6426d22a50acca0064be1c1b

Adalet ben Dina’yım!

Geçtiğimiz günlerde 17 yaşındaki Karabük Üniversitesi öğrencisi Gabonlu Danys Dinabongho Ibouanga’nın cansız bedeni Filyos Çayı’nda bulundu. Karabük Valiliği, Dina’nın ölüm sebebinin boğulma olduğunu açıklarken Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan otopsinin ön raporunu açıklayan Cumhuriyet Başsavcılığı ilk incelemelerde cinsel saldırı veya kesici-delici alet izlerinin bulunmadığını duyurdu. Dina’nın arkadaşları ölümün şüpheli olduğunu söylerken ailesi de yetkililere “sır ölümünün” aydınlatılana kadar cenazeyi teslim almayacaklarını bildirdi.

Dina’nın ölümünden sonra siyahi öğrenciler Karabük Üniversitesi’nin rektörlük binası önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Dinabongho’nun fotoğrafı ve “Dina için Adalet” yazılı dövizler taşıyan grup, Fransızca sloganlar atarak üniversitenin ana girişine yürüdü. Polis, üniversitenin içinden başlayan yürüyüşün dışarıda sürmesini engellemek için üniversite kapısında öğrencilerin önünü kesti.

Dina’nın kardeşi Moise: “Bunun cinayet olduğunu düşünüyorum”

DHA’nın haberine göre, Dina’nın kardeşi Orphe Moise “Adalet istiyoruz. Dün emniyete gittim, bana sorular sordular. Kız kardeşim için adalet istediğimi söyledim. Türkiye’de yeniydi. Okumaya gelmişti. Burada öldürüldü. Neden hep siyahlar öldürülüyor? Kız kardeşimi kim öldürdü bilmek istiyorum, suçlu kim? Bunun cinayet olduğunu düşünüyorum.”

Karabük Üniversitesi öğrencisi Sudanlı Yara Abounaida ise “Buraya destek vermeye ve adalet aramaya geldik. Huzur içinde yatsın. Buraya geleli 4 ay olmamıştı. Kendi başına ormanlık alana yürüyüşe gitmesi mantıklı gelmiyor. Biz gerçeği istiyoruz. Ona ne olduğuna dair yetkililerin ve üniversitenin bize açıklama yapmasını istiyoruz. Biz sadece öğrenciyiz, bizim güvenliğimiz her şeyden önemli.” dedi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish