tempImagekdYXuI

Ankara’da Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayı’nı gerçekleştirdik

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları’nın Diyarbakır ve İzmir’den sonra üçüncü ayağını Ankara’da gerçekleştirdik. 23 Eylül’de Mülkiyeliler Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz çalıştaya öğrenci davaları ile ilgilenen avukatların yanı sıra Ankara’da çalışmalar yürüten dernek ve sivil toplum örgütlerinden de katılım oldu.

Çalıştaya önceki haftalarda olduğu gibi öğrencilere yönelik yürütülen süreçleri irdeleyerek başladık. Bu süreçlerde özellikle ceza davalarında konu edilen suçlamalar hakkında konuştuk. Daha önceki yıllarda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında soruşturmaların yoğunlaştığını ancak yaptırım uygulama eğiliminin görece az olduğunu ancak bugün 2911’e muhalefet suçlamasında yoğunlaşılarak yaptırım uygulama eğiliminin arttığını tespit eden avukatlar oldu. Tebligat usulünden, aileleri aramaya, adli kontrol uygulamalarından tutuklamaya kadar hemen her sürecin öğrencilere yönelik resmi bir cezalandırma olmadan da cezalandırma niteliği taşıyacak şekilde örgütlendiğini konuştuk.

Özellikle büyük kentlerin dışında yaşanan süreçlerde öğrencilerin ve avukatların birbiriyle nasıl ilişkilenebileceğine, hak ihlalinin tespit edilebilmesi için hakların öncelikle bilinmesi gerektiğinden bahisle bunun nasıl daha kitlesel olarak yaygınlaştırılabileceğine dair tartışmalar yürüttük. “Sohbete çağırma” olarak ifade edilen ancak herhangi bir hakkını kullanan öğrencilere yönelik korkutma/ajanlaştırma/ikna etme amacıyla karakola çağrılma anlamına gelen uygulamanın örneklerinden yola çıkarak yürüttüğümüz bu tartışmada alanda çalışan örgütlere nasıl roller düştüğünü bulmaya çalıştık.

Öğrenci davalarında avukatların rolünü, bu süreçlerde maddi imkanların nasıl kolektif hale getirilebileceğini ve yeni imkanlar yaratılabileceğini, özellikle kitlesel davalar açılması halinde kurumlar arası koordinasyonun nasıl sağlanabileceğini İzmir ve Diyarbakır’daki yöntemleri de düşünerek tartıştık. Bu konudaki deneyimlerimizi ve öğrendiklerimizi paylaştık.

Çalıştaya katılan bütün avukatlara ve stajyer avukatlara, çalıştayımıza ev sahipliği yaptığı için Mülkiyeliler Birliği’ne de ayrıca çok teşekkür ediyoruz.

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları’nın dördüncü ve son ayağı bu Cumartesi (30 Eylül’de) İstanbul’da Postane’de gerçekleşecek. Hala başvurmadıysanız, şuradan başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish