Ekran Resmi 2023-03-30 11.49.29

#YasağaRağmen

Sivil alanın önemli aktörlerinden olan öğrenciler anti-demokratik uygulamaları ve yasakları son yıllarda en yoğun şekilde deneyimleyen gruplardan oldu. Yine de, tüm bu baskı, sindirme ve zulüm politikaları karşısında üniversite öğrencileri yeni mücadele ve dayanışma yolları inşaa etti. Öğrenciler #YasağaRağmen  mücadelelerini en önde sürdürüyor, #YasağaRağmen bulundukları her alanda yine dayanışmayı ilmek ilmek örüyor.

Bunun uzun zamandır devam eden örneklerinden biri de KYK borçlularının mücadelesi. Uzun zamandır yaşadıkları mağduriyeti gündeme getiren ve yetkilileri çözüme çağıran borçluların mücadelesi sonucunda KYK borçlarının fahiş gecikme zamları silinme kararı alındı.

KYK borçlularının mücadelesi, mezuniyet sonrasında yüksek düzeyde seyreden genç işsizlik oranları sebebiyle özellikle son beş yıldır büyüyordu. Sosyal medyada her ay farklı etiketlerle Türkiye ve hatta dünya gündemine giren KYK borçluları, sokak eylemleriyle de konuya dikkat çekmek için uzun zamandır çalışıyordu. Yüksek enflasyon ve fahiş gecikme zammı sebebiyle özellikle geçtiğimiz yaz dörde, beşe katlanan borçlar karşısından mücadeleyi hızlandıran borçlu gençler sayesinde ilk kazanım alındı. Bugüne kadar da hukuki olarak uygunsuz biçimde tahakkuk eden gecikme zamları, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan yasal zemine dayanarak hazırlanan torba yasa ile silindi.

KYK borçlularının mücadelesi sürecinde uzun zamandır hukuki süreçleri yürüten avukat Baran, bize gecikme zamlarının silinmesine giden süreci anlattı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish