haber – website

Van’da İlk LGBTİ+ Onur Pikniği: “Yalnız ya da yanlış değiliz!” sloganı ile coşkuyla kutlandı

Efrayim

Van şehri, LGBTİ+ların haklarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla geçtiğimiz günlerde ilk kez bir LGBTİ+ Onur Pikniğine ev sahipliği yaptı. Piknik, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kampüs sahilinde gerçekleşti ve renkli görüntülere sahne oldu.

LGBTİ+ların, sivil toplum aktivistlerinin ve diğer LGBTİ+ hakları destekçilerinin katılımıyla çeşitli oyunlar oynandı ve yoldaşlık/paydaşlık duygularıyla dolu bir gün geçirildi. Etkinlik hakkında konuşan bir aktivist şöyle dedi:

Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak güvenli bir alan inşa edebilmemiz bizim için çok kıymetliydi. Daha önceki atölyelerde olduğu gibi Onur Ayında da böyle bir piknik yapabilmemiz bizlere güç kattı. Bu etkinlikle varlığımızı görünür kılarak haklarımız için mücadelemizi sürdürdüğümüzü haykırmış olduk. Yalnız değiliz!

Pikniğe katılanlardan birçoğu, LGBTİ+ haklarının önemine vurgu yaparak Van gibi muhafazakar bir şehirde böylesi bir etkinliğin düzenlenmesinin cesaret verici olduğunu belirtti. Genç bir katılımcının yorumu, mesela, şöyle oldu:

Bugün burada olmak, kim olduğumu gururla gösterebilmek benim için çok değerli. Böyle bir etkinliğe ilk defa katılmak benim için çok büyük bir cesaret. Doğu’da Onur Ayını kutlayabileceğimi düşünemezdim. Ama oradaydım.

Etkinliğin sonrasında Eşitlik Van ve Keskesor Van oluşumları sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar ile LGBTİ+ haklarının savunulması, Van’da LGBTİ+lar için güvenli alanın ve toplumsal kabulün artırılması gerektiği vurguladı. Organizatörler, gelecek yıllarda etkinliği daha da büyütmeyi ve katılımcı sayısını artırmayı hedeflediklerini belirttiler.

Van’da düzenlenen bu etkinlik, LGBTİ+ bireylerin hak mücadelesinde bir adım daha atılmasına vesile olurken toplumsal farkındalığın artırılmasına da katkı sağladı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish