kampanya

#HerhaldeHaklarımızVar

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından resmi rakamlara göre 50 bini aşkın insan hayatını kaybetti, 518 bini aşkın konut yıkıldı veya ağır hasar gördü.

Bu süreçte alınan ilk önlem ise ilköğretimden üniversitelere tüm kademelerde uzaktan eğitime geçilmesi oldu.

Bununla birlikte depremzedelerin KYK yurtlarına yerleştirilebilmesi için öğrenciler yurtlarından tahliye edildi. Alınan kararların düşünülmeden, öznelere danışılmadan acele bir şekilde alınması depremzedelerin ve öğrencilerin hak kayıpları yaşamasına neden oldu ve toplumun geniş kesimleri tarafından eleştirildi.

Pandeminin ardından henüz üniversitelerine yeni dönmüş olan öğrenciler tekrar kampüslerinden uzaklaştırıldı, eğitim hakkı engellendi. Uzaktan öğrenim için gerekli olan materyallerin nasıl karşılanacağı özellikle depremden etkilenen öğrenciler için sorun oluşturdu; pek çok öğrenci yetersiz koşullar ve gerekli materyallerin eksikliği yüzünden derslerine katılamadı.

Apar topar yurtlarından çıkarılan öğrencilerin eşyaları çöp poşetlerine konuldu, öğrencilerin nerede kalacağı sorusuna cevap verilmedi barınma hakları ihlal edildi. Özellikle kadın ve LGBTİ+ öğrenciler için aile evine dönmenin yarattığı problemler görmezden gelindi.

Öğrencilerin uzaktan eğitime karşı yaptığı eylemlere müdahale edildi, yapılan eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Buna karşın pek çok sivil toplum örgütü haklara ilişkin kampanya düzenledi, hukuki destek mekanizmalarının varlığını hatırlattı. Eğitimden barınmaya, toplanma ve ifade özgürlüğünün kullanımından internet yasaklarına ilişkin davalar açıldı.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak biz de üniversite öğrencilerinin hak arama mücadelelerine destek olmak için çalışıyoruz. Eğitim hakkı, barınma hakkı, kampüste toplanma ve örgütlenme özgürlüğü gibi pek çok hakkın her halde var olduğunu hatırlatmak, keyfi uygulamaların önüne geçmek ve mücadele eden öğrencileri güçlendirmek için #HerHaldeHaklarımızVar diyoruz.

*Kampanya boyunca yayınlayacağımız içerikleri sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish