FyL52_9WAAcq_lh

11. ODTÜ Onur Yürüyüşü: Her şeye rağmen bayrak asıldı!

11. ODTÜ Onur Yürüyüşü için öğrencilerin yaptığı çağrılar günlerdir üniversite içinden bir grup, Rektörlük ve yandaş medya tarafından hedef gösteriliyordu. Bu yıl, “Başkaldırıyoruz” temasıyla düzenlenen yürüyüşe sahip çıkan öğrenciler yasaklara rağmen yürüyüşü gerçekleştireceğini söylemişti.

Bugün (9 Haziran), saat 16.00’da başlayacak olan yürüyüş öncesinde kampüse çok sayıda sivil ve üniformalı polis yığıldı. Yürüyüşün başlangıç noktası olan Fizik çimleri ve kütüphane etrafında bulunan öğrenciler, Rektörlüğün gönderdiği hukuksuz yasak maili bahane edilerek taciz edildi ve dağılmaları yönünde baskı altına alındı. Yürüyüşe katılmayacak öğrencilere kütüphaneye girmeleri söylendi. Yürüyüş saatinde Fizik binası etrafı polisler tarafından kuşatıldı.

Henüz yürüyüş başlamadığı sırada polis kütüphanede bekleyen öğrencileri gözaltına almaya başladı. Öğrenciler, “Nefrete inat, yaşasın hayat!” ve “Korkma haykır, lubunyalar vardır!” sloganları attı.

Yürüyüş başlamadan gözaltına alınan öğrencilerin işkence görmesine karşı bir yandan görüntü alarak bu anları belgeleyen öğrenciler bir yanda da “Kampüste işkence var!” diyerek ses çıkardılar.

Çok sayıda öğrenci yerlere yatırılarak ve ters kelepçe ile gözaltına alındı. Görüntü almak isteyen öğrenciler de polis saldırısıyla karşılaştı.

Bütün gözaltılara, saldırılara ve ablukaya rağmen trans bayrağı ODTÜ Matematik Bölümü’ne asıldı.

Saldırıların ardından bir araya gelen öğrenciler “Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım!” sloganlarıyla 11. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi.

*Kapak fotoğrafında kullanılan görsel ODTÜ Medya Topluluğu tarafından paylaşılmıştır.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish