ist_beyazit_yok_eylemi_7kasim2021

Öğrenciler Eylemlerle YÖK’ün 40. Kuruluş Yılını Protesto Ettiler

12 Eylül sonrası kurulan Yükseköğretim Kurumunun (YÖK) kuruluşunun 40. yılında öğrenciler, YÖK’ü protesto etmek için farklı yerlerde eylem düzenlediler.

6 Kasım’da İstanbul’da Çağlayan Adliyesi ve Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü önleri dahil beş farklı noktada dövizlerle oturma eylemi gerçekleştiren Gençlik Komiteleri üyesi 18 öğrenci gözaltına alındı. İfadelerinin ardından öğrenciler serbest bırakıldı.

İzmir’de de gençlik örgütleri demokratik üniversite talepleriyle YÖK’ü protesto etmek için eylem gerçekleştirdiler. Eylemde öğrenciler sık sık “YÖK, polis, medya Bu abluka dağıtılacak!” sloganı attılar.

Ankara’da gençlik örgütlerinin Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde bugün gerçekleştirecekleri protestoya polis saldırısı gerçekleşti. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

İstanbul’da gençlik örgütleri ve üniversite dayanışmaları, bugün saat 15.00’a İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana Kapı önüne; YÖK’ün kuruluşunun 40. yılını protesto etmek için toplanma çağrısında bulundu. Kampüs kapısı önünde bir araya gelen öğrenciler “Özgürlüğümüz ve Geleceğimiz için Mücadeleye” ve “Direnişi büyüteceğiz Üniversiteleri özgürleştireceğiz YÖK’ü tarihin çöplüğüne göndereceğiz!” pankartlarını açtılar. Öğrencilerin toplandığı esnada etrafta polis ablukası vardı. Basın açıklamasında öğrenciler, üniversitelerdeki baskının sürdüğüne dikkat çekti ve mücadele çağrısı yaptılar.

Üniversiteli öğrenciler, YÖK’ün 40. yıl dönümünde de “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!” diyerek alanlardan sesleniyor, taleplerini ve itirazlarını söylemeyi sürdürüyorlar.

*Görsel buradan alınmıştır.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish