WhatsApp Image 2023-09-26 at 12.22.23

Haberlerdeki Üniversite V: “Makbul” Eylemler

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak 2022 yılı boyunca üniversite öğrencilerinin ve üniversitelerin temsiline dair hükümet yanlısı medyada yer almış haberleri taradığımız ve analizini yaptığımız raporun 5. bölümü “‘Makbul’ Eylemler” başlığıyla yayında.


Raporun önceki bölümlerinde de görülebildiği gibi muhalif öğrenci hareketliliği hükümete yakın medyada ancak kriminalize edilerek, terörle ilişkilendirilerek, hedef gösterilerek yer bulabiliyordu. Lakin, kimi istisnalar olduğunu da gördük. Örneklemimizdeki haberler arasından 29’u birtakım öğrenci eylemlerini doğal, olumlu, makul ve makbul olarak ele alıyordu.


Bu noktada şu sorular üzerine düşünmek elzem bir hale geldi: Hükümet yanlısı basında protestonun makbulu nasıl tanımlanmış? Makullük sınırları nereden çekilmiş?İncelememiz sonucunda gördük ki şu 4 temelde yükselen eylemler makbul sayılıyor: (1) ırkçılık karşıtı eylemler makbuldür. (2) muhalif belediyelere karşı yapılan zam protestoları makbuldür. (3) LGBTİ+lara karşı yapılan eylemler makbuldür. (4) “Dine hakaret” edenlere karşı yapılan eylemler makbuldür.

 

Raporun tamamını okumak için indirebilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish