F8y9MskXYAAjya5

Kampüslerden Filistin’e Destek Eylemleri

m.güneş

Boğaziçi Üniversitesi

Dünya gündeminin bir süredir merkezinde olan Filistin – İsrail Savaşı nedeniyle Türkiye’de de Filistin’e destek için çeşitli eylemler gerçekleştiriliyor. Özellikle Gazze’deki Ehli Arap Vaftiz Hastanesinin bombalanması ve 471 kişinin ölmesi üzerine tepkiler oldukça büyüdü. Kampüsler de destek eylemlerinin gerçekleştiği yerlerden. Özellikle son iki gündür farklı kampüslerden üniversite öğrencileri Filistin’e destek eylemleri örgütlüyor. 

Boğaziçi Üniversitesinde de Filistin’e destek eylemleri gerçekleşti. Üniversitedeki sol-sosyalist gençlik örgütleri sosyal medya üzerinden paylaştıkları afiş ile Kuzey Piramit önüne bir eylem çağrısı yaptı. Daha eylem için öğrenciler toplanmamışken Kuzey Kampüs girişine polisler geldi. Herhangi bir saldırı olmadan gerçekleşen eylemde öğrenciler basın açıklaması okudu ve slogan attı. 

Basın açıklamasında İsrail tarafından hastaneye yapılan saldırı ve uzun yıllardır Filistin halkına uygulanan şiddet politikaları kınandı. Açıklamanın sonunda ise şu talepler yer aldı:

  1. İsrail ile siyasî, askerî, ticarî, akademik bütün ilişkiler kesilsin.
  2. Gazze ablukası kaldırılsın, Filistin halkına insanî destek sağlansın.
  3. Filistin halkına koşulsuz destek.

Bugünkü eylemin yanı sıra dün (18 ekim) öğrenciler yemekhanede de bir açıklama yaptı.Yine aynı günün (18 ekim) öğle saatlerinde -ağırlıklı olarak müslüman öğrencilerden oluşan- bir grup daha eylem gerçekleştirdi. Açık çağrı yapmadan toplanan grup, Kuzey Piramit önünde okudukları basın açıklamasının ardından Güney Kampüs’e sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.

ODTÜ

ODTÜ’de de sol-sosyalist gençlik örgütleri 18 Ekim akşamı bir eylem gerçekleştirdi. 5. Yurt önünden başlayarak Yurtlar Bölgesini yürüyen öğrenciler Filistin halkıyla dayanışmak için eylem gerçekleştirdi. Özellikle emperyalizm karşıtlığının vurgulandığı eylemde ortak pankart şu şekildeydi: “ODTÜ’den Filistin’e, Nehirden Denize, Özgürlük Mücadelemiz Büyüyecek!” 

Son olarak, yapılan açıklamada “Bu katliamın sorumlusunun yalnızca İsrail değil, İsrail’e destek olan, İsrail’le ticari ve diplomatik ilişkilere son vermeyen tüm emperyalist güçler sorumludur. Tek adam iktidarı bir yandan Filistin halkı için timsah gözyaşları dökerken diğer yandan İsrail ile tüm ilişkilerine devam ederek bu sorumluluğun altına girmektedir” ifadeleri de yer alıyordu.

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi öğrencileri de bugün (19 Eylül) bir eylem gerçekleştirdi. Eylem “Nehirden Denize Özgür Filistin” pankartı ile Havuzlu Bahçe’de başladı ve Ana Kapı’ya yürüyüşle devam etti. İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı şiddet politikalarına ve insanlık suçlarına vurgu yapan öğrenciler Filistin’e desteği büyütme çağrısı yaptı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish