FxuFIsIWIAAqzI4

ODTÜ Rektörlüğü geleneğini bozmadı: 11. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne hukuksuz yasak

11. ODTÜ Onur Yürüyüşü, yarın (9 Haziran) düzenlenecek. ODTÜ Rektörlüğü de geleneğini bozmayarak, geçen yıl idare mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunan yasaklama kararının bir benzerini bu yıl için de verdi.

ODTÜ’de 11. Onur Yürüyüşü’nün hazırlıkları sürerken rektörlük öğrencilere bir mail atarak yürüyüşe kesinlikle izin verilmediğini ve her türlü önlemin alınacağını duyurdu. Atılan mailde “belli bir grubun, Üniversitemiz kampüsünü kendilerinin ülkemizdeki izinsiz yürüyüş merkezi olarak lanse etmeye çalıştığı farklı paylaşımlarından anlaşılmaktadır.” ifadelerine yer veren rektörlük, “başta öğrenciler olmak üzere herkesi” yürüyüşün engellenmesine yönelik hassasiyet göstermeye çağırdı.

İzinsiz yürüyüş merkezi mi?

Gönderilen mailde “Anayasanın ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı’ başlıklı 34. maddesinde, herkesin, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu düzenlenmiş ise de toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ancak millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabileceği,  toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usullerin kanunla belirleneceği düzenlenmiştir.” ifadeleri de kullanıldı. Oysa kampüslerde uygulanan eylem yasaklarına dair bugüne kadar oluşan içtihat, bu yasakların ifade özgürlüğünü ihlal ettiği yönünde.

Konuya ilişkin Kampüste İfade Özgürlüğü makalemize ve ODTÜ öğrencilerinin mücadelelerini de hatırlatan tarihten bugüne öğrenci LGBTİ+ların mücadelesini derlediğimiz “Aşk örgütlenmektir, bir düşünün rektörler!” makalemize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hedef gösterme ve nefret söylemi

Rektörlüğün hassasiyet çağrısı yaptığı 11. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne 1 gün kala, üniversite içinden bir grup kampüsün çeşitli noktalarına LGBTİ+ları hedef gösteren ve yanıltıcı bilgilerle nefret söylemi üreten çok sayıda afiş ve sticker astı. Öğrenciler, nefret söyleminin ifade özgürlüğü olmadığını ve LGBTİ+fobiye geçit vermeyeceklerini söyleyerek bütün afişleri indirdiklerini duyurdu.

Hukuksuz yasak maili

UniKuir’in haberine göre; ODTÜ Rektörlüğünün öğrencilere ilettiği mailin tam metni şu şekilde:

Değerli Mensuplarımız ve Sevgili Öğrencilerimiz,

Belli bir grubun, Üniversitemiz kampüsünü kendilerinin ülkemizdeki izinsiz yürüyüş merkezi olarak lanse etmeye çalıştığı farklı paylaşımlarından anlaşılmaktadır.

Anayasanın “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı” başlıklı 34. maddesinde, herkesin, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu düzenlenmiş ise de toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ancak millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabileceği,  toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usullerin kanunla belirleneceği düzenlenmiştir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda belirlenmiş olup 9 Haziran 2023 Cuma günü Kampüs içerisinde yürüyüş yapmayı planlayan grubun planladıkları yürüyüşün Kanunun aradığı şekil, şart ve usullere uygun olmadığı gibi planlanan yürüyüşe Rektörlükçe kesinlikle izin verilmemiştir.

Üniversitemiz yerleşkesinin Kanunun 6. maddesi uyarınca belirlenen yer ve güzergahlar arasında bulunmadığı, Kanunun 22. maddesinde yasak yer olarak tanımlanan “kamu hizmeti görülen bina ve tesisler” arasında bulunduğu göz önüne alındığında, bahsi geçen toplantı ve gösteri yürüyüşünün, Kanunun 23. maddesi kapsamında kanuna aykırı düzenleneceği de açıktır.

Bu nedenlerle Kampüsümüzde planlanan bu izinsiz yürüyüş ısrarının devam etmesi durumunda gerekli her türlü güvenlik önlemleri alınacaktır.

Üniversitemizin üretken, yaratıcı, barışçıl akademik-sosyal ortamına, kurumsal bütünlüğümüze ve imajımıza zarar verme gayreti içinde olduğu açık bir şekilde görülen bu tür girişimlerin verebileceği büyük zararları ancak karşılıklı güven, yapıcı iletişim ve anlayışla hep birlikte engelleyebiliriz. Başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm ODTÜ’lülerin bu konuda en yüksek hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla.

Rektörlük

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish