haber – website (1)

9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü Davasının Ara Duruşması Görüldü

20 Mayıs 2022’de öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde düzenlemek istediği 9. Onur Yürüyüşü’ne polis saldırmış ve öğrencileri darp ederek gözaltına almıştı. 70 kişi, “polise mukavemet” ve “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten”, ikisi ise ayrıca “görevi yaptırmamak için direnme” suçlaması ile yargılanıyor. Yargılananlar arasında bir akademisyen de bulunuyor.

Davanın ilk duruşması 29-30 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde, ikinci duruşma 2 Kasım’da görüldü. Bugün ise Çağlayan Adliyesinde üçüncü duruşma görüldü. 58. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açılan dava, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle daha büyük bir salon olan olan 31. Ağır Ceza Mahkemesinde taşındı. Duruşma, önceki seferlerde ifadesi alınamayan bir öğrencinin savunması ile başladı.

Öğrenci savunmasında yürüyüşün düzenlendiği gün yaşanan hukuksuzluğa, hak ihlallerine ve işkenceye dikkat çekti, asıl yargılanması gerekenlerin polisler olduğunu vurguladı. Aynı gün kampüs içinde yapılan bir başka etkinlik olan Taşoda Müzik Festivali’nde görevli olduğu için alanda bulunduğunu söyleyen öğrenci, envanter taşımak üzere (tam da basın açıklamasının yapıldığı BÜLGBTİA+nın kulüp odasının yanında bulunan) Müzik Kulübü’nün odasına geldiğinde gözaltı çemberinde kaldığını aktardı. Ablukadayken sağlık sorunları baş gösteren arkadaşıyla birlikte “Sağlık sorunu olanlar çıkabilir!” diyen polisin kendilerini yönlendirdiği tarafa gittiklerinde “çıkış”ın aslında gözaltı aracı olduğunu gördüğünü de eklemesinin yanı sıra gözaltı aracında bir polis memurunun kendilerine “Siz teröristsiniz! Ben sizin anne babanın olsam size para yollamam.” dediğini de ekledi.

Öğrencilerin ardından savunma yapan avukatlar ise suç unsurlarının oluşmadığını belirterek öğrencilerin derhal beraatlerine dair taleplerini yenilemelerinin yanı sıra yabancı uyruklu olan yada halihazırda yüksek lisansta için yurt dışında bulunan sanıkların davada varlıkları nedeniyle kararın sürekli ötlendiğini hatırlattılar.

Geçen duruşmada yürüyüş gününe dair kamera kayıtlarının Boğaziçi Üniversitesinden istenmesine rağmen cevap alınamadığı da hakim tarafından aktarıldı.

Dava 5 Nisan 2024 saat 11.00’a ertelendi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish