e destek eyleminde, üniversitenin İsrail kurumları ve İsrail’e destek veren şirketlerle olan işbirliklerini sona erdirmesini istiyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish