sivil-alan-3-yaşındatwitter

Sivil Alan Araştırmaları Derneği 3 Yaşında!

Kasım 2018’de; birkaç hak savunucusu olarak Sivil Alan Araştırmaları Derneğini (CSSA) kurduk. Amacımız ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin savunuculuğunu yapmakla birlikte, hak savunucularının desteklenmesi ve hak ihlallerini görünür kılacak mekanizmaların yaratılmasına katkı sağlamaktı. İki seneyi aşkın süredir üniversiteli öğrencilerin kampüslerde verdiği hak mücadelesine destek olarak, yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılarak ve gerek hukuki destek sağlayarak gerek öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda güçlendirme faaliyetleri organize ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün CSSA 3 yaşında ve hak savunuculuğu yapan, bizlere umut olan birçok gençle yan yana durmuş olmanın heyecanı içinde! 

Bu 3 yıl içinde neler olduğuna sizlerle beraber kısaca bakmak istedik:

“Türkiye’de Öğrenci Mücadelesi: Dayanışma Güçlendirir!” Belgeseli

Bu belgeseli, Türkiye’deki öğrenci dayanışmasının ve aktivizminin kazanımlarını hatırlatmak için hazırladık. Kampüslerde giderek artan baskılara, cinsel taciz ve saldırılara karşı sessiz kalan yönetimlere, yurt ve yemekhanelere yapılan yüksek zamlara ve kulüp faaliyetlerin engellenmesine karşı bir araya gelen öğrencilerin dayanışmasını öğrencilerden dinledik.

Brüksel ve Strasbourg’da Öğrenci Aktivistlerle Çalışma Gezisi

Genç aktivistler Avrupa’nın önde gelen hak savunucuları ve uluslararası STÖ’lerin temsilcileriyle buluşacak. Tabandan örgütlenmelerin sürdürülebilirliğini arttırmayı, uluslararası dayanışma ve deneyim aktarımına ön ayak olmayı hedefleyen beş günlük gezinin Kasım ayının son iki haftası içinde düzenlenmesi planlanmaktadır.

#HakkınVar Video Kampanyası

Üniversitelerde öğrencilerin elde ettiği kazanımları ön plana çıkarmayı amaçladığımız #HakkınVar isimli video kampanyayı sürdürüyoruz. 

“Haberlerdeki Üniversite” Raporları

Gazeteci Beyza Kural’ın kaleme aldığı, Burak Özçetin’in danışmanlığını yaptığı Haberlerdeki Üniversite Raporlarında öğrenci aktivizmine dair hükümet yanlısı medyada yapılan haberleri tarıyor ve analizini yapıyoruz.

Öğrenci Haberleri Bülteni #KampüsteNeOluyor 

2 ayda bir hazırladığımız #KampüsteNeOluyor Öğrenci Haberleri Bülteninde, son iki ayda yaşanan öğrenci haberlerini derliyor ve öğrencilerin yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılmaya ve kazanımlarını ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. 

Boğaziçi Direnişi Kronolojisi 

2 Ocak’ta Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanmasından beri devam eden Boğaziçi Direnişinin hafızasına katkıda bulunmak için Boğaziçi Direnişi Kronolojisi hazırladık. Kronoloji düzenli aralıklarla güncellenmektedir ve herkesin katkısına açıktır.

Hapisteki Öğrencilerle Dayanışma

Öğrenimlerine devam etmeye çalışan hapisteki öğrencilerle dayanışmanın çeşitli yollarına yer verdiğimiz video kampanya düzenledik. Hapisteki öğrencilerin yaşadıkları ihlalleri göz önünde tutmayıve onların hak savunuculuğunu yapmaya devam ediyoruz. 

Kampüste İfade Özgürlüğü Çalışması

Türkiye’deki üniversitelerde öğrenci aktivizmini güçlendirmek ve sürdürülebilirliğine katkı sunmak adına “Kampüste İfade Özgürlüğü” adında bir çalışma yürüttük. Sonucunda da araştırmanın sonuçlarına dayanan “Sivil Alan Olarak Kampüsler: Türkiye’deki Üniversitelerde 3 Temel Hak ve Özgürlük – 2021” isimli bir rapor yayınladık.

Atölyeler

Öğrenci aktivizmi ve kampüste ifade özgürlüğünün geliştirilmesi kapsamında, Kampüste Yurttaş Gazeteciliği ve Uluslararası Koruma Mekanizmaları atölyeleri düzenledik. Muhabir Beyza Kural ve avukat Baran Kaya‘nın kolaylaştırıcılığını yaptığı atölyelere 21 ayrı şehirden 31 farklı üniversiteden 138 öğrenci katıldı.

Atölyeler sonucunda 2 ayrı video üretimi gerçekleştirdik ve öğrenciler için broşürler hazırladık: 

Hak Savunmak Suç Değildir Video Kampanyası

Sivil alanı genişletmek ve tüm hak savunucuları ile dayanışma içinde olmak görevimizdir diyerek sivil toplumun tüm müttefiklerini, insan hakları savunucularına yönelik karalamalara karşı durmaya davet ettiğimiz bir video kampanya ürettik. 

Alan(A)çık 

Şiddetsiz Eğitim ve Araştırma Derneği ile işbirliği içinde bir dizi atölye çalışması düzenledik. küçülen alanımızın verdiği rahatsızlığı sanat yoluyla ifade etmek ve bir araya geldiğimiz alanların sınırlarını genişletmek amacıyla hareket ettik. 

Yürüttüğümüz Etkinlikler

  • Dava Takibi
    Öğrenci davalarının takibini yaparak özellikle kampüslerde hak savunuculuğu yaparken hak gaspına uğramış, hukuki yaptırımla karşılaşmış öğrencilerin davalarını takip ediyor ve verdikleri mücadeleyi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.
  • Hukuki Destek
    Kampüslerde öğrencilerin ifade özgürlüğü kapsamında; toplanma, örgütlenme ve görüş beyan etmeleri dahilinde karşılaştıkları disiplin soruşturmaları, bursların kesimi gibi yollarla öğrencilerin hak mücadelesinin sindirilmeye çalışılmasına karşı hukuki destek veriyoruz.
  • Öğrenci Gündemi Takibi
    Öğrenci gündem takibi ve haberlerini yaygınlaştırma yaparak medyada yeterince yer bulamayan öğrenci mücadelelerini ve kazanımlarını duyurma, kampüslerin sesini yayma gayesi taşıdık.

Biz bu 3 yıllık süre zarfında bizimle olan, yollarımızın kesiştiği, desteğini esirgemeyen, bize inanan ve yaptığımız işi sürdürmek için bize güç veren öncelikle tüm üniversiteli gençlere ve sonra da bütün dostlarımıza teşekkür ederiz. Dayanışmayla ve nice senelere!

Bizi Twitter, Instagram, Facebook ve Youtube sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish