haber – website

Anadolu Üniversitesinde “Elim Hadise”

m.güneş

Uyarı: Bu haber kimi okuyucuları rahatsız edebilecek bir olaya -bir intihara- dairdir.


Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü yemekhanesinde bir öğrenci hayatına son verdi. Sabah saatlerinde yemekhaneye gelen bir başka öğrenci tarafından olay fark edildi. Yardım çağırmasına rağmen çevreden kimseye ulaşamayan öğrenci, ambulansı aradı. Daha sonra da emniyete gidip ifade verdi.

Öğrenci 21 yaşındaydı ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu kararı aldığı ifade ediliyor. Üniversiteli Dayanışma Ağı’nın yayınladığı tweet’te öğrenci yakınlarının sebep olarak maddi sıkıntıları ve borçları gösterdiği aktarıldı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ise yaptığı açıklamayla öğrencinin bıraktığı notta ekonomik sıkıntılara dair herhangi bir ibare olmadığını, dolayısıyla da geçim derdiyle alınmış bir karar olmadığını söylendi.

Aynı günün sonunda sosyal medyadan açıklama yayınlayan Anadolu üniversitesi olayı “elim bir hadise” olarak niteledi. Açıklama tepki topladı. Geçim derdi nedeniyle hayatına son verdiği söylenen öğrencinin aslında güncel siyasal düzenin gençleri getirdiği noktayı örneklemesi ve buna rağmen alınmayan aksiyonlar eleştirilerin temel gündemi oldu.

Olaya tepki gösterenler arasında İstanbul Üniversitesi Dayanışması da yer aldı:

Dün Anadolu Üniversitesinde okuyan Resul, geçinemediği için intihar etti. Bunun sorumlusu ekonomik krizin yükünü öğrencinin sırtına yükleyenlerdir. Geçim sıkıntısı çekmek değil insanca yaşamak istiyoruz. Sibelin Enesin Hakanın Resulün hesabını soracağız!

@iudayanismasi
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish