FAIPKyxXsAAO8Hj

İTÜ’de Neler Oluyor?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Erasmus Öğrenim Hareketliliği gerçekleştirecek öğrencilerin bir veya iki dönem fark etmeksizin toplamda 2.5 aylık hibe desteği sağlanacağını duyurdu. Öğrenciler sosyal medya üzerinden duruma tepki gösteriyor.

İTÜ Erasmus Ofisi tarafından yapılan duyuruda, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından üniversitelere verilecek hibe miktarlarının azaldığı ve ilan edilen bütçenin İTÜ’nün talep ettiği bütçenin çok altında kaldığı belirtildi. İTÜ Erasmus Ofisinin açıklamasında:

“ İTÜ’ye tahsis edilen bütçe miktarının önceki yıllara göre azaltılmış olması ve Erasmus öğrenim hareketliliği hakkı kazanmış öğrenci sayısının geçtiğimiz yıllara göre daha fazla olması sebebiyle, öğrencilerimize tahsis edilen hibe miktarlarında değişikliğe gitme zorunluluğu doğmuştur. Bu itibarla 2021-2022 akademik yılında Erasmus öğrenim hareketliliği gerçekleştirecek öğrencilerimize (tek dönem veya iki dönem fark etmeksizin) toplamda 2,5 aylık hibe desteği sağlanabilecektir.”

denildi. Ayrıca açıklamada, hibenin Şubat ayında verileceği ancak Güz Dönemi için hareketliliğe başlamış öğrencilerin acil ihtiyaçlarının giderilebilmesi için farklı bir kaynak oluşturularak bir aylık desteğin avans olarak verileceği ifade edildi. Buna göre, öğrenciler daha önce iki dönem için 8 ay hibe desteği ve tek dönem de için 4 ay hibe desteği alabiliyorken şimdi toplam 2.5 aylık hibe desteği alabilecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi Erasmus+ Öğrencileri olarak yaşadıkları bu haksızlığa dair bir açıklama yayınladılar. Açıklamada; Türk lirasının Euro karşısında her geçen gün değer kaybettiği bu süreçte, verileceği duyurulan hibe miktarı sebebiyle, hak kazanan pek çok öğrencinin gidemeyeceğini ifade ederek taahhüt edilen maddi güvencenin sağlanmasını talep ettiler.

#itülüyersizyurtsuz

İTÜ yönetimi almış olduğu bir kararla Arıoğlu Kız Öğrenci Yurdunun ilk 1000’e giren erkek öğrencilere tahsis edileceğini ve bu sebeple Arıoğlu Kız Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilerin, Ali İhsan Aldoğan Kız Öğrenci Yurduna taşınacağını duyurdu. Alınan bu karar öğrencilerin tepkisi çekti. Öğrenciler kadın yurtlarının zaten yetersiz olduğunu ve bu kararla bir yurdun daha erkek öğrenci yurduna çevrilecek olamasına tepki gösterdi.

İTÜ Dayanışması ise #itülüyersizyurtsuz diyerek bir açıklama yaptı. Açıklamada “Üniversitemizi dereceler üzerinden pazarlamaya çalışan İTÜ yönetimini, İTÜ öğrencisinin tamamının barınma krizini çözmeye davet ediyoruz” denildi. 

İTÜ’lü Öğrenciler bugün saat 20.00’da barınma probleminin çözümünü konuşmak için forumda buluşacaklar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish