1DSC_0039_(2)

Öğrenciler Ucuz ve Nitelikli Yemekhane Talep Ediyorlar

Üniversitelerde öğrenciler beslenme ve barınma haklarına dair sorunlar yaşamaya devam ediyorlar. Pandeminin ardından hibrit ya da yüz yüze eğitime geçen üniversitelerdeki öğrenciler artan yurt fiyatlarına karşı seslerini duyurmaya çalışırken bir taraftan da üniversite ve yurt yemekhanelerindeki sağlıksız ve niteliksiz yemeklere yapılan zamlarla karşı ses çıkarıyorlar.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri; yurt ve yemekhane ücretlerine yapılan zamlara karşı dün akşam bir eylem gerçekleştirdiler. Kalabalık yemekhane kuyrukları ve yetersiz öğünler öğrencilerin bir süredir şikayet ettiği bir durumdu. Öğrenciler pandemi koşulları gözetilerek hijyen standartlarının arttırılmasını istiyorlardı. Niteliksiz beslenmeye karşın yemekhane ücretlerinin yükselmesi ve yönetimin öğrencilerin taleplerine kulak vermemesi neticesinde öğrenciler dün akşam saatlerinde toplanarak taleplerini haykırmak için rektörlüğe yürüyüş gerçekleştirdiler. Eyleme katılan kadın öğrenciler yurda alınmamakla ve tutanak tutulmakla tehdit edilirken kadın öğrenci yurdundan çıkıp eyleme katılmak isteyen öğrencilerin de yurt bahçesinden çıkışlarına izin verilmedi. Buna rağmen kadın öğrenciler prostestonun hak olduğunu hatırlatarak yurt bahçesinden direnişe geçtiler. Öğrenciler eylem boyunca “Yönetim İstifa” “Rektör Uyuma, Öğrenciler Dışarda” sloganları attılar.

Öğrencilerin beslenme haklarının karşılanmasına dair sorunlar yaşadığı diğer üniversiteler de Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi.

Dokuz Eylül Üniversitesi yemekhanesinde 7,5 TL karşılığında verilen az ve besin değeri düşük yemeğin görseli paylaşıldı.

Ege Üniversitesinde ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. sınıf öğrencilerine yüz yüze ders oranlarının az olduğu gerekçesiyle yemekhane hakkı tanınmıyor. Öğrenciler beslenme haklarının gasp edilmesine tepki gösteriyorlar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish