haber – website

3. Ege Onur Pikniği Gerçekleşti

Bulut S.

İki senedir olduğu gibi bu sene de Ege Üniversitesindeki lubunyalar Onur Pikniği’nde buluştu. Öğrenciler, “Bugün lubunyanın öğle yemeği birbirlerinden!” diyerek vegan yemeklerini getirdiler. Oyunlar oynandı, gullümler yapıldı, danslar edildi ve karınlar doydu. Yine, “Elbet birisi içecek getirir!” diyerek içecek getirmeyen lubunyalar piknikte içeceği kampüs içinden aldı. Üstelik en büyük sorun da bu oldu. Geçen seneden yoğun bir baskı, hedef gösterme ve müdahaleye maruz kalan öğrenciler bu sene bir sorun yaşamadılar. Pikniklerini şanlattılar.

Ayrıca, Ege Üniversitesinde yıllar önce yapılan Onur Koşusu’na ithafen, Ege Onur Pikniği 1. Koşusu yapıldı. Öneriyi veren kişinin fikri çok sevilince “Niye yapmıyoruz o zaman?” diyerek piknikten sonra koşu yapıldı. Kazanan kampüsünde koşusunu yapan lgbtiq+lar olurken kaybeden fobikler oldu.

Bu sene üniversitedeki ilk senesi olan Güneş, ilk onur pikniği düşüncelerini anlatıyor:

Bu yıl Ege’de ilk yılımdı ve kendimi Ege’de bir lubunya olarak yalnız hissederken 3. Ege Onur Pikniği’ne katıldım. Herkesin kendi gibi olabildiği özgür ve sıcak bir ortamdı. Bu sene benim ilk yılım olsa da çok güzel yaşattığımızı düşünüyorum ve bizden sonra gelecek lubunyalara da çok hoş bir gelenek bıraktığımızı biliyorum.

Diğer bir kişi ise piknikten şu sekilde bahsediyor:

3. Ege Onur Pikniği oldukça güzel ve tatlı geçti. Kimsenin yargılanmadığı herkesin benliğini yaşayabildiği güvenli bir alandı. Güzelce vakit geçirip yemeklerimizi yiyip sohbet ettiğimiz kaynaştığımız bir piknik oldu. Her ne kadar geçen sene fobikler önümüze engel koymaya çalışmış olsa da yılmayıp pikniğimizi çok güzel bir şekilde yapmıştık ve bu sene yine yaptık. Her sene ne olursa olsun bu geleneği sürdürmemiz beni çok mutlu ediyor. Bu pikniğin lubunyalar için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ben ikinci kez katıldım ve sonraki senelerde yine bulunmak istiyorum.

Pikniğe ilk defa katılan Pan’ın yorumu ise şöyle:

3. Ege Onur Pikniği inanılmaz eğlenceliydi alandaki insanların tatlılığı ve verdikleri güven paha biçilemezdi. Oyunlar oynadık, yemekler yedik. Akış inanılmaz zevkliydi her renkten birey vardı ve günüme renk kattılar. Piknikle ilgili tek sıkıntım yılda bir kere yapıyor olmamız. Hahahah!

3 senedir onur pikniğe katılan Çınar’ın yorumu ise şu şekilde:

Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Ege Onur Pikniği çok güzeldi. Vegan yiyeceklerimiz, topumuz, bayraklarımız ve neşemizle onur ayını kutladık. Her yıl lubunyanın neşesiyle, çabasıyla şanlanan Ege Onur Pikniği’ni bu yıl da şanlattık. Herkesin eline, eğlencesine, neşesine sağlık, bayılıyorum bize.

GEÇTİĞİMİZ SENELERDE NE OLMUŞTU?

2023 EGE ONUR PİKNİĞİ

Pikniğe birkaç gün kalmışken, TGB, TÜGVA, Yeniden Refah Partisi, Büyük Aile Platformu gibi oluşumlar sosyal medya üzerinden Onur Pikniği’ni hedef göstermeye başladılar. Piknikten bir gün önce Ege Üniversitesi önünde basın açıklaması yaptılar ve bu açıklama bazı televizyon kanallarında haberlere çıktı. Önceki sene pikniğe katılan kişilerin toplu fotoğrafı Akit gibi gazetelerde kullanıldı ve hedef göstermeler bu şekilde de devam etti. Bu olaylar üzerine Ege Onur Pikniği, kendilerine yöneltilen bu hedef göstermelere karşı okulun tüm bileşenlerini sorumluluk almaya davet etti ve bu üniversitenin öğrencileri olarak kendilerini korumaları gerektiğini hatırlattı. Ancak üniversite yönetimi konu ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı ve piknik günü okulun içine polisler ve gözaltı araçlarını getirdi. Tüm yaşananlardan sonra Ege Onur Pikniği, “Kampüsteki pikniğimizi şimdilik erteliyoruz!” diyerek, İzmir Barosu Özgür Kürsüde basın açıklamasını okumak üzerine harekete geçti ve tüm dostlarını da buraya davet etti. Polisler, polis ablukası içerisinde, bayrak açılmayarak ve tek kişinin basın metnini okuyacağı şekilde bunu yapmalarını isterken, öğrenciler bunu kabul etmediler ve polis tarafından şiddete ve biber gazına maruz kaldılar. Avukatlar ise buranın baro olduğunu, polislerin baro sınırları içerisinde müdahale ve biber gazı hakkı olmadığını, yapılan şeylerin hukuka aykırı olduğunu anlatmaya çalışsa da avukatlar da şiddete ve biber gazına maruz kaldılar. Polisler öğrencileri ve destekçilerini biber gazı ile baronun içine doğru sıkıştırdı ve kişiler camdan atlayarak baroya girmek zorunda kaldılar. Bir avukatın kolu sargıya alındı, bir kişinin başına telsiz ile vuruldu ve birçok kişi şiddete maruz kaldı. 150 yıllık baro tarihinde ilk defa yaşanan bu olay sonrasında öğrenciler baronun içerisinde biber gazından etkilenen kişiler ile ilgilendiler. Sonrasında slogan atılmamak şartıyla bayraklar açılarak baro önünde basın açıklamasını okudular. Devamında polislerin dağılması için saatlerce baro içinde kaldılar ve piknik için getirdikleri yemekleri burada yediler.

2022 EGE ONUR PİKNİĞİ

2022 senesinde Birinci Ege Onur Pikniği yüksek bir katılım ile edebiyat fakültesi çimlerinde gerçekleşti. Öğrenciler çevrelerinde onlarca gökkuşağı bayrağı serdi ve oyunlar oynayıp, şarkılar söyleyip, halaylar çektiler. Güvenlikler önce bayrakları ağaca asmaya izin vermedi, sonrasında ise “Halay istemiyoruz!” diyerek müdahale etmeye çalıştı. Ancak halay çekildi. Birkaç halledilen güvenlik müdahalesi ve pikniğin sonuna kadar çevrede durup öğrencileri videoya alan onlarca güvenlik dışında piknik sorunsuz gerçekleşti.

2 senedir pikniğe katılan Mo’nun düşünceleri şu şekilde:

Açılan bir bayrak, söylenilen bir söz, atılan bir slogan, uzatılan bir el, yapılan bir hareket tanımadığın bir lubunyaya bile umut olabiliyor. Bunu biliyorum çünkü bir zamanlar düştüğümde, umutsuzluk içimi sarmaya başladığında; bana umut olan, direnme azmini veren şey alanlarda mücadele eden ve yalnız olmadığımı gösteren aktivistlerdi.

Bugün kampüste sürdürdüğümüz lubunya dayanışmasının ve mücadelesinin de başka lubunyalara ulaşmasını, yalnız olmadıklarını hissettirmesini, umut olmasını istiyorum.

Üçüncü Ege Onur Pikniği artan nefrete, baskılara, engellemelere inat lubunyaların birliğiyle ve dayanışmasıyla kampüste yaşatıldı. Birlikteliğimizle, bayraklarımızla, oyunlarımızla, danslarımızla, sömürüsüz soframızla oradaydık.

Umuyorum ki bu piknik gelenekselleşerek Ege Üniversitesindeki lubunya dayanışmasının ve mücadelesinin önemli bir parçası olarak kalacak. Biz buradayız, lubunyalar burada. Kampüsler bizimdir ve bizim kalacak!..

YAŞASIN LUBUNYA MÜCADELESİ!..

3 senedir Ege onur pikniğine katılan bir diğer kişinin düşünceleri ise şu şekilde:

Bizler toplumun her kesiminde olduğumuz gibi, bu üniversite de varız, var olmaya devam edeceğiz. Tüm lubunyalar için, tüm öğrenciler için güvenli bir ortam olması gereken kampüsümüzün bu şekilde olmadığını biliyor ve deneyimliyoruz. Geçtiğimiz sene onur pikniğinde de gördük ki bizlere güvenli bir kampüs sağlamayı bırakın, bir piknik bile çok görülüyor. Biz bu düzeni kabul etmiyoruz. En temelde birbirimiz için birbirimizle bu ortamı yaratıyoruz.

Son iki onur pikniği beni tamamen şaşırttı. İlk onur pikniğinde hem baya kalabalık hem de coşkulu bir şekilde pikniğimizi yapmıştık. Güvenliklerle bazı problemler yaşasak da herkesin keyif aldığı güzel bir piknik olmuştu. İkinci Onur Pikniğinin de aynı şekilde geçeceğini düşünüyordum. Ancak birkaç gün öncesinden itibaren büyük bir şekilde hedef gösterilmemiz, piknik günü okula polisler ve gözaltı araçlarının gelmesi ile beraber güvenliğin bizi korumayacağı söylemi zaten beni şaşırtıyorken üstüne İzmir Barosunda biber gazı yemek şaşkınlığın tuzu biberi olmuştu. Bu sefer de Üçüncü Onur Pikniği için gerilirken aşırı rahat ve eğlenceli geçti. Katılan herkesle iletişim kurmak, oyunlar oynamak ve danslar etmek, koşmak çok güzeldi. Bu geleneğin başından beri burada olmak ve farklı insanlarla iletişim kurup bu geleneği devam ettirmek ve miras bırakacak olmak da beni çok mutlu ediyor.

Ege Üniversitesi lubunyaları, kampüslerini ve pikniklerini bırakmıyor. Kampüste görünürlüklerini ve dayanışmalarını gösteriyor, “Biz buradayız!” diyorlar. Birbirleri için güvenli ve eğlenceli bir alan yaratarak dayanışmalarını büyütüyorlar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish