FAWxeUhXMAEkbI7

Barınamıyoruz Diyen Öğrencilere İzmir ve İstanbul’da Gözaltı

Üniversite öğrencilerinin, yaşadıkları barınma problemine dikkat çekmek için “Barınamıyoruz!” diyerek başlattıkları eylemler pek çok kentte devam ediyor. Eylemlerin 8. gününde, dün akşam (27 Eylül), İstanbul (Moda) ve İzmir’deki eylemlere polis müdahalesi gerçekleşti. Polis, toplamda 80’i aşkın öğrenciyi darp ederek gözaltına aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleştirdiği konuşmasında, barınma problemlerinin giderilmesi için eylem yapan öğrencileri “…bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre sözde öğrenci. Bunlar aynen Gezi Parkı olayı neyse başkasını sergiliyor.” diyerek hedef göstermişti. Cumhurbaşkanın konuşmasının ardından İstanbul ve İzmir’deki eylemlere eş zamanlı olarak müdahale edildi.

Sosyal medya üzerinden Yurtsuzlar‘ın yaptığı paylaşımlara göre; polis, İstanbul Moda’daki nöbette yaklaşık 50 ve İzmir Hasanağa Parkındaki nöbette ise 30 öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltı sırasında ve gözaltı aracında polisin öğrencilere yönelik sert muamelesi ve işkencesi sosyal medyadan paylaşıldı. İzmir’de polis şiddeti hastaneye götürülme sırasında da devam etti. Öğrencilere yapılan müdahale ve işkence sosyal medyada #yurtsuzlargözaltinda diyerek protesto edildi.

İzmir’de diğer bir gözaltı da Karşıyaka Muammer Aksoy Parkındaki Barınamıyoruz Hareketi’nin nöbetine gerçekleşti. Nöbetteki 8 öğrenci gözaltına alındı. Öğrenciler, gözaltına alınmadan önce polisle aralarında geçen konuşmada, Valiliğin yurtlarının yetersiz olduğu, yapılması gerekenin gerçekliği kabul edip buna bir çözüm üretmek olduğu, çözümün nezarethaneler olmadığı ifade ettiler.

Arkadaşlarının gözaltına alınmasının ardından Barınamıyoruz Hareketi’nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada; bir barınma problemi olduğunu, bu problemi banklarda yatmak zorunda olanların yaratmadığını ve arkadaşları serbest bırakılana kadar, artık onlar için de nöbet tutacaklarını ifade edildi.

Gözaltına alınan tüm öğrenciler kontrollerinin ardından sabah serbest bırakıldı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish