boğaziçidirenişi-twitter-750×500

DW’den Berke Gök ve Perit Özen Özel Haberi

Boğaziçi Üniversitesi’de 2021 yılı Ocak ayında Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan eylemler, Bulu’nun görevden alınıp yerine Naci İnci’nin atanmasıyla devam ediyor.

Boğaziçi Direnişi protestoları sürerken iki öğrenci Berke Gök ve Perit Özen, 4 Ekim’de gerçekleştirilen protestolar gerekçe gösterilerek kayyum rektör Naci İnci’nin ihbarı üzerine tutuklandılar. Bir ayı aşkın süredir Metris Cezaevinde tek kişilik hücrelerde kalan öğrencilerin tutukluluk süreçleri ve hapishane koşulları hakkında Deutsche Welle (DW) bir haber hazırladı. 

Hazırlanan haberde öğrencilerin, avukat Burçin Şahan’ın ve aynı zamanda derneğimizin avukatı Baran Kaya’nın da görüşleri alındı. Avukat Şahan, iddianamenin henüz hazırlanmamış olması sebebiyle ne kadar tutuklu kalacakları belirsiz olan öğrencilerin, hem tutukluluklarına hem de kaldıkları koşullara defalarca itiraz ettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını söylüyor.

Öğrenciler; kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yapma kanuna muhalefet ve kamu malına zarar verme suçlamalarıyla tutuklandılar. Avukatlar ise bu tutuklamaların ve suçlamaların tutarsız olduğunu ve hukuka uygun olmadığını belirtiyorlar. Avukat Baran Kaya, özel güvenliklere karşı direnme suçu işlenebilmesi için özel güvenliklerin gösteri ve toplantılara müdahale etme yetkisinin ve görev tanımının olması gerektiğinin ancak hiçbir kanunda böyle bir görev tanımının olmaması sebebiyle bu suçun oluşamayacağını ifade ediyor. Avukat Şahan ise, tüm delillerin toplandığı ve delil karartma durumunun olmayacağı, öğrencilerin eğitim hayatlarını düzenli bir şekilde sürdürdükleri ve bu sebeple kaçma, saklanma şüphelerinin de olmadığı bu süreçte tutuklanmalarının insan haklarına ve anayasaya aykırı olarak değerlendiriyor. Şahan, ayrıca öğrencilerin cezaevinde kalmalarının eğitim ve sağlık haklarından mahrum kalmalarına yol açtığını aktarıyor.

Hukuka aykırı olan bu tutuklamayı “ibret tutuklaması” olarak değerlen Kaya: “Bunun protesto hakkını kullanmak isteyen diğer kişilerin ibret alması gereken bir vaka olarak politik bir tutuklama  olarak ortaya konulmuş görünüyor” dedi. 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish