FvJftr6XgAMNu9-

ODTÜ öğrencileri şenlik için ayakta: “Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir!”

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 35 yıldır düzenlenen şenlik bu yıl rektörlük tarafından sebep göstermeksiniz ve ilgililere bildirilmeden iptal edildi. Bu karara karşı öğrenciler mücadele ediyor.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından organizasyonu üstlenilen ODTÜ Şenliği, bu yıl topluluğa resmi olarak bildirilmeden rektörlük tarafından iptal edildi. UGT’nin şenliğin içeriğini anlatmak, yüz yüze bir toplantı yapmak ve taleplerinin iletmek için rektörlükle görüşme talebi cevapsız bırakıldı ve kendilerine gayri resmi bir görüşme yoluyla, bu yıl şenliğin kesin olarak iptal edildiği iletildi. UGT, bu kararı tanımadığını ve ODTÜ şenliğinin üniversite bileşenlerinin tamamı tarafından örgütlendiğini belirterek bütün ODTÜ öğrencilerini 2 Mayıs’ta rektörlük önünde buluşarak taleplerini toplu olarak dile getirmeye çağırdı.

“Bu onların SONbahar şenliği olacak!”

2 Mayıs’ta Fizik Çimlerinde bir araya gelen ODTÜ öğrencileri, “Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir!” diyerek bir rektörlük önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi ve açıklama yaptı. ODTÜ öğrencileri bu iptal kararını tanımadıklarını bir kez daha dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı: “Rektörlüğün bize herhangi bir haber vermeden ve bizimle bir toplantı almadan Bahar Şenliği hakkında aldığı kararı biz de okulun tüm bileşenleriyle birlikte öğrendik. Öncelikle bu kararı tanımadığımızı belirtmek isteriz. Odtü Uluslararası Bahar Şenlikleri yıllardır süregelen geleneğimiz doğrultusunda üniversitemizin güz döneminde değil bahar döneminde gerçekleşmelidir. Biz yarın saat 13.30’da Şenliğimizi almak için tekrardan fizik çimlerinde buluşacağız. Ama bir noktada rektörlüğe hak veriyoruz, bu onların SONbahar şenliği olacak!” Bugün (3 Mayıs) tekrar bir araya gelen öğrenciler tekrar rektörlük önüne giderek şenlikten vazgeçmeyeceklerinin vurguladı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish