WhatsApp Image 2024-01-22 at 17.08.09

Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nde Gönüllülük

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak 5 yıldır kampüslerde aktivizm yürüten öğrencilerle dayanışma gösteriyoruz ve bu amaç doğrultusunda atölye, kampanya, izleme ve raporlama çalışmaları yapıyor, öğrencilere hukuki destek sağlıyor ve kampüslerden haberleri takip ediyoruz. Yaklaşık bir yıldır çalışmalarımızda  iki gönüllümüz de yer alıyor. Gönüllülüğün sivil alanın genişlemesi için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz ve bu bağlamda gönüllü yapılan çalışmalarda emek sömürüsünün önlenmesi amacıyla hareket ediyoruz. Güvenli bir alan oluşturarak birlikte öğrenirken, gönüllülerin haftalık çalışma saatlerini titizlikle planlanlıyor, ilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri alanlar yaratırken de emeklerinin her alanda görünür olmasına önem veriyoruz. 

Yeni dönemde ise daha fazla gönüllü ile bu dayanışma ortamını büyütmek ve güçlendirmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde çıkacağımız gönüllü ilanı için şimdiden takipte kalın:)

Öncesinde ise gelin geçen dönem gönüllülerimiz ne demiş birlikte bakalım:

Merhaba ben İlda, bir yıldır Sivil Alan Araştırmaları Derneğinde gönüllüyüm. Peki dernek neler mi yapıyor: kampüste ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı üzerine çalışan bir sivil toplum örgütü olarak öğrenci direnişlerini takip eder ve bu alanda var olan gelişmeleri haberleştirir. Haftada bir gün ofise gidiyorum ve böylece sivil toplum alanında çalışmanın nasıl bir şey olduğunu gözlemleme imkanı bulabiliyorum. Dernek gönüllüsü olmak derneğin düzenlediği geziye ve yurtdışı stajına gitmekte ayrıca avantaj sağlıyor. Ben de  bu sayede derneğin düzenlediği geziye katıldım. Strazburg ve Brüksel’e gidip oradaki sivil toplum örgütlerini tanıma fırsatı buldum.  Dernekte gönüllü olmayı kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü düzenlediği gezi ve stajda öncelik sunmasının yanı sıra öğrenci hareketinde mücadele yürüten başka insanlarla da tanışmama yardımcı oldu. Öğrenci hareketini yakından takip etmek ve bunları haberleştirmek haber yazma becerimi de geliştirdi. Ayrıca dernek gönüllüsü olarak dernekte yürütülen projelerde fikir ve görüşlerimin alınması ve önemsenmesi de buraya dair aidiyetimi artırıyor. 

Selin: Merhaba! Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nin neredeyse bir yıldır gönüllüsüyüm. Bu süre boyunca hem sivil toplum alanında öznesi de olduğum bir konuda deneyim edinme şansı buldum hem de çok güzel bir ekiple çalışma şansı buldum. Gönüllülük her ne kadar zor bir konu olsa da derneğin bu süreci çok iyi yönettiğini düşünüyorum. Gönüllü olarak kendimi hiçbir zaman olumsuz bir hiyerarşik yapının içerisinde hissetmedim. Her şey için teşekkürler!

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish