Ekran Resmi 2023-03-30 11.50.04

#YasağaRağmen

Sivil alanın önemli aktörlerinden olan öğrenciler anti-demokratik uygulamaları ve yasakları son yıllarda en yoğun şekilde deneyimleyen gruplardan oldu. Yine de, tüm bu baskı, sindirme ve zulüm politikaları karşısında üniversite öğrencileri yeni mücadele ve dayanışma yolları inşaa etti. Öğrenciler #YasağaRağmen  mücadelelerini en önde sürdürüyor, #YasağaRağmen bulundukları her alanda yine dayanışmayı ilmek ilmek örüyor.

Sahne Sanatları Öğrencileri de neredeyse sürekli hale getirilmiş uzaktan eğitim süreci sebebiyle yaşadıkları haksızlık karşısında mücadeleye başlayanlardan biri.

6 Şubat’ta gerçekleşen depremden sonra depremzedelerin yerleştirileceği gerekçesiyle KYK yurtları boşaltılmış, eğitimin uzaktan devam edeceği duyurulmuştu. Bu kararın en çok haksızlığa sebep olduğu kesimlerden biri de eğitimlerinin içeriği sebebiyle uzaktan eğitime uygun olmayan sahne sanatları bölümü öğrencileri oldu. Öğrenciler, uzaktan eğitim kararına karşı Sahne Sanatları Öğrencileri Dayanışması olarak eylemler ve sosyal medya kampanyaları gerçekleştirdi ve en son geliştirdikleri açık ders projesiyle yeni bir dayanışma örneğine imza attı.

Sahne Sanatları Öğrencileri Dayanışması’ndan Celil, bize uzaktan eğitim sürecinde başladıkları mücadeleyi ve “Binalar sizin, eğitim bizim!” diyerek çağrı yaptıkları açık ders projelerini anlattı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish