Ekran görüntüsü 2023-09-28 105602

#YasağaRağmen

Sivil alanın önemli aktörlerinden olan öğrenciler anti-demokratik uygulamaları ve yasakları son yıllarda en yoğun şekilde deneyimleyen gruplardan oldu. Yine de, tüm bu baskı, sindirme ve zulüm politikaları karşısında üniversite öğrencileri yeni mücadele ve dayanışma yolları inşaa etti. Öğrenciler #YasağaRağmen mücadelelerini en önde sürdürüyor, #YasağaRağmen bulundukları her alanda yine dayanışmayı ilmek ilmek örüyor.

Geçtiğimiz sene Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün açık hava filmleri festivalinde gösterilmek istenilen 3 film, konusunun LGBTİ+lara dair olması gerekçesiyle sansürlendi. Okuldaki 38 öğrenci kulübü bu filmlere uygulanan sansüre karşı ortak karar alarak sansürlenen filmleri göstereceklerini duyurdu. Bunun üzerine kayyum okul yönetimi Sinema Kulübü’nün yönetim kurulunu görevden alarak faaliyetlerini 1 ay süreyle yasakladı. Öğrenciler orantısız güçle karşı karşıya kalmalarına rağmen bir araya gelerek sansürlenen filmi Güney Meydanda izlediler.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nden Gizem bize sansüre karşı verdikleri mücadeleyi ve sansüre rağmen, yasağa rağmen film gösterimlerini nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish