Ekran Resmi 2024-01-19 17.50.57

Cinayet 17 yaşında: Hrant Dink, neredeyse onun için verilen adalet mücadelesi ile yaşıt olan öğrencilerin de kardeşi

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi’nin eski binasının önünde öldürülmesinin üzerinden tam 17 yıl geçti. Bu geçen 17 yılda, son tetiği çeken Ogün Samast dışında kimse cezalandırılmadığı gibi, daha birkaç ay önce Ogün Samast da tahliye edildi. İsmini değiştirme talebiyle mahkemeye başvurduğu haber yapılan Ogün Samast’ın aksine, Hrant Dink’in adı yıllar boyunca dalga dalga yayıldı ve öldürüldüğünde henüz yeni doğmuş olan çocuklar bugün üniversite öğrencileri olarak Hrant için adalet mücadelesine katılıyor.

Hrant Dink, öldürülmesinin 17. yılında Şişli’de Sebat Apartmanı önünde binler tarafından anıldı. Hrant Dink’in öldürüldüğü bu binanın üzerine “Cinayet 17 yaşında” pankartı asıldı ve Dink’i anmak üzere toplananlar binanın önüne kırmızı karanfiller bıraktı.

Hrant Dink’i hiç unutmuyoruz. Ermeni halkının diline, tarihine, kimliğine, acılarına, anılarına, onuruna sahip çıkmak ve halklar arasında hakiki bir barışın inşa edilebilmesi için bütün hayatını ve nihayetinde gerçekten de hayatını ortaya koyan Hrant Dink’i özlemle anıyoruz. Hrant şimdi; sadece onun için adalet mücadelesi verilen yıllar kadar yaşamış olanların bile kardeşidir. Faşizme inat, kardeşimizsin Hrant!

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish