beslenmehakkitwitter (1)

Öğrencilerin Ucuz ve Sağlıklı Beslenme Hakkı Vardır! #HakkınVar

2021-2022 eğitim-öğretim yılı kimi fakültelerde/bölümlerde tamamen çevrimiçi şekilde devam ediyor olsa da öğrenciler kampüse ve yurtlara geri döndü. Dönmeleriyle beraber yurt ve yemekhane problemleri peşi sıra öğrencilerin karşısına çıkmaya başladı. Bu videoda öğrencilerin temel haklarından biri olan ucuz ve sağlıklı beslenme hakkına vurgu yaparak onların bu hakkın ihlaline karşı sürdürdüğü kazanımla sonuçlanan İstanbul Üniversitesindeki mücadelesine değineceğiz. 

Bugün neler oluyor?

ODTÜ Yemekhanesinden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesindeki kantine, İzmir KYK Yurdu yemekhanesinden Gaziantep Üniversitesi Ümmü Gülsüm Kadın Öğrenci Yurdu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yemekhanelerine kadar birçok kurumda öğrencilerin beslenme haklarına dair ihlaller ortaya çıktı. Kasım ayında Tekirdağ’da bulunan Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin yemekhane sırasındaki oluşan kuyruklara ve yemeklerin öğrencilere yetmemesine dikkat çekerek farklı beslenme alışkanlıkları olan öğrencilerin de gözetilmesi gerektiğine dair yemekhane önünde eylem gerçekleştirdi. Ekim ayında, Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde ise yüz yüze ders oranları az olduğu için yemekhane hizmeti verilmediği için öğrenciler sosyal medyada beslenme hakları için eylem yaptılar. 

Öğrenciler yemekhane zamlarına, artan kantin fiyatlarına, besin zehirlenmelerine, hijyen koşullarının yetersizliğine dikkat çekerek yurtlarından, kampüslerden ve sosyal medyadan seslerini yükseltiyorlar. Öğrencilerin talepleri arasında; zamların geri alınması, hijyen koşullarının artırılması, kalabalık sıraların oluşmasının kapasite artırılarak engellenmesi, vejeteryan ve vegan yemek seçeneklerin sunulması ve yemekhane hizmetinin verilmesi gibi temel talepler yer alıyor. 

Öğrenciler Haklarından da Taleplerinden de Vazgeçmiyor!

Covid-19 salgını öncesince, 2019’un son haftasında İstanbul Üniversitesinde başlayan ve birçok üniversiteye yayılan yemekhane eylemleri, dönemin en ses getiren ve kampüsler arası dayanışmayı da artıran kampüs eylemleriydi. İstanbul Üniversitesi Yönetiminin sabah kahvaltısını kaldırması ve indirimli öğün hakkını teke düşürmesi sonucu yemekhane eylemleri başladı. 3,5 liradan 18 liraya çıkarılmaya çalışılan ikinci öğün fiyatına da karşı öğrencilerin hızlıca örgütlenerek barınma haklarına karşı ses çıkardığı eylemlerde öğrenciler, “Yemek haktır, satılamaz!” dedi. Akabinde, öğrencilerin protestolarındaki kararlılığı ve dayanışması sonucunda üniversite yönetimi kararından vazgeçti. 

Biz de,  bu videoda İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin kazanımını hatırlatarak “Öğrencilerin ucuz ve sağlıklı beslenme hakkı vardır!” diyoruz. 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish