Fw6w-_dXsAI7ljw

Herkes bildiğini yapıyor: ODTÜ’lüler direniyor, yandaş medya hedef gösteriyor

ODTÜ öğrencilerinin “Artık yeter” sloganıyla bir araya gelerek gerçekleştirdiği protestolar yandaş basında “azgın azınlık, LGBT paçavraları” gibi ifadelerle hedef gösterildi.

ODTÜ ‘de rektörlüğün, geleneksel olarak düzenlenen şenlik etkinliğini iptal etmesinin ardından başlayan protestolar günlerdir devam ediyordu. Bu eylemlerin ardından geçtiğimiz günlerde “Baskılara, tek adama, emek düşmanlığına artık yeter!” sloganıyla tekrar bir araya gelen ODTÜ öğrencileri, kampüste bir yürüyüş düzenleyerek Devrim Stadyumu’nda yan yana durarak “YETER” yazısı oluşturdu.

24 Mayıs’ta onlarca kulüp ve topluluğun çağrısı ve yüzlerce öğrencinin katılımıyla ODTÜ Fizik Fakültesi çimlerinde buluşan öğrenciler, “Yaşam hakkımıza yapılan saldırılara artık yeter! İstanbul Sözleşmesi’nden ve 6284’ten vazgeçmiyoruz!”, “Sansürsüz, özgür bir gelecek için RTÜK’e, yasaklara, tek adam rejimine artık yeter!”, “Halkı fakirleştirirken sermayeyi zenginleştiren iktidara artık yeter!” gibi onlarca pankartla yürüyüşe başladı. ODTÜ kulüp ve topluluklarının kendi çalışma alanlarıyla ilgili itirazlarını dile getirdikleri kulüp imzalı pankartların yanı sıra, yürüyüşün ana sloganını ve AKP karşıtı sloganları da içeren ODTÜ Öğrencileri imzalı pankartlar da vardı.

Onlarca topluluk gibi ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması da “İktidarın ve iktidarın kampüslerdeki yansımaları olan kayyumların baskılarını, nefret politikalarını, şiddetini kabul etmiyoruz!” diyerek büyük bir LGBTİ+ bayrağı ile yürüyüşe katıldı. “İsyan, devrim, özgürlük!”, “ODTÜ ayakta, şenlik için direniyor!”, “Tek adama artık yeter!” gibi sloganlarla yürüyen öğrencilerin bu eylemi basında da yer buldu.

A Haber, Yeni Şafak, Takvim gibi hükümet yanlısı basın kuruluşları ise eylemleri LGBTİ+’ların varlığını öne çıkararak hedef gösterdi. Eylemin Kılıçdaroğlu’na destek yürüyüşü olduğunu iddia ederek ODTÜ öğrencilerini “azgın azınlık” olarak nitelendirdi. Aynı yayın kuruluşları daha önce de çok defa öğrencileri ve özel olarak LGBTİ+ öğrencileri hedef gösteren haberler yapıyordu.

2021 yılında yayınladığımız Medya Gözlem Raporu’nda bu konuyu şöyle ifade etmiştik: “86 haberin dördünde LGBTİ+ tanımı yer alırken, haber taramalarında karşımıza LGBT, LGBT-İ’nin yanı sıra LGBT üyeleri, LGBT’li, LGBT’ci ifadeleriyle de karşılaştık. 86 haberin 25’inde LGBTİ+’lar “sapkın” olarak tanımlanmıştı. Bu kategoride “sapkın Lutiler”, “Eşcinsel sapkın”, “LGBTİ’li sapkın”, “Sapkın azgın” ifadeleri de yer aldı. “Azgın” kelimesinin hem tek başına hem de “LGBTİ’li azgınlar”, “azgın azınlık” tamlamalarıyla, “vandal” kelimesiyle ve “LGBT militanları” ifadeleriyle de kullanıldığını gördük.

Benzer şekilde hükümet yanlısı basında öğrencilerle ilgili taradığımız haberlerde şu sonuçları görmüştük: “Öğrenciler yer aldıkları haberlerin 75’inde “öğrenci”, 58’inde “provokatör”, 29’unda “terörist”, 11’inde “sözde öğrenci”, 16’sında “eylemci/gösterici/protestocu”, 24’ünde “şüpheli”, 16’sında “sapkın”, yedisinde “çocuklarımız/gençler/gençlerimiz”, altısında “vandal”, ikisinde “LGBT destekçisi” olarak tanımladı.” (Raporun tamanına şuradan ulaşabilirsiniz.)

Hükümet yanlısı medyada yer alan üniversite öğrencilerinin ve üniversitelerin temsiline dair haberleri taradığımız ve analizini yaptığımız Medya Gözlem Raporu-2022’nin ise ilk bölümünü ise “Haberlerde Hedef Gösterme – ‘Din Düşmanları’” başlığıyla geçtiğimiz günlerde yayınladık.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish