Adsız tasarım

Dünyada Öğrenci Hareketi

Fransa

Fransa’da hükümetin 10 Ocak 2023’te açıkladığı emeklilik reformuyla emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasının ardından düzenli olarak kitlesel grevler düzenleniyor. İşçiler kalabalık kitleler halinde sokaklarda hak mücadelelerini sürdürüyorlar. Fransa’daki üniversite öğrencileri de bu mücadelelerinde işçileri yalnız bırakmadı. Eylemlerin ilk gününden itibaren okullara giriş çıkışları durdurup sokakta işçilerle birlikte emeklilik reformuna karşı tepkilerini gösteriyorlar. İşçiler ve öğrenciler sokaklarda hak mücadelesi verdikleri her gün polis şiddetiyle karşı karşıya kalıyor. Polis yalnızca eylemlere katılan işçi ve öğrencilere değil eylemlerin takibini yapan basın mensuplarına karşı da orantısız güç kullanıyor. Tüm bu baskılara rağmen işçiler ve öğrenciler dört aydır sokakları terk etmiyor.

Yunanistan

Yunanistan’ın Larissa kentinde 1 Mart 2023’te bir tren kazası gerçekleşti. Çoğu öğrenci olan 57 kişinin öldüğü kaza Yunanistan tarihinin en ölümcül tren kazası olarak tarihe geçti. Halk kazanın hemen ardından protestolara başladı; eylemler ve grevler organize edilerek tren ve metro seferleri durduruldu. Öğrenciler de Atina’da kazayı protesto etmek için bir araya geldiler ve parlamento binasının önünde sessizlik eylemi gerçekleştirdiler. Parlamento binasının önünde gerçekleştirilen sessizlik eylemi sonrasında polis ve öğrenciler arasında çatışma gerçekleşti. Atina’daki protestolarda öğrenciler son olarak özel demiryolu şirketi “Hellenic Train” ofisinin önüne kırmızı boyayla “katiller” yazdı. Kazanın gerçekleştiği Larissa kentinde de öğrenciler ellerinde “Kaza değil, cinayet” yazılı dövizlerle eylem yaptı.

İsrail

İsrail’de binlerce üniversite öğrencisi 16 Ocak 2023’te “Student Protest” adındaki organizasyonun düzenlediği yürüyüşe katıldı. Öğrenciler koalisyonun Yüksek Mahkeme’yi önemli ölçüde zayıflatma, İsrail meclisinin mahkemenin iptal ettiği yasaları çıkarmasına izin verme, koalisyonun hakimlerin atamalarını kontrol etmesi ve bakanların kendi hukuk danışmanlarını atamasına izin verme planını protesto etti. Organizasyon “Biz öğrenciler, adalet sisteminin tehlikeli bir şekilde tasfiye edilmesi karşısında sessiz kalmak istemiyoruz. Bu, çoğunluğun tiranlığı adına demokrasiyi ayaklar altına almakla tehdit eden ve daha sonra da İsrail nüfusundaki birçok grubun eşitliğine ve özgürlüklerine zarar vermekten çekinmeyen bir hükümete karşı geleceğimiz için verdiğimiz bir mücadeledir. Bu çılgınlığı durdurmaya kararlıyız ve bu daha sadece başlangıç.” açıklamasında bulundu. Bu esnada hükümet yanlısı protestolar da gerçekleşti. Ulusal Öğrenci Birliği ise hiçbir mitinge katılmayacağını açıklarken, birlik başkanı örgütün “çoğu hükümeti destekleyen tüm öğrencileri temsil ettiğini” söyledi. Birlik başkanı, “İsrailli öğrenciler hiçbir siyasi partinin güdümünde değildir ve bu nedenle mevcut protestolarda, İsrail’deki yaklaşık 400 bin öğrencinin temsilcisi olan sendika taraf seçmeyecek ve kimsenin siyasi baskısına boyun eğmeyecektir” dedi.

Güney Afrika

Güney Afrika Johannesburg’da üniversite öğrencileri eğitim ücretlerinin artırılmasını protesto etmek için eylemler düzenlediler. Wits Üniversitesi Öğrenci Forumu geçici başkanı, finansal gerekçelerin öğrencilerin yeni eğitim yılına başlamasının engel olmasının geçerli bir sebep olmadığını dile getirdi. Barınma yardımlarındaki gecikmeler nedeniyle öğrencilerin kamusal alanlarda uyuduğuna dikkat çekti.

İran

İran’daki üniversite öğrencileri 15 Nisan 2023’te zorunlu başörtüsü düzenlemesine karşı protesto yaptı. Yaptıkları açıklamada öğrenciler “Üniversitelerdeki sert davranışlara ve baskıcı güçlerin varlığına, giriş kapılarında kız ve erkek öğrencilerin cinsiyet ayrımına tabi tutulmasına, öğrenci haklarının mutlak bir şekilde göz ardı edilmesine ve son olarak bizi en temel haklarımızdan birinden (kıyafet seçme hakkı) mahrum bırakmak için üniversitelerin içinde ve çevresinde baskıcı güçlerin yoğun bir şekilde bulunmasına daha fazla müsamaha gösterilmeyecektir.” dedi.

Eylül 2022’de Mahsa Amini’nin öldürülmesinden beri üniversitelerdeki eylemler devam ediyor. Protestoları bastırmak amacıyla güvenlik güçleri üniversitelere saldırıyor ve birçok öğrenciyi tutukluyor. Eylemlerde yer alan öğrencilerin okullarından atıldığı veya uzaklaştırıldığı söyleniyor. Amerika merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı Eylül 2022’den Nisan 2023’e kadar gözaltına alınan öğrenci sayısının 637 olduğunu söylerken bu sayının 700’den fazla olduğunu söyleyen kaynaklar da mevcut. 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish