haber görselleri (7)

İTÜ’de Barınma Sorununu Tam Gaz Devam

m.güneş

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gümüşsuyu Kampüsünde bulunan Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu yıllardır karma öğrenci yurdu olarak işletiliyordu. 244 öğrenci kapasitesine sahip yurt artık sadece erkek öğrencilere tahsis edilecek. Üniversite idaresi bu değişikliği Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliğine bağlıyor. 9 Eylül 2023’te yayınlanan yönetmelik ilgili maddesi olan 6.(1)’e göre “Kurumlar sadece kız veya sadece erkek öğrenciler barınacak şekilde açılır ve işletilir”.

Lakin İTÜ’de yıllardır süregelen bir barınma krizi mevcut ve kadın öğrenciler bu krizden çok daha fazla etkileniyor. İTÜ yurtlarındaki krizi biraz inceleyelim:

2021

2021 yılında arı24’te çıkan bir habere göre yurtlara sürekli olarak zam geliyor, üniversitenin öğrenci kapasitesi sürekli artıyor ama İTÜ’ye yeni yurt yapılmıyordu. Öğrenciler birçok öğrencinin yurt başvurusu yapıp yedekte bekletildiğinden bahsediyordu.

Yine aynı yıl sitemizde yayınlanan bir habere göre, dereceye giren erkek öğrencilere tahsis etmek üzere Arıoğlu Kız Öğrenci Yurdunu tahliye etti. Öğrenciler, kadın öğrenciler için yurt imkanlarının halihazırda yetersiz olduğundan, eğitimde eşitliği gözetilmediğinden, pandemi sürecinde barınma krizini çözmek adına yurt inşaatları yapılabilecekken varolan yurtların üzerinde değişiklik yapıldığından şikayetçiydi.

2022

Yeni yurt inşaatlarının yapılmaması ve öğrenci sayısının artmasıyla birlikte yükselen barınma sorununa idarenin bulduğu çözüm varolan yurtların kapasitelerinde artışa gitmek oldu. Diken’de çıkan bir haberin manşeti şöyleydi: “İTÜ yurtlarında öğrencilere kitap koyacak yer kalmadı: Tıka basa yatak doldurdular”. Haberde yazıldığı üzere “MEB’e [verilerine] göre 2016’dan bu yana yurt sayısında ve kapasitelerinde de kayda değer bir artış görülmüyor.” Eski Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu o dönem yaptığı bir açıklamada yurt imkanı bağlamında Türkiye’de görülmemiş bir sayıya erişildiğini söylüyordu ama öğrencilere göre bunun nedeni odalara fazladan yatak atılması.

Yine aynı sene, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Barınamıyoruz!” diyerek eylem yapan öğrencilere “yalancı” demişti ama pandemi’den bu yana tüm Türkiye’de öğrenci yurtlarına ciddi oranlarda zamlar geldi. sendika.org’ta çıkan bir habere göre İTÜ’de de benzeri bir yurt zammı olmuş, öğrenciler maddi zorluklar nedeniyle temel gereksinimlerini yeterince karşılayamamaktan şikayet etmişti.

2023

İçinde bulunduğumuz yılda ise özellikle kadın öğrencilerin barınma imkanlarını daraltan iki farklı olaya şahit oldu İTÜ. Evrensel’in yaptığı bir habere göre, kadın öğrencilerin ikamet ettiği İTÜ Konuk Evi depreme dayanıksız olması sebebiyle kullanıma kapatıldı.

Geçtiğimiz günlerde ise, yıllardır içinde kadın öğrencilerin de ikamet ettiği Gümüşsuyu Yurdunun yeni dönemle birlikte sadece erkeklere tahsis edilmesi üzerine bir değişikliğe gidildi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish