haber – website (7)

#İÜMüzeDeğilOkul

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü kampüsün halka açıldığını duyurmuştu. Öğrenciler yeni düzenlemeye daha açıklamanın ilk anlarından itibaren tepki göstermişti. O günden bugüne düzenlemeden geri dönülmedi ama daha ilk günlerden itibaren açılan kampüslerden garip görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Mesela dersliklere elinde kamera ziyaretçiler/turistler girdi. İdare birtakım tedbirler alacağını ve yeni düzenlemelere gideceğini söylese de öğrenciler durumdan hiç memnun değil.

Yıllardır İstanbul Üniversitesi öğrencileri bağlı oldukları fakültenin bulunduğu kampüs dışında üniversitenin diğer kampüslerine giremiyor. Yapılan bu halka açma düzenlemesi de dolayısıyla ikircikli ve art niyetli bulunuyor. Tepkiler sürüyor. Öğrenciler sosyal medyadan #İÜMüzeDeğilOkul hashstag’ini kullanarak yaptıkları paylaşımlarda idareyi bu karardan caymaya çağırıyor.

Bugün ise bu kampanyanın devamı niteliğinde bir eylem çağrısı yapıldı. Yürüyüş yapmak isteyen öğrenciler Beyazıt Kapı önüne geldiklerinde içeri alınmadılar.

https://x.com/HergelePostasi/status/1759904760017092660?s=20

Öğrencilere polis engel olmak istese de başarılı olamadı. Nitekim öğrenciler kapıdan içeri de 3 saat boyunca alınmadı. Bu nedenle kapı önünü şenlik alanına çeviren öğrenciler halaylarla ve sloganlarla eylemliliklerini sürdürdü.

https://x.com/ogrncifaaliyeti/status/1759926958194889019?s=20

Son haberlere göre 3 öğrenci Rektörlükle görüşme yapmak üzere içeri alındı. Öğrencilerin bekleyişi sürüyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish