WhatsApp Image 2022-08-08 at 12.31.12 (3)

Staj Programımızın İlk Dönemi Tamamlandı

Sivil alanın desteklenmesi, öğrenci hakları, kampüste ifade ve toplanma özgürlüğü alanlarında çalışmalar yürüten Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Freedom House iş birliği ile genç öğrenci aktivistlerin yurt dışındaki sivil toplumla buluştuğu staj programının ilk dönemi tamamlandı. Üç öğrencinin katıldığı programda öğrenciler, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının ev sahipliğinde hak odaklı çalışmalarda yer aldılar.

Bilkent Üniversitesi öğrencisi Ekin, Temmuz ayında Civil Right Defenders Belgrad ofisi tarafından ağırlandı; #EuroPride ve Belgrad Pride için Pride İnfo Center’daki çalışmalarda yer aldı. Ekin, EuroPride için düzenlenen ilk buluşma etkinliğinde yer aldı ve etkinliğin TikTok paylaşımlarını yaptı. Ayrıca günlük işlerinin dışında iki etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Ekin ile stajın nasıl geçtiğini, neler yaptıklarını ve izlenimlerini konuştuğumuz röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Çalışmalarını European Association of Lawyers for Democracy & World Human Rights (ELDH) ile çevrimiçi bir şekilde gerçekleştiren hukuk öğrencisi Rukan disiplin soruşturmalarını değerlendirdiği bir makale ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını ele aldığı bir rapor yazdı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını ele aldığı makale için LGBTİ+ ve kadın çalışmaları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarından kişilerle röportajlar yaptı. Bizim de çalışma alnımız olan disiplin soruşturmalarına dair makalesinde ise sahadaki gözlemlerini ve elde ettiği verileri aktardı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-6-1024x576.png

Yine ELDH süpervizyonunda İtalya Napoli’de ExOPG “Je So’ Pazzo” toplum merkezindeki çalışmalara katılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Sevgi, Boğaziçi Direnişi davaları ve toplum merkezi hakkında olmak üzere iki ayrı rapor hazırladı. Sevgi staj deneyimine dair şunları söyledi:

“Napoli’deki stajım sırasında, aktivistler tarafından yönetilen ExOPG “Je So’ Pazzo” topluluk merkezinde göçmenler için yasal yardım masasının faaliyetlerini gözlemleme ve oradaki aktivistlerle iletişim kurma şansım oldu. Ayrıca stajım sırasında yeni bir Boğaziçi mezunu olarak Boğaziçi Direnişi’ne karşı açılan davaları, devletin ve üniversitenin tepkilerini derlediğim bir rapor hazırladım. Aynı zamanda bu raporun büyük önem verdiğim ve parçası olduğum Boğaziçi Direnişi’ndeki hukuksuzluklara da kaynak olmasını temenni ediyorum.”

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-4-1024x684.png
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish