HÜMOCKUP4

Haberlerdeki Üniversite 2022 Raporunun Birinci Bölümü Yayınlandı: Haberlerde Hedef Gösterme – “Din Düşmanları”

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak hükümet yanlısı medyada yer alan üniversite öğrencilerinin ve üniversitelerin temsiline dair haberleri taradığımız ve analizini yaptığımız raporun ilk bölümü Haberlerde Hedef Gösterme – “Din Düşmanları”  başlığıyla yayında ! 

 Gazeteci Beyza Kural’ın kaleme aldığı, Prof. Dr. Burak Özçetin’in danışmanlığını yaptığı Haberlerdeki Üniversite raporlarımızın bu ikinci dizisi için A Haber, Akşam, Yeni Şafak, Takvim, Türkiye, Sabah, Yeni Akit, Milli Gazete’ de 2022 yılında üniversite öğrencilerini içeren 300 haberi inceledik. Bu haberlerden öne çıkan, farklı kaynaklarda tekrar eden örüntüler hakkında raporlar hazırladık. Okumakta olduğunuz ilk raporumuz politik ve muhalif üniversite öğrencilerinin “din düşmanı” olarak yansıtılması hakkında.

22 haberin yakından incelendiği bu bölümde, konu “din düşmanlığı” olduğunda haberlerde söz konusu olan din “İslamiyet” iken bu düşmanlığa gerekçe kimi zaman bir şarkı sözü, kimi zaman bir performans, kimi zaman dersteki ifadeler oldu. Tanımlar öğrenciden “provokatör”e, akademisyenden “hadsiz”e değişti. Meşruiyet sağlamak için kullanılan adli süreç vurgularında sonucun beraat olması hedef göstermeyi değiştirmedi. Hedef gösterilenlere karşı yapılan eylemler “meşru” tonlamayla haberleştirilirken, bu  meşruiyet karşıtlık üzerinden sağlanmaya çalışıldı. 

*Geçtiğimiz sene yayınlanan Haberlerdeki Üniversite 2021 raporuna ise aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish